INSTYTUT MIKOŁOWSKI zaprasza na spotkanie literackie z autorami słoweńskimi w ramach festiwalu ZŁOTA ŁÓDŹ
Wystąpią:
Suzana Tratnik
Jure Potokar
Ksenija Jus - Xenia
Prowadzenie: Maciej Melecki i Tatjana Jamnik
24 maja (wtorek) 2011, godz. 18:00
Festiwal poświęcony jest jednemu z najważniejszych twórców słoweńskich XX wieku, poecie Srečku Kosovelu (1904-1926).
Złota łódź to tytuł tomiku poezji, który z powodu przedwcześnie śmierci poety nigdy nie został wydany. Wiersze Kosovela nadążając za awangardowymi nurtami w współczesnej sztuce, takimi jak konstruktywizm, dadaizm, futuryzm czy surrealizm, wywarły znaczny wpływ na współczesną słoweńską sztukę. A z wołaniem o to, by człowieczeństwo znów stało się wartością, coraz bardziej nabywają na aktualności i w naszych czasach. Celem festiwalu jest nawiązywanie kontaktów i współpraca artystów z różnych krajów środkowoeuropejskich, czyli stworzenie nowej międzynarodowej platformy kulturalnej.
Suzana Tratnik, ur. 1963 r. – słoweńska pisarka, tłumaczka i publicystka. Ukończyła socjologię na Wydziale Nauk Społecznych na Uniwersytecie w Lublanie oraz studia doktoranckie w dziedzinie antropologii płci w Institutum Studiorum Humanitatis. Opublikowała pięć zbiorów krótkiej prozy:
Pod ničlo (
Poniżej zera, 1997),
Na svojem dvorišču (
Na własnym podwórku, 2003),
Vzporednice (
Paralele, 2005),
Česa nisem nikoli razumela na vlaku (
Czego nigdy nie rozumiałam w pociągu, 2008) i
Dva svetova (
Dwa światy, 2009), dwie powieści: Ime mi je Damjan (
Na imię mam Damian, 2001; została także wystawiona w 2002) oraz
Tretji svet (
Trzeci świat, 2007). Ostatnio wydała ilustrowaną książkę dla dzieci
Zafuškana Ganca (2010). Jest również współautorką pracy zbiorowej o ruchu lesbijskim w Słowenii oraz autorką studium o literaturze lesbijskiej
Lezbična zgodba (
Opowiadanie lesbijskie, 2004). Za osiągnięcia literackie w 2007 r. otrzymała nagrodę Fundacji Prešerna (nagrada Prešernovega sklada). Jej powieści i krótkie opowiadania przetłumaczono na ponad piętnaście języków. Wydania książkowe ukazały się w Czechach, na Słowacji, w Serbii, we Włoszech i w Austrii. Jest również tłumaczką literatury pięknej i studiów teoretycznych.
Jure Potokar, ur. 1956 r. – słoweński poeta, tłumacz oraz redaktor muzyczny. Już jako student zaczął aktywnie działać w sekcji literackiej Studenckiego Centrum Kulturalnego (Študentski kulturni center – ŠKUC) oraz w radiu Študent. Następnie pracował w radiu Glas Ljubljane jako redaktor muzyczny, a później redaktor naczelny. Po dwóch latach zdecydował się na wolny zawód i do roku 1987 zajmował się twórczością pisarską i tłumaczeniami. Pracował również jako koordynator programowy Centrum Wspierania Młodych (Center interesnih dejavnosti mladih) w Lublanie. W tej roli zaangażował się w powstanie Klubu K4, a po jego otwarciu, przez pewien czas, dbał o jego repertuar programowy. Organizował festiwal Druga Godba i przygotowywał różnorodne imprezy muzyczne. Pierwszy tomik poetycki,
Aiton, opublikował w 1980 r. w wydawnictwie ŠKUC. Dwa lata później wydał kolejny tomik
Pokrajina se tu nagiba proti jugu (
Kraina pochyla się tu ku południu) w serii Poetycki Almanach Młodych (Pesniški almanah mladih) w wydawnictwie Mladinska Knjiga. W tej samej oficynie ukazały się dwa kolejne tomiki:
Ambienti zvočnih pokrajin (
Otoczenia krain dźwięku, 1986) i
Stvari v praznini (
Rzeczy w pustce, 1990). Tłumaczy teksty naukowe oraz literackie z języka angielskiego i bośniackiego.
Ksenija Jus - Xenia, ur. 1972 r. – kompozytorka, wykonawczyni poezji śpiewanej, autorka tekstów, poetka. Aktywnie współpracuje w różnych sferach artystycznych, a jej twórcza energia i pomysły wzbogacają słoweńską i międzynarodową przestrzeń muzyczną. Jej innowacyjność, odwaga artystyczna i zmysł krytyczny wielokrotnie przekraczają znane dotychczas praktyki artystyczne (http://www.hexenya.com).
"Ksenija Jus - Xenia jest jednym z rzadkich przykładów pełnokrwistej autorki poezji śpiewanej w Słowenii. Jej twórczość wydaje się ponadczasowa. Można ją przenieść w jakiekolwiek miejsce i czas i zostałaby zauważona. Teksty Kseniji Jus są bystre, inteligentne i wyważone. Jej pierwsze występy miały miejsce w 1993 roku. Wraz z grupą Link der Wasser nakładem własnym nagrała debiutancką płytę
Xenia & Link der Wasser w 1996 r. W tym samym roku wystąpiła także na koncercie Novi Rock. Do dnia dzisiejszego wydała siedem albumów muzycznych. W ubiegłym roku w Centrum Kultury Španski Borci w Lublanie zorganizowała koncert (pierwszą część trylogii
Zvočnica) zatytułowany
Svetilnik hrepenenja (
Latarnia tęsknoty). Jej wiersze zostały w nim poddane interpretacji muzycznej przez znane słoweńskie piosenkarki i aktorki."
(Leonora Flis, "Nika", 5 maja 2010 r.)
Instytut Mikołowski
ul. Jana Pawła II 8/ 5
Mikołów
www.instytutmikolowski.pl
(nadesłane)