poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 21.11.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
playlista- niezapomn...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
Proza poetycka
...PP
slam?
Poematy
"Na początku było sł...
Cytaty o literaturze
Ostatnio dodane Wiersze
Ona jest w górach
O kindersztubie*
Przedustawność
Ostatni seans przed ...
W godzinach dla seni...
Chciejstwo
ujrzane okiem nieuzb...
Samotność
Opowieść o dwóch mia...
Tylko słowo dwa
"Rozbieranie słowa" w Koninie - 7.10-4.11.2010
Imprezy, spotkania, wydawnictwa"ROZBIERANIE SŁOWA" - za tym intrygującym, dwuznacznym hasłem kryje się akcja poetycka przygotowana przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Koncert, spotkania autorskie, warsztaty literackie i slam poetycki to propozycje, z których będzie można nieodpłatnie skorzystać pomiędzy 7 października a 4 listopada. Choć jesienna aura tradycyjnie kojarzy się z poetyckim klimatem, to innowacyjny charakter imprez w ramach projektu oraz wyjątkowi goście biorący w nim udział są gwarancją niesztampowego wydarzenia.

Celem akcji poetyckiej "Rozbieranie słowa" jest popularyzacja współczesnej poezji polskiej. Ogólna idea całego przedsięwzięcia wyraża się w szeroko pojętym promowaniu czytelnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem mowy wiązanej.


PODGLĄDANIE ŚWIATA - SPOTKANIA AUTORSKIE

Realizację projektu rozpoczyna się 7 października 2010 r. w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, inaugurując cykl trzech spotkań z poetami. Naszym celem jest przybliżenie sylwetek i twórczości współczesnych uznanych poetów młodego i średniego pokolenia. Rozmowy z gośćmi poprowadzą krytycy i literaturoznawcy.

7 października, godz. 12.00 - spotkanie z Jackiem Dehnelem

J. Dehnel (ur. w 1980 r.) - poeta, prozaik, tłumacz, malarz. Laureat Nagrody Kościelskich (2005 r.), Paszportu Polityki (2006 r.), nominowany do nagród: Angelus (2007 r.), Nike (2009 r., 2010 r.). Charakterystycznym elementem jego twórczości jest stylizacja na dawne czasy, co widać zarówno w wierszach, jak i prozie. Jedną z bardziej znanych powieści Jacka Dehnela jest mówiąca o pamięci i przemijaniu Lala. Temu zabiegowi zazwyczaj towarzyszy estetyzacja znajdująca wyraz w wizerunku samego twórcy - kreacja oparta na wzorcu XIX-wiecznego dandysa. O tym przewrotnie czerpiącym z tradycji literackiej autorze mówi się już: Dehnel nigdy nie pasował do obrazu współczesnej literatury polskiej.

21 października, godz. 12.00 - spotkanie z Krzysztofem Siwczykiem

K. Siwczyk (ur. w 1977 r.) - poeta, krytyk literacki, okazjonalnie aktor. Laureat nagród "Czasu Kulturyz" (1995 r.) i Fundacji Kultury (1999 r.). Zagrał tytułową rolę w filmie Lecha Majewskiego poświęconym kultowemu poecie-samobójcy Rafałowi Wojaczkowi, za którą był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej (2000 r.). W 2009 r. wystąpił w filmie Adama Sikory Wydalony inspirowanym prozą Becketta. Jego stosunek do poezji opiera się na dystansie: Wiersze są potrzebne przede wszystkim tym, którzy je piszą. A jeśli ktoś je czyta, to wtedy jest się cudownie zaskoczonym, i tyle.

4 listopada, godz. 11.00 - spotkanie z Hatifem Janabi

H. Janabi (ur. w 1952 r.) - poeta, krytyk, arabista, teatrolog, tłumacz. W 1976 r. opuścił Irak ze względów politycznych (zakaz publikacji) i od tamtego czasu pozostaje w Polsce. Tworzy w językach polskim i arabskim, a jego utwory tłumaczono m.in. na angielski, francuski, duński. Ma w swoim dorobku kilkanaście tomów poezji, opracowań krytycznych i przekładów. Od 1979 r. pracuje w Zakładzie Arabistyki i Islamistyki na Uniwersytecie Warszawskim.
Spotkanie z Hatifem Janabi jest elementem programu 33. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, którego głównym organizatorem jest Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu. 4 listopada 2010 r. około pięcioosobowa grupa poetów związanych z tym przedsięwzięciem odwiedzi wybrane placówki kultury w mieście (CKiS) i regionie, spotykając się z młodzieżą na tak zwanych lekcjach poetyckich.


TWOJE SŁOWO - WARSZTATY POETYCKIE Z ROMANEM HONETEM

23 października, godz. 10.00-18.00 organizatorzy zapraszają wszystkich piszących (młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych) na bezpłatne spotkanie warsztatowe, które poprowadzi poeta, wykładowca kreatywnego pisania na Uniwersytecie Jagiellońskim Roman Honet. Praktyczne porady dla początkujących, po czym poznać dobre wiersze, co i dlaczego czytać, dlaczego i po co piszemy - czyli wspólna dyskusja, autorski wykład oraz indywidualne konsultacje to zarys programu warsztatów.

