poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMSobota, 25.05.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj
Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Chimeryków c.d.
Poezja dla dzieci
Wyjście z pod nicka :)
playlista- niezapomn...
FRASZKI
"Na początku było sł...
Monodramy
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
Ostatnio dodane Wiersze
Z twojego imienia zd...
a wtedy za-pałkę odp...
W Kasince
Wyśmienicie
Altruista
turkot kółek walizki
Ostatnia tygodniówka...
Ballada naiwna albo ...
ZAZNACZANIE CODZIENN...
Nie drażnić kukułek
Adam Ziemianin
Adam ZiemianinAdam Ziemianin urodził się 12 maja 1948 roku w Muszynie, miasteczku uzdrowiskowym nad Popradem. Po ukończeniu studium Nauczycielskiego pracował jako nauczyciel w okolicach Żywca. Wkrótce wrócił do Krakowa jako student filologii polskiej na UJ.
W 1977 r. podjął pracę dziennikarską w piśmie KOLEJARZ, później przeniósł się do ECHA KRAKOWA. Wcześniej był m.in. flisakiem na rzece Poprad, inwentaryzatorem, latał też na szybowcach.
W wedrówkach poetyckich z WOLNĄ GRUPĄ BUKOWINA, której liderem był legendarny, nieżyjący już - Wojtek Bellon, poeta odwiedził w 1975 r. Gorzeń Górny - miejscowość rodzinną autora ZMÓR i MOTORÓW, Emila Zegadłowicza. Tam poznał wnuczkę autora POWSINÓG BESKIDZKICH - Marię. Ich ślub odbył się w 1976 r.
Ziemianin debiutował wierszem ŚWIĘTY JAN Z KASINY WIELKIEJ w lutym 1968 r. na łamach ŻYCIA LITERACKIEGO. Pierwszy tomik WYPOGADZA SIĘ NAD NASZYM DOMEM ukazał się w Wydawnictwie Literackim w 1975 r. Ryszard Matuszewski omawiajac na łamach LITERATURY książki poetyckie tego roku, za jeden z najciekawszych debiutow uznał właśnie tom Ziemianina.
W dwa lata później - również w WL - ukazał się drugi tom wierszy Ziemianina POD JEDNYM DACHEM. Pisał o nim m.in. Krzysztof Lisowski (Magazyn Kulturalny 2/78) "Ziemianin choć niejednokrotnie drwiacy, ironiczny, ukazujący często z przymrużeniem oka sprawy ostateczne, wykazuje rzadko dziś spotykaną szczerość i odpowiedzialność za podpisane słowa"
W 1981 r. za tom wierszy NASZ SŁONY RACHUNEK (Czytelnik 1980) otrzymał nagrodę im. S. Piętaka. Bronisław Maj w TYGODNIKU POWSZECHNYM tak m.in pisał o tym tomie: "Podobne połączenie dowcipu i czystego liryzmu, stopienie ich w calość jednorodną - udało się niewielu. Ziemianinowi - tak! Te wiersze są o wiele mądrzejsze i głebsze niż to w swej przekornej - szwejkowskiej- skromności udaja. Spoza pozornie prościutkiego komunikatu przeziera często drugie dno, powszechny sens powszechnego zdarzenia."
Tom W KĄCIE PRZEDZIAŁU wyszedł w 1982 r., natomiast w 1985 r. ukazały się dwa zbiory: MAKATKA Z PŁONĄCEGO DOMU (WL) - Nagroda Funduszu Literatury - i WIERSZE