Organizatorzy
40. Jubileuszowej FAMY. Międzynarodowy Kampus Artystyczny (Świnoujście, 16-29.08.2010) ogłaszają nabór uczestników do udziału w projekcie
"Miejsca Literatury".
Dziesięć zakwalifikowanych osób weźmie udział w warsztatach literackich (poezja, proza, reportaż), prowadzonych przez Darka Foksa, a także w cyklu spotkań autorskich i warsztatowych w wybitnymi pisarzami z Polski i zagranicy. Prace uczestników publikowane będą w biuletynie literackim. Przewidziane jest też wydanie Antologii
Swinemünde - Świnoujście, zawierającej najciekawsze teksty. Ponadto, uczestnicy warsztatów będą rywalizować o jedną z festiwalowych nagród - literacką Nagrodę im. Mariana Redwana (2 000 zł brutto).
Organizatorzy zapraszają osoby pełnoletnie, studentów, przed debiutem książkowym.
Zgłoszenia i teksty (
poezja, proza, reportaż - maksymalnie 10 stron) należy wysyłać na adres fama.festiwal@gmail.com
do 20 czerwca 2010. Karty zgłoszeniowe dostępne są na stronie festiwalu: www.fama.org.pl.
Lista osób zakwalifikowanych ogłoszona zostanie do 30 czerwca 2010. Zakwalifikowani autorzy otrzymają zadania pisarskie i lekturowe do wykonania przed rozpoczęciem festiwalu.
Organizatorzy zapewniają noclegi, obiady i sprzęt do pracy.
OPIS PROJEKTU
Projekt literacki, realizowany w Świnoujściu podczas festiwalu
40. FAMA. MIĘDZYNARODOWY KAMPUS ARTYSTYCZNY, w terminie
16-29 sierpnia 2010, na który złożą się warsztaty literackie, prezentacje interdyscyplinarne i spotkania z zaproszonymi autorami z Polski i zagranicy. Motywem łączącym wszystkie działania będzie problematyka miejsca, tożsamości, sąsiedztwa narodów oraz odmienne sposoby odzwierciedlania ich przez literaturę. Podstawowym celem projektu jest zestawienie ze sobą głosów pisarzy z różnych krajów i podkreślenie roli literatury w kształtowaniu się tożsamości miejsc i ich mieszkańców.
Od roku 1945 Świnoujście było miastem "bez przeszłości". Słaba jest znajomość historii, faktów oraz atmosfery społeczno-kulturowej tamtego okresu. W celu przywrócenia pamięci o historii miasta, punktem wyjścia projektu zostanie uczyniony dorobek literacki XIX-wiecznego pisarza Heinricha T. Fontane (1819-1898), przedstawiciela poetyckiego realizmu, który w powieści Effi Briest oparł się na doświadczeniach swojego dzieciństwa spędzonego w niemieckim Świnoujściu. Należy tutaj podkreślić, że obecnie nie zachował się w Świnoujściu żaden ślad po tym pisarzu.
Wydarzenia:
- Spotkania z zaproszonymi gośćmi
- Dzień Heinricha T. Fontany (uroczystość wyróżnienia jednego z miejsc Świnoujścia imieniem Effi Briest, prezentacja filmu fabularnego Opowieść o Effi Briest, gra miejska: literacka wycieczka po Świnoujściu śladami Heinricha T. Fontany i bohaterów jego powieści, spotkanie na temat powieści).
- Akcje literackie w przestrzeni miasta.
- Sekcja Debiuty - cykl spotkań warsztatowych, prowadzonych przez Darka Foksa, oraz prezentacje twórczości debiutujących literatów, które stanowić będą głos młodego pokolenia w dyskusji nad tematyką projektu.
Wydawnictwa:
- Biuletyn literacki - kilka numerów bezpłatnego pisma, dystrybuowanego w Świnoujściu, który następnie zostanie upowszechniony w wersji elektronicznej do darmowego pobrania.
- Antologia
Swinemünde - Świnoujście: zbiór reportaży i opowiadań, nawiązujących do historii miasta oraz podejmujących dyskusję z paradygmatem realistycznym w literaturze. Teksty będę ilustrowane archiwalnymi i współczesnymi fotografiami miasta. Wybrane fragmenty z antologii zostaną następnie włączone do bezpłatnego wydawnictwa multimedialnego.
- Wydawnictwo multimedialne, opublikowane w wersji elektronicznej jako dokumentacja projektu.
- Płyta CD, zawierająca multimedialną dokumentację wydarzeń, jako dodatek do wybranego pisma literackiego.
(za: www.nieszuflada.pl)