PLAN FESTIWALU
15.06.2009 Poniedziałek
Muzeum Tadeusza Kantora przy ul. Nadwiślańskiej 4, g. 18:00
INAUGURACJA FESTIWALU
Przy akompaniamencie przeraźliwego miauczenia chirurg - zdeformowany cylindrem - wyciąga spośród gipsowych nóg dziewczyny dwie skórki przedartego na pół kota. Wchodzi ktoś ubrany na czarno - tyłem do publiczności - kładzie kwiaty obok gipsowych nóg i odwraca się ukazując koci łeb...
Dzisiaj dreszcze proponowane w Karbunkule budzą jedynie śmiech, wówczas jednak, w powszechnej pogoni za nowoczesnością, za sztuką która nie byłaby tylko ilustracja nudnych schematów, podobne próby zawsze mogły liczyć na pełną salę Niebanalna wyobraźnia Andrzeja Bursy i Jana Guntnera, w połączeniu z awangardowymi poszukiwaniami Tadeusza Kantora i scenografią Marii Jaremy dała w rezultacie ciekawe i godne uwagi widowisko teatralne.
Spotkanie organizowane w Cricotece będzie doskonałą okazją dla przypomnienia krótkich form dramatycznych, stanowiących osobną grupę w twórczości Andrzeja Bursy. Ich fragmenty przeczytają aktorzy, którzy grali w legendarnych sztukach i skeczach :Leopold Rene Nowak, Stefania Górniak, Tadeusz Kwinta, Jan Guntner, Freda Leniewicz, Stanisław Urbaniak, Mirosław Miki Obłoński. Gościem honorowym pierwszego dnia festiwalu Byczo u poety będzie również Michał Bursa (syn poety).
Klimat 1957 roku przywoła projekcja kinowa kronik zapisanych na taśmach szpulowych.
16.06.2009 Wtorek
Cafe Młynek (Plac Wolnica 7), g. 18:00
WIECZÓR DLA DOBRZE ZAPOWIADAJĄCYCH SIĘ
Formuła imprezy zakłada improwizację, spontaniczność, swobodę i nieprzewidywalność działań artystycznych. Niezobowiązująca przestrzeń klubowa oraz idea otwartego mikrofonu ma sprowokować uczestników do aktywnego udziału w spotkaniu. W Cafe Młynek będą mieli okazję zaprezentować się wokaliści, muzycy, poeci oraz debiutujący aktorzy. Warunek jest jeden - ich poczynania sceniczne muszą w jakimś stopniu nawiązywać do twórczości Andrzeja Bursy.
Prowadzenie: Szczęsny Wroński
Zgłoszenia na wieczór przyjmowane są pod adresem info@byczo-u-poety.pl
17.06.2009 Środa
Bulwary nadwiślańskie (pod Smokiem wawelskim), g. 18:00
NAKARM SMOKA SZTUKĄ
Twórcy Krakowskiego Festiwalu Byczo u Poety postanowili przyciągnąć oko i uwagę przeciętnego przechodnia organizując piknik liryczny zlokalizowany na bulwarach wiślanych.
Impreza zaprezentuje prawdziwą poezję uliczną, wyrwaną z hermetycznego świata krytyków i teoretyków literatury, przeniesioną na poziom dla każdego dostępny. Spacerujący brzegiem Wisły krakowianie staną się częścią artystycznego przedsięwzięcia. Będą mieli okazję wysłuchać wierszy w interpretacji autorów oraz zmierzyć się z zagadkowymi typografiami.
18.06.2009 Czwartek
SCENA TĘCZA (dawne Kino Tęcza - ul. Praska 52), g. 18:00
FINAŁ
Finał projektu odbędzie się natomiast na Scenie Tęcza (ul. Praska), która oddalona jest zaledwie o kilka minut drogi od rodzinnego domu Andrzeja Bursy. Tam 18 czerwca zakwitnie Ogród Luizy.
Spektakl:
W czerwcu najpiękniej ogród zakwita Luizy
reżyseria: Agnieszka Bubka
scenografia: Anna Zięciak, Ani Muradyan
kostiumy: Maria Jakóbczyk- Rams
filmy: Joanna Bąk
Występują: Szczęsny Wroński, Krystian Wojtarowicz, Agnieszka Bubka, Włodzimierz Mazoń, Mirosław Obłoński, Paulina Bisztyga, Roman Ślazyk.
Spektakl W czerwcu najpiękniej ogród zakwita Luizy to "fantazja" zainspirowana wybranymi utworami poety, traktująca o egzystencjalnej sytuacji człowieka umieszczonego w konkretnych realiach. Bohaterowie żyją w dramatycznym napięciu pomiędzy tym, co wolne i uwięzione, wzniosłe i niskie, łagodne i groźne, komiczne i smutne. Wyniszcza ich poczucie przeciętności oraz nieumiejętność odnalezienia prawdy o ludziach. Słowo staje się narzędziem przemocy.
Ratunkiem dla nich okazuje się prowokacja artystyczna i obyczajowa. Wiara w "Ogród Luizy" jest koniecznością, jedyną formą obrony przed brutalną rzeczywistością, próbą stworzenia azylu, miejsca ucieczki od codzienności. Ucieczki w poezję. Zwątpienie w istnienie "Ogrodu Luizy" zabija jak topór.
W spektaklu dominuje nastrój niecodzienności, tajemniczości, niepokoju. Ogród staje się krainą, w której dochodzą do głosu najbardziej utajone, ukrywane instynkty. Jest światem wyzwalającym człowieka od krępujących go konwencji zachowań
Stworzona przez krakowskich performerów kompozycja zawiera w sobie teatr, koncert muzyczny, a także instalację wideo. Granice gatunków są tutaj zatarte, a język wypowiedzi to nieustanna konfrontacja odrębnych światów, które współistnieją w swojej "po-nowoczesnej" harmonii.
(szczegóły: www.festiwal-byczo-u-poety.blog.pl)
(Dodane przez: arekogarek)