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest dostarczenie do siedziby CKiS lub przesłanie 3 tekstów poetyckich w pliku Word e-mailem na adres ckis@ckis.konin.pl ze wskazaniem 1 (np. poprzez zaznaczenie kolorem), który będzie przedmiotem indywidualnej konsultacji z prowadzącym, wraz z danymi kontaktowymi autora (zgłoszone teksty będą podstawą uczestnictwa w warsztatach) do 15 października.

Program warsztatów:
10:00-11:30 - Zapoznanie się uczestników warsztatów
11:30-12:00 - Przerwa
12:00-14:00 - Wspólna dyskusja - dlaczego i po co piszemy?
14:00-14:30 - Przerwa
14:30-15:30 - Wehikuły poetyckie i pola minowe. Wykład autorski prowadzącego (praktyczne porady dla początkujących; po czym poznać dobre wiersze; co i dlaczego czytać)
15:30-15:45 - Przerwa
15:45-18:00 - Indywidualne konsultacje uczestników z prowadzącym


SLAM POETYCKI - 28 października, godz. 18.00

Duże zainteresowanie slamem poetyckim, który CKiS zorganizowało po raz pierwszy w Koninie w 2007 r., zachęciło organizatorów do przypomnienia tej otwartej i egalitarnej formy prezentacji, usytuowanej na styku poezji i performance'u. Pojedynek na wiersze umożliwi połączenie mowy wiązanej z popisem oratorskim, aktorskim, a nawet wokalnym. Uczestnicy slamu, czyli autorzy wierszy samodzielnie interpretują swoje teksty (czytając je, a nie recytując) przy użyciu rozmaitych środków ekspresji scenicznej. Będzie to doskonała okazja do zaktywizowania konińskich twórców, skonfrontowania doświadczeń i podzielenia się swoim dorobkiem. Zgromadzona publiczność bierze udział w zabawie, wyłaniając zwycięzców, którzy otrzymają nagrody w postaci pakietów książek. Pozostali uczestnicy również otrzymają upominki książkowe.

Slam poprowadzi Wojciech Cichoń.

Zgłoszenia od autorów wierszy bez względu na wiek i dorobek poetycki przyjmowane są telefonicznie (63) 243 63 50/51 lub e-mailem: ckis@ckis.konin.pl do 22 października. Każdy uczestnik slamu powinien być przygotowany na zaprezentowanie trzech swoich tekstów poetyckich.


KONCERT ŚWIETLIKÓW - 29 października, godz. 19.00
(bezpłatne wejściówki do odbioru w CKiS)

Krakowski zespół usytuowany w obszarze alternatywnego rocka, którego liderem jest ekscentryczny poeta Marcin Świetlicki – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia "bruLionu". Posługując się charakterystyczną manierą melorecytacji, wykonuje własne utwory.

Zespół wydał pięć płyt: Ogród Koncentracyjny (1995 r.), Cacy Cacy Fleischmaschine (1996 r.), Perły Przed Wieprze (1999 r.), Złe Misie (2001 r.) - z udziałem Kasi Nosowskiej i Lecha Janerki, Las Putas Melancolitas (2005 r.) - z udziałem Bogusława Lindy.


LATAJĄCA SZKOŁA PISANIA MICHAŁA ZABŁOCKIEGO - WARSZTATY LITERACKIE W BIEGU - 30-31 października

Prezentacja serwisu poetyckiego eMultipoetry, wspólne pisanie wierszy na czatach i w grach internetowych, jak nakręcić wiersz na video, jak napisać wiersz okolicznościowy, piosenkę, poemat w 10 minut i wiele innych cyrkowych atrakcji. Tak w skrócie przedstawia się program bezpłatnego, dwudniowego spotkania z Michałem Zabłockim - poetą, autorem tekstów piosenek dla Czesław Śpiewa, Agnieszki Chrzanowskiej, Grzegorza Turnaua, reżyserem, współautorem Międzynarodowego internetowego serwisu poetyckiego eMultipoetry. Ta propozycja, łącząca pozornie odległe światy - poezji i szeroko pojętych multimediów - skierowana jest do wszystkich zainteresowanych odkrywaniem nowych obszarów, w jakich może zaistnieć słowo poetyckie.

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest zgłoszenie telefoniczne (63) 243 63 50/51 lub e-mailem: ckis@ckis.konin.pl do 25 października.


Wszystkie wydarzenia odbywają się w Centrum Kultury i Sztuki – ul. Okólna 47a.

Wstęp wolny.


Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.
Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Partner: Biuro Literackie.

Patronat medialny: TVP Poznań, "Przegląd Koniński", TV Konin, "Głos Wielkopolski", "Życie Konina", Radio Merkury, Radio Planeta, Radio Konin, portal regionalny Wirtualny Konin.

Szczegóły: www.ckis.konin.pl.


(nadesłane)
Dodane przez moderator2 dnia 28.09.2010 12:51 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1214 Czytań Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
Jubileusz
XII OKP im. Michała ...
OKP Festiwalu Litera...
VII OK Poezji dla Dz...
OKP "Środek Wyrazu" ...
XVIII Konkurs Litera...
REFLEKSY XVII Ogólno...
XXXIX OKL im. Mieczy...
Wyniki XLIV OKP "O L...
Informacja o blokadz...
Użytkownicy
Gości Online: 36
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 439
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: chimi

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

71765161 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005