poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUM ˇ KSIĘGARNIA "POEZJA"Czwartek, 30.11.2023
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT

KSIĘGARNIA "POEZJA"

LINKI

KONTAKT

Szukaj


Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Co to jest poezja?
playlista- niezapomn...
Proza poetycka
,, limeryki"
"Na początku było sł...
Wiersze o Warszawie
slam?
Bank wysokooprocento...
49.Ogólnopolski Konk...
EKSPERYMENTY
Ostatnio dodane Wiersze
Pełne pudła
Na Dzień Pocałunku 2
Odebrane nieoddane
kawa
Niestrawność cienia
Ołowiane żołnierzyki
Na dachu światła
Herbata limonka rum
Notatki
Rozedrgania
Wiersz - tytuł: Gwiazda przemijania
Jasne były gwiazdy i czyste powietrze
kiedy patrzyliśmy w niebo
z tego samego pniaka
teraz mgła wszystko przesłania
nie szukamy naszej gwiazdy
szczęśliwej nie wspominała
że jest gwiazdą przemijania.

gdybyś mnie wtedy uważnie słuchała
mówiłem jak oczywiste jest przemijanie
jak trzeba zostawiać ślady
zaznaczać słowa
żeby łatwiejsze było powracanie
a nie jest śladem ta złamana gałązka
lecz złamane serce
którego nawet nie widziałaś
choć je trzymałem na ręce

szukasz dalej jakiejś gwiazdy
choć przeszłości się wstydzisz
dalej wierzysz w jakieś szczęście
któremu nie pomagasz
a z tego co mówiłem szydzisz

nasza przeszłość coraz bardziej
staje się przeszłością
chociaż im słabszy wzrok
tym silniejsze powinno być uczucie
im słabsza pamięć
tym w słowach mniej złości
im słabszy oddech
tym więcej prawdy
o życiu
o
miłości

Gandawa, 25.11.2010
Dodane przez Henryk Owsianko dnia 25.11.2010 23:14 ˇ 19 Komentarzy · 961 Czytań · Drukuj
Komentarze
kukor dnia 25.11.2010 23:27
patrzeliśmy - ?, patrzyliśmy?
gwiazda przemijania? - to żart?.... i złamane serce?
itd, itp.....
panie henryku, stanowczo nie tym razem....
pozdrawiam z niesłabnącą życzliwością :)
kukor
Henryk Owsianko dnia 25.11.2010 23:44
kukor
Na twojej życzliwości, chyba daleko nie zajadę :)
ale na szczęście nigdzie się nie wybieram.
Zastanawiałem się, która forma jest poprawna i przyznam, że mam wątpliwośc. Natomiast nie mam wątpliwości, że henryku pisze się z wielkiej litery.
pozdrawiam z niesłabnącą wdzięcznością.
Henryk
Maryla Stelmach dnia 25.11.2010 23:47
jest kilka ładnych fraz. zrobiłabym z tego wiersza kilka mniejszych, po drobnych poprawkach j.w. pozdrawiam.
Henryk Owsianko dnia 25.11.2010 23:58
maryla stelmach
A może to jest kilka fraz złożonych w jedną.:)
pozdrawiam
kukor dnia 26.11.2010 00:01
chyba da się zauważyć, że z upartością wartą ważniejszej sprawy trzymam się zasady używania tylko i wyłącznie małych liter we wszystkich moich wypowiedziach (już nawet "kurnik" zwrócił na to uwagę ;) )
jeśli pan domaga się zmiany moich przyzwyczajeń, będę musiał sprawę "przemyślec" i w tym konkretnym przypadku zminić owe przyzwyczajenia :)
w tym jednym przypadku zrobię to z prawdziwą przyjemnością :)
!!!!
serio!!!
:)
Maryla Stelmach dnia 26.11.2010 01:21
Henryku - wiem, że łatwo doradzać, co do tekstów innych poetów. trudniej widzieć u siebie. moje komentarze piszę, tak, jak to czuję. to nie znaczy, że mam rację. Ty, decydujesz, co zrobić z takim komentarzem, od czegoś są śmietniki.
Henryk Owsianko dnia 26.11.2010 09:37
kukor,
to nie jest kwestia robienia komuś przyjemności !
Nie jest moim zamiarem bądź celem aby cię osądzać ani posądzać.
Uważam, że stosowanie jedynie małych liter w naszym języku jest równie pogardliwe, jak stosowanie wielkich przy nickach,
np; "Panie kukorze".
Czytałeś zapewne historię małego Erno Nemeczka, dla którego największą karą (i dla każdego z jego kolegów), było wpisanie w księdze jego imienia i nazwiska małymi literami.
@W ten sposób poniżało się ludzi.
Nie posądzam cię o brak szacunku dla naszego ojczystego języka, ale mam wrażenie, że nabyłeś złej maniery pochodzącej ze stylu uprawiania wspólczesnej poezji. Powinieneś wiedzieć, że wiersz, to wiersz a gramatyka to coś innego. W wierszu, wyjątkowo, doduszcza się niestosowanie gramatyki, natomiast w pisowni języka polskiego jest to wymagane. Brak wielkiej litery jest błędem ortograficznym.
Mam nadzieję, że przebywając ciągle na PP, nie nabyłeś innej, bardzo złej polskiej maniery, powszechnej na wszystkich portalach społecznościowych, jaką jest obrażanie się i obrażanie innych.
Po kilku miesiącach nieobecności na PP, zapamiętałem cię jako dobrego poetę i rozsądnego krytyka. Chciałbym w tym przekonaniu pozostać.

