Już po raz kolejny Miasto Wrocław oraz "Dziennik" przyznają Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS. Do konkursu przystąpiło 44 pisarzy z 21 krajów. Na tym etapie została wybrana 14 nominowanych autorów, którzy zakwalifikowali się do półfinału.
Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS to najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej. Pisarze biorący udział w konkursie poruszają w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, a przy tym zmuszają do refleksji i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.
Nagroda ta stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowej tradycji Wrocławia jako miasta nie tylko spotkań, ale i dialogu. Wrocław zawsze stanowił miejsce ścierania sie różnych narodowości, kultur oraz prądów umysłowych.
Nagroda to statuetka ANGELUS autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł. Przyznawana jest ona za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.
Zgłoszenie wybranej książki nie może dokonać jej autor. To wydawnictwo typuje dzieła pisarzy żyjących, pochodzących z 21 krajów: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry. Należy dodać, że każdy wydawca ma prawo zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną autora polskiego.
Do półfinału, jury w składzie: Stanisław Bereś, Piotr Kępiński, Julian Kornhauser, Ryszard Krynicki, Tomasz Łubieński, Krzysztof Masłoń, Andrzej Zawada, pod przewodnictwem Natalii Gorbaniewskiej, wybrało 14 tytułów, które zostały zakwalifikowane do półfinału. Spośród tej szczęśliwej czternastki, aż 5 książek jest autorów polskich.
Zwycięzcy kolejnego etapu zostaną ogłoszeni 20 października, a finał odbędzie się 5 grudnia.
Oto lista książek, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu:
1. Albahari David,
Mamidło
2. Anderman Janusz,
To wszystko
3. Babkou Ihar,
Kłakocki Adam i jego cienie
4. Bart Andrzej,
Fabryka Muchołapek
5. Denemarkova Radka,
Pieniądze od Hitlera
6. Dimowa Teodora,
Matki
7. Filip Ota,
Sasiedzi i ci inni
8. Iwasiów Inga,
Bambino
9. Jergović Miljenko,
Ruta Tannenbaum
10. Parulskis Sigitas,
Trzy sekundy nieba
11. Pilch Jerzy,
Marsz Polonia
12. Schlink Bernhard,
Powrót do domu
13. Skvorecky Josef,
Przypadki Inżyniera ludzkich dusz
14. Varga Krzysztof,
Gulasz z turula
(za: http://literatura.dlastudenta.pl)