poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUM ˇ KSIĘGARNIA "POEZJA"Niedziela, 03.07.2022
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT

KSIĘGARNIA "POEZJA"

LINKI

KONTAKT

Szukaj


Ostatnio dodane Wiersze
Piramida
Teoria liczb niewspó...
PAW
Błękitne geny
fraszka z lamusa: ce...
Nie karz mnie swoją ...
Przedmiot
Do Temidy
Ona
Piękno o brzasku
Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Chimeryków c.d.
slam?
,, limeryki"
Co to jest poezja?
Parafrazy
playlista- niezapomn...
FRASZKI
moja książka poetycka
Loki dla ostrzyżonyc...
Leszek Długosz skońc...
Licznik odwiedzin
[licznik]
Antoni Matuszkiewicz
Antoni MatuszkiewiczUrodził się we Lwowie, w rodzinie nauczycielskiej, 13 sierpnia 1945 roku. Osiem miesięcy później jego rodzina opuściła Lwów i po dwuletnim pobycie w Oleśnie Śląskim osiadła w Świdnicy. Ukończył tutaj liceum im. Jana. Kasprowicza. W latach 1963 - 1968 studiował na Uniwersytecie Wrocławskim historię, równolegle uczęszczając na zajęcia międzywydziałowego Studium Kulturalno-Oświatowego. W roku 1976 ukończył Podyplomowe Studium Muzeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
We wrześniu 1968 roku został zatrudniony w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Świdnicy. Po dwóch latach przeniósł się do Świdnickiego Ośrodka Kultury, a w roku 1973 przeszedł do świdnickiego Muzeum Dawnego Kupiectwa. W latach 1976 - 1979 był dyrektorem tej placówki. W 1979 roku rozpoczął pracę w Muzeum Okręgowym w Wałbrzychu. Zorganizował i prowadził do grudnia 1981 roku pismo związkowe "Niezależne Słowo". Później pracował jako robotnik w wytwórni świec "Galess". W latach 1987 - 1988 był instruktorem działu wydawniczego Wojewódzkiego Centrum Kultury i Sztuki "Zamek Książ", gdzie przygotowywał "Materiały Repertuarowe" a także prowadził własną rubrykę w "Informatorze Kulturalnym i Turystycznym Województwa Wałbrzyskiego".
W latach 1989 - 1990, był zastępcą redaktora naczelnego wznowionego "Niezależnego Słowa".
Prowadził własne wydawnictwo "Pluton", w którym opublikował ponad 20 tytułów - zarówno autorów związanych z regionem, jak i klasyków literatury światowej (Sandor Petofi, Janos Pilinszky, Kahlil Gibran).
W roku 1972 w miesięczniku "Odra" ukazały się jego wiersze. W latach 1980 i 1982 wrocławskie "Ossolineum" wydało zbiory jego poezji: "Czyste powietrze" i "Lżejsze od Ziemi". W 1986 w Wydawnictwie Literackim w Krakowie ukazał się cykl prozy poetyckiej pt. "Góry Kamienne". Następne książki poetyckie to: "Rebeka"(1988), "Nowy Rok"(1989), "Spojrzeć najdalej"(1991), "Droga do Iwonicza"(1993), "Eden"(1994). W roku 2000. ukazał się w ramach Biblioteki Wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zbiór liryków "Vox celestis". Opublikował dotychczas dwa tomy prozy - "Dochodzenie"(1998) i "Subatlantyk" (2000, nakładem Instytutu Wydawniczego "Świadectwo" w Bydgoszczy). Również w 2000. roku wyszedł w Świdnicy jego wywiad z Andrzejem Szyszko-Bohuszem pt. "Świadomość światła".
Opracował wydaną w Świdnicy, w 1995 roku antologię "Cień serca" oraz "Almanach Wałbrzyski" prezentujący ponad stu autorów z terenu ówczesnego województwa (1997). Współredagował "Czas opowiadania", antologię młodych prozaików dolnośląskich. Jest autorem kilku utworów dramatycznych ("Pokutny krzyż" - nagroda w konkursie Ministerstwa Kultury i Sztuki i Teatru Polskiego we Wrocławiu w 1990 roku, premiera w Teatrze Polskiego Radia - oraz "Pokaz mody", "Hotel EUROPA", "Monsignore", słuchowisko "Pan Sziwa" emitowane przez Polskie Radio Wrocław). Posiada liczne publikacje w prasie kulturalnej w całym kraju (m.in. "Format" - Wrocław, "Fraza" - Rzeszów, "Borussia" - Olsztyn, "Krasnogruda" - Sejny, "W drodze" - Poznań, "Więź" i "Dialog" - Warszawa, "Tytuł" - Gdańsk itd.). Jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
W roku 1996 przeniósł się do Stronia Śląskiego, a rok potem do Starego Gierałtowa w Górach Złotych. Na terenie Ziemi Kłodzkiej organizował spotkania literackie w ramach Wszechnicy Literackiej SPP. Latem 1999 roku przeprowadził Plener Literacki nad Białą Lądecką. Z końcem tego samego roku zaczęło ukazywać się redagowane przez niego pismo regionalno-artystyczne "Stronica Śnieżnicka".

Błękitne przeciwstawienie
Współpracują z nami

agencja zatrudnienia

REKLAMA GOOGLE

Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
I OKP „debiutJ...
Pożegnanie literata ...
Noworocznie
Wywiad z Karolem Mal...
Wylane na papier
REFLEKSY XIV Ogólnop...
Nowy tomik Michała W...
IX OKP im. Michała W...
Werdykt jury XLI OKP...
XVI OKP NA WIERSZ "2...
Użytkownicy
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 265
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Michał Mamet

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

63802466 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005