19.11.2010 (piątek)
15:00 - Warsztaty z Edwardem Pasewiczem w Sali Czarnej Ośrodka "Brama Grodzka Teatr NN". Są one skierowane do osób piszących! Prosimy o przyniesienie swoich tekstów (zgłoszenia należy przesyłać na adres e-mail
dworzecwschodni@gmail.com; liczba miejsc ograniczona).
17:00 - Spotkanie z Edwardem Pasewiczem w klubie "Hades-Szeroka" ul. Grodzka 21. Prowadzący: Paweł Jarosz i Grzegorz Paluch.
Podczas spotkania Edward Pasewicz zagra na pianinie.
Organizatorzy: Koło Polonistów KUL, Dworzec Wschodni, Ośrodek "Brama Grodzka-Teatr NN"
Spotkanie odbędzie się pod patronatem Miasta Poezji.
Edward Pasewicz - urodzony 9 czerwca 1971 roku w Kostrzynie nad Odrą. Poeta, prozaik, felietonista, redaktor i kompozytor. Mieszkał w Meseritz (Międzyrzecz), gdzie zajmował się muzyką, pismami mistyków i obyczajami godowymi gawronów. Pomiędzy działalnością jako rzemieślnik, piekarz, gazownik i listonosz pisał także wiersze, poematy i prozę, które wydał w zbiorach:
Dolna Wilda (2001, 2006),
Wiersze dla Róży Filipowicz (2004),
Henry Berryman. Pięśni (2006),
Śmierć w darkroomie (powieść kryminalna, 2007),
Drobne! Drobne! (2008). W 2010 roku ukazał się tom jego wierszy wybranych
Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę. Laureat VIII Konkursu im. Jacka Bierezina (2001). Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia (2007, 2009) oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS (2009). Tłumaczony na większość języków europejskich. Mieszka w Krakowie. Jak głoszą plotki, nigdy nie kąpał się w rzece Pad.
Dworzec Wschodni jest inicjatywą dookołaliteracką. Korzysta z tradycji dyskusji i spotkań organizowanych pod tym samym tytułem przez Leszka Onaka; reinterpretując tę tradycję stawia sobie za cel propagowanie poezji, prozy oraz krytyki literackiej. Wśród zadań inicjatywy znajduje się też integracja środowisk akademickich z poetami, podjęcie dyskusji z najnowszymi kierunkami krytyki i nurtami literackimi. Obecnie inicjatywą kierują Grzegorz Jędrek, Maciej Topolski, Dominika Serafin i Aleksandra Duź.
Peron Poezja - Peron Literatura - Peron Krytyka
Idea spotkań z zaproszonymi przez nas gośćmi (poetami, prozaikami, krytykami) będzie opierać się nie tylko na zorganizowaniu typowego wieczoru autorskiego, lecz również na wykreowaniu sytuacji, w której stają się oni współtwórcami naszych działań. W związku z tym, młodzież oraz studenci będą mogli wziąć udział w zamkniętych warsztatach poetyckich i krytycznoliterackich prowadzonych przez wybitnych autorów, a fascynaci literatury będą mieli okazję ujrzeć swojego ulubionego pisarza w roli wykładowcy. Chcemy, by nasi goście inspirowali nas do wnikliwego zamysłu nad literaturą, a także do tworzenia własnych, odrębnych tekstów.
Celem inicjatywy jest stworzenie spójnego projektu, który będzie oscylował wokół współczesnej literatury. Jest on skierowany zarówno do czytelników, jak i pisarzy, którzy chcą doskonalić swój warsztat pod okiem najwybitniejszych literaturoznawców.
"Miasto Poezji"
Festiwal literacki organizowany od 2008 roku przez Ośrodek "Brama Grodzka-Teatr NN" w Lublinie.
To cykl wydarzeń kulturalnych o zróżnicowanym charakterze - od artystycznych, poprzez popularyzatorskie, po naukowe - związane są z literaturą oraz jej obecnością w Lublinie i odbywają się na przestrzeni całego roku. Hasłem przedsięwzięcia jest formuła: "Miasto poezji - poezja miasta".