Jak zwykle serdecznie pozdrawiam z Gandawy
Henryk Owsianko dnia 26.11.2010 09:44
maryla stelmach,
Nie przyszło mi do głowy, żeby w przypadku twojego komentarza korzystać ze śmietnika. Też nie moim zamiarem było wywołanie u ciebie takiej reakcji. Napisałem jedynie prawdę. Taki mam styl pisania; noszę przy sobie notatnik, w którym zapisuję "złote myśli", z ktorych później sklejam wiersz. W związku z tym, że niektóre myśli są sobie odległe czasowo, może powstać wrażenie, o którym piszesz. Stąd też moja reakcja.

Pozdrawiam z Gandawy.
nitjer dnia 26.11.2010 10:59
Mam z grubsza podobne odczucia jak p. Maryla. Tytuł "Gwiazda przemijania" wydaje mi się niezbyt zręczny i to wcale nie dlatego, że jest dopełniaczowy. Dopełniacze na ogół mnie nie rażą. Wydaje mi się, że to "patrzyliśmy" jest formą poprawną. Tekst jeśli chodzi o szczerość i klimat przekazu jest dla mnie przekonujący, ale język nieco zbyt dalece odbiega od języka poezji współczesnej i trudno mi go tak bezkrytycznie zaakceptować. Tekst wydaje mi się też trochę przegadany. Z całości najbardziej podoba mi się pierwsze pięć i ostatnie - również pięć - wersów. Dopuszczam ewentualność, że Twój wiersz, Henryku nabrałby większej mocy i lepiej w oczach większej liczby czytelników broniłby się, w takiej (być może boleśnie) okrojonej postaci:


jeszcze nie zasnute przemijaniem

jasne były gwiazdy i czyste powietrze
kiedy patrzyliśmy w niebo
z tego samego pniaka

teraz mgła wszystko przesłania

im słabsza pamięć
tym w słowach mniej złości

im słabszy oddech
tym więcej prawdy
o życiu

o miłości


Uważam rzecz jasna, że moje subiektywne sugestie niekoniecznie muszą okazać się trafne. Sam zdecydujesz o trafności/nietrafności moich poczynionych tu uwag.

Pozdrawiam.
Henryk Owsianko dnia 26.11.2010 13:32
nitjer,
dziękuję.
Zajrzałem do słownika i rzeczywiście, w czasie przeszłym zanika forma patrzeć, na korzyść patrzyć. Moje wątpliwości zostały rozwiane.
Co do wiersza.
Może to błędna sugestia, ale pisząc "przegadane wiersze", staram się je odróżnić od, np, dowcipów, które powinny być krótkie i bardzo sugestywne. Im krótszy i bardziej dobitny, tym lepszy.
Na imprezach (gdzie mają zastosowanie) zagadana publiczność nie ma czasu na wysłuchiwanie tyrad.
Wiersz, moim zdaniem jest opowiadaniem jakiejś historii, która ma początek, fabułę i puentę. Mam przed oczami wieczór poetycki, na którym autor czyta swoje wiersze. Każdy z nich ma kilka linijek, i po każdym następuje konsternacja (jeśli prawdziwie traktować wieczór). Autor się ciągle zastanawia, czy już czytać następny, czy dać pomyśleć słuchaczom.
Tu, na PP, jest możliwość dyskusji, zadawania pytań, rozwiewania wątpliwości. Wszystko, dotyczące wiersza dzieje się w czasie rozwleczonym do tygodnia (a czasem dłużej). Ilość czytanych wierszy ogranicza zdolność percepcji krytyków. Miesza im się w głowach, popadają w maniery i ulubiony przez wszystkich subiektywizm. Tworzy się fikcję, a prawda jest jedna. Albo ktoś kupi, albo nie. I nie mam tu na myśli komercji, gdyż, np, nie rzeczoznawca będzie kupował mój samochód, tylko ten, którego nań będzie stać.
Co do współczesnej poezji.
Wyrażam to czasem tu i ówdzie "niech sobie będzie"! To pojęcie bardzo względne i nikt nie powinien być w tym temacie ortodoksyjny. Przyroda, natura, w której uczestniczymy, jest plastyczna, w ciągłym ruchu a wszystkie próby zatrzymania czasu spełzły na niczym. Kto chce być dzisiaj cool, trendy, na topie, modny (jakie to przestarzałe, he, he, modny:), niech sobie będzie.
Ja jestem Owsianko, Henryk Owsianko! Polak na emigracji, nie uczestniczący w wyścigu szczurów, ułomny w każdym calu ale prawdziwy !
Twoja wersja jest dobra i być może zaistnieje jako cover :)

