poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMPiątek, 26.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
FRASZKI
Chimeryków c.d.
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
Ostatnio dodane Wiersze
Spektrum
Tryptyk z czapy
by nigdy nie zaszło ...
Marionetka
Ti ti ta
Oczekiwać złota od p...
GENEZA BUNTU
Od ust do ust...
walkwoman
taki spokój jest prz...
Noc Poezji Ukraińskiej - Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, 18.05.2009
Imprezy, spotkania, wydawnictwaMuzeum Archeologiczne w Poznaniu (ul. Wodna 27) zaprasza na Noc Poezji Ukraińskiej okraszoną muzyką DAGADANA i wizualizacjami Serhija Petluka. Impreza odbędzie się 18 maja 2009, w godzinach 21:00-23:00.

Spotkania z literaturą od samego początku istnienia Festiwalu stanowią jedno z najważniejszych wydarzeń Ukraińskiej Wiosny. W tym roku będzie to impreza szczególna, nad którą pracuje specjalnie powołany w tym celu zespół ludzi. Oprócz klasycznej debaty literackiej, która odbędzie się w sali multimedialnej w Muzeum Archeologicznym, organizatorzy przygotowali Noc Poezji. Debatę poprowadzi prof. Bogusław Bakuła. Na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego dojdzie do rzadko spotykanej syntezy sztuk - jak w dzikim tańcu, huraganie emocji zawirują wspólnie muzyka, słowa, obrazy i gesty. Jak to tego dojdzie? Specjalnie na "Ukraińską Wiosnę" przyjadą do Poznania Lidia Stefanowska, Marianna Kijanowska oraz Mykoła Riabczuk. Na spotkaniu z czytelnikami, które poprowadzi Bogusław Bakuła, opowiedzą m.in. o tym, jak to jest być poetą na Ukrainie, w kraju nękanym przez kryzysy gospodarcze, polityków-naciągaczy i konflikty społeczne.

Najważniejszą część wieczoru stanowić będzie jednak Noc Poezji. Podczas koncertu polsko-ukraińskiego zespołu DAGADANA jego wokalistki będą nie tylko wykonywać własne utwory, ale i przeplatać je recytowaniem wierszy wspomnianych poetów. Na tym jednak nie koniec niespodzianek. Serhij Petluk - plastyk ze Lwowa, który wprowadził w osłupienie mieszkańców swego miasta, kiedy to na jednej z dzielnicy Lwowa zamienił jedną ze ścian wieżowca w ogromną krzyżówkę. Ten sam Serhij Petluk zaskoczy zapewne również poznańską publiczność, ponieważ wizualna oprawa koncertu zostanie powierzona właśnie jemu. Nie zapominajmy przy tym, że w czasie występów na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego wciąż jeszcze będą zainstalowane rzeźby Wiaczesława Boreckiego. Czy można wyobrazić sobie pełniejszą syntezę sztuk?

Wejście jest bezpłatne - rezerwacja pod adresem: info@polska-ukraina.org.pl
Odbiór w Konsulacie przy ul. Grobla 27A.

Mykoła Riabczuk (ur. 1953) - ukraiński krytyk literacki, eseista i publicysta (tematyka społeczno-kulturalna i polityczna), poeta. W młodości zafascynowany Hryhorijem Czubajem, najoryginalniejszym poetą tamtych czasów, zaprzyjaźniony z Wiktorem Neborakiem i Jurijem Andruchowyczem, twórcami grupy literackiej Bu-Ba-Bu. Za publikację wierszy w almanachu Skrzynia (Skrynja) został relegowany ze studiów. Ukończył Instytut Literacki im. M. Gorkiego w Moskwie, posiada dyplom doktora teorii literatury. W 1999 otrzymał nagrodę POLKUL Fundation za działanie na rzecz dobrych stosunków ukraińsko-polskich, a w 2002 został laureatem polsko-ukraińskiej Nagrody Pojednania.

Lidia Stefanowska - literaturoznawca, jej obszar badań naukowych to literatura ukraińska, polska i rosyjska; zwłaszcza wiek XX oraz polsko-ukraińskie i ukraińsko-rosyjskie związki kulturalne. Członkini takich gremiów naukowych jak American Association for the Advanced of Slavic Studies (AAASS) czy Instytutu Ukraińskiego przy Uniwersytecie Harvarda (Harvard Ukrainian Research Institute). Autorka wielu przekładów z języka ukraińskiego, m.in. Inne dni Anny Tarasa Prochaśki, Ostatnie terytorium. Esej o Ukrainie Jurija Andruchowycz czy Wozzek Jurija Izdryka.

Marianna Kijanowska (ur. w 1973) - poetka, tłumaczka, absolwentka filologii ukraińskiej. Autorka tomików: Inkarnacija (1997), Winky sonetiw (1999), "Mit otworennia" (2002), "Kochannia i wijna" (wspólnie z Marjaną Sawką; 2002), Knyha Adama (2004), Zwyczajna mowa (2005). W 2003 r. była stypendystką Ministra Kultury RP (program Gaude Polonia). Tłumaczy poezję polską (m.in. wiersze Bolesława Leśmiana, Juliusza Tuwima, Stanisława Barańczaka, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Romana Honeta, Jacka Dehnela, neolingwistów warszawskich). Mieszka we Lwowie. W Polsce jej wiersze były drukowane w "Literaturze na Świecie" i w "Studium".

Dagadana - powstanie zespołu to efekt trzyletniej znajomości muzyków z Polski i Ukrainy. Daga Gregorowicz (Poznań), Dana Vynnytska (Lwów) i Miko Pospieszalski (Częstochowa) to muzycy obracający się w różnych nurtach muzycznych - od folku po breakebeat. Poznali się przy okazji eksperymentowania z jazzem na międzynarodowych warsztatach "International Summer Jazz Academy in Cracow".

Serhij Petluk - plastyk, malarz ze Lwowa, członek grupy artystycznej KOMA. Laureat programu stypendialnego Gaude Polonia Anno Domini 2009.

Prof. dr hab. Bogusław Bakuła - historyk literatury, slawista, komparatysta. Profesor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. W roku 2003 otrzymał doktorat honoris causa Kijowskiego Uniwersytetu Slawistycznego za działalność na polu zbliżenia polsko-ukraińskiego i za badania nad ukraińską literaturą. Kierownik Pracowni Komparatystyki Literackiej w Instytucie Filologii Polskiej UAM. Obszary naukowej działalności: literatura polska XX wieku; związki literatury polskiej z ukraińską, rosyjską, czeską, słowacką; komparatystyka literacka i kulturowa; historia i kultura Europy Środkowo-Wschodniej; kultura emigracji polskiej i diaspory; związki literatury z innymi dziedzinami sztuki; literatura a życie społeczne. Swoje prace naukowe publikował wielokrotnie za granicą, w tym także na Ukrainie.

(za: www.nieszuflada.pl)
Dodane przez moderator2 dnia 13.05.2009 13:45 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1429 Czytań Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 11
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67083682 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005