Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i redakcja miesięcznika Odra przy wsparciu finansowym Samorządu Wrocławia w ramach "Wrocławskiego Studium Literackiego" zapraszają na spotkanie literackie "Trzy Przełomy" z udziałem Urszuli Kozioł i Leszka Szarugi.
Termin: 5 marca 2008 r. (środa)
Godz.: 18.00
Miejsce: Księgarnia Kapitałka
pl. Nankiera 17
Wrocław
Spotkanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych. W drugiej części spotkania odbędzie się Turniej Jednego Wiersza, nagrody (200 zł) przyzna jury z udziałem gości.
Urszula Kozioł: poetka, prozaik, autorka felietonów i utworów dramatycznych dla dzieci i dorosłych. Studiowała polonistykę we Wrocławiu, gdzie jako poetka w 1953 r. Początkowo nauczycielka, w latach 70. związała się z miesięcznikiem "Odra", gdzie jest kierownikiem działu literackiego. Współpracowała z takimi czasopismami literackimi, jak "Współczesność", "Tygodnik Kulturalny" i "Poezja". Była także dyrektorem Wrocławskiego Ośrodka Kultury, współpracowała ze Studenckim Teatrem "Kalambur", Jako poetka wydała m.in. tomy "W rytmie korzeni" (1963), "W rytmie słońca" (1974), "Wielka pauza" (1996), "Stany nieoczywistości" (1999). Znana jest jej powieść "Postoje pamięci". Za tom "Supliki" (2005) otrzymała Nominację do NIKE. Jest autorką wielu nagród, z których najnowsze to Nagroda im. Eichendorfa i Nagroda "Nowych Książek" za ostatni tom "Przelot".
Leszek Szaruga: poeta, tłumacz, historyk literatury, krytyk literacki, przedstawiciel "Nowej Fali". W latach 70. i 80. redagował pisma "drugiego obiegu" ("Puls", "Wezwania") i współpracował z Radiem Wolna Europa. Pod koniec istnienia "Kultury" był szefem jej działu poezji. Mieszkając w Berlinie współpracował z BBC, Deutsche Welle oraz czasopismami emigracyjnymi. Obecnie wykładowca akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor "Nowej Polszy" i "Przeglądu Politycznego". Jako poeta wydał m. in. tomy "Nie ma poezji" (1981), "Przez zaciśnięte zęby" (1986), "Klucz od przepaści" (1994), "Panu Tadeuszowi" 2001, "Mówienia" (2004). Laureat Nagrody Kościelskich (1986) oraz nagrody literackiej "Kultury" (1999).
(za: www.nieszuflada.pl)
|