W dniu 18.05.2007 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku odbyło się rozstrzygnięcie V-tego Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Czesława Kałkusińskiego "Czechury". Jego celem jest inspirowanie do aktywności twórczej, promowanie talentów poetyckich oraz oddanie hołdu radomszczańskiemu poecie, Czesławowi Kałkusińskiemu.
Czesław Kałkusiński, urodził się w roku 1911, mieszkał w Radomsku, gdzie pracował jako nauczyciel. W czasie II Wojny Światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Za działalność konspiracyjną w roku 1944 został aresztowany, jednak udało mu się zbiec i powrócić do Radomska. Piosenki partyzanckie Czesława Kałkusińskiego tworzone wspólnie z radomszczańskim muzykiem, Henrykiem Fajtem spotkały się z dużym uznaniem. Byli oni autorami czternastu piosenek partyzanckich, między innymi "Jędrusiowej doli" i "Wrócą chłopcy malowani". Po zakończeniu wojny, Czesław Kałkusiński tworzył piosenki harcerskie, publikowane w licznych śpiewnikach oraz wiersze i fraszki. Poeta zmarł w roku 1988.
V Ogólnopolski Konkursu Poetycki im. Czesława Kałkusińskiego, którego głównym organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku oraz Urząd Miasta, odbywa się już od dziesięciu lat, z czego od dwóch cyklicznie. Sponsorami tegorocznej edycji byli: Prezydent Miasta Radomska, Wyższa Szkoła Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi, PSS Zorza w Radomsku.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili członkowie najbliższej rodziny nieżyjącego poety. Na tegoroczną edycję konkursu nadesłano 157 zestawów wierszy.
I nagrodę otrzymała
Anna Piliszewska z Wieliczki, godło "Lunarność przedmiotów" za zestaw wierszy.
II nagrodę ex aequo otrzymali:
Ela Galoch z Turka, godło "drzwi do ogrodu" i
Jerzy Piekarski z Dęby Opoczyńskiej, godło "starszy junior".
III nagrodę ex aequo otrzymali:
Edyta Wysocka z Miastka, godło "Aloes" i Grzegorz Chwieduk z Kępic, godło "Mąż Dorotki".
Wyróżnienia otrzymali:
Karolina Błaszczyk z Radomska, godło "Ruta" za wiersz zaczynający się od słów "Tak niedawno...",
Rafał Jaworski z Tych, godło "kolaborant" za wiersz pt. "To przecież mniejsze zło",
Maciej Kowalski z Barczkowic, godło "Aqualung" za wiersz pt. "Dziadek",
Bogdan Nowicki ze Świętochłowic, godło "Ligustr" za wiersz zaczynający się od słów "sygnatury: ciemność...",
Iza Smolarek z Ciechanowa, godło "Stefan" za wiersz pt. "szare renety",
Elżbieta Stępień ze Strzałkowa, godło "Zaklinacz słów" za wiersz "Niezauważony ekshibicjonizm uczuć"