Jeszcze raz dziękuję za skupienie się nad tym tekstem i pozdrawiam z Gandawy
Paweł Loba dnia 26.11.2010 13:46
Prawdę piszesz:) dla mnie pozostaje w pamięci przede wszystkim drugi wers, ale całość też niezła:) dużo treści i dużo w niej ciekawych spostrzeżeń:) nie chcę nic zmieniać w twoim wierszu ponieważ uważam, że wiersz już jest napisany:) dzielę się tylko ogólnymi uwagami:) pozdrawiam
Henryk Owsianko dnia 26.11.2010 13:57
Paweł Loba,
dziękuję, w imieniu wiersza :)
pozdrawiam z Gandawy
Henryk Owsianko dnia 26.11.2010 14:00
Proszę moderatora o zmianę w drugim wersie, patrzeliśmy na patrzyliśmy. Tak będzie bardziej poprawnie.
Dziękuję
nitjer dnia 26.11.2010 14:05
Henryku. Nie należę do osób ortodoksyjnych, zarówno jeśli idzie o zwalczanie przegadywania, jak i o narzucanie komukolwiek jednolitego absolutnie współczesnego sposobu pisania. Masz jak najbardziej rację. Bardzo zindywizualizowany - i bywa, że skrajnie odmienny - odbiór wierszy sprawia, iż istotnie jest to wszystko bardzo względne. W swoim poprzednim komentarzu dałem sygnał, że zdaję sobie sprawę z subiektywności swojej opinii i złożoności problemu. Wiersze na wieczorkach autorskich, te dłuższe i z wciągającą fabułą rzeczywiście mogą być lepiej odbierane przez publiczność niż formy krótsze. Tym niemniej i te mniej obszerne teksty, jeśli zręcznie skonstruowane i w sposób profesjonalny przeczytane, również mogą mocno poruszyć. Moim zdaniem nie tylko dowcipy mają prawo być krótkie. Miło mi, że moja wersja tego wiersza spotkała się z Twoim zainteresowaniem.

Pozdrawiam raz jeszcze.
moderator4 dnia 26.11.2010 14:09
Spełniłem przed momentem prośbę Autora o zmianę znajdującego się w drugim wersie słowa "patrzeliśmy" na "patrzyliśmy".

Załączam pozdrowienia.
Henryk Owsianko dnia 26.11.2010 15:22
Dziękuję serdecznie i również pozdrawiam.
Henryk Owsianko dnia 26.11.2010 15:32
nitjer ,
dziękuję,
proszę również o to, żebyś w moim kierunku nie używał przymiotnika pisanego z wielkiej litery. Zarezerwuj to dla tych, którzy tego wymagają a bardziej dla tych, którzy zasługują na szacunek. Według mnie takie traktowanie należy się osobom starszym, a ja czuję się jeszcze młodo. :)
Dziękuję za zrozumienie .
bols dnia 27.11.2010 23:41
dzisiaj miałam dobry dzień na przeczytanie tego wiersza po raz kolejny i zauważyłam dużo dobrego,
pozdrawiam
Henryk Owsianko dnia 02.12.2010 15:01
bols, czasami za pierwszym razem nie wszystko się dostrzeże.
Nawet na kobietę trzeba czasem popatrzeć po raz drugi.
Pozdrawiam z Gandawy
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Współpracują z nami

agencja zatrudnienia

REKLAMA GOOGLE

Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
XIX OKP "Czarno na b...
VII OKP "Brwinowski ...
Konkurs na limeryk -...
XXXVI OKP "O liść ko...
VII Konkurs Literack...
XIII OKP im. Elżbiet...
XIV Ogólnopolski Otw...
Użytkownicy
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 411
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Projajenty
Licznik odwiedzin
[licznik]

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

66132436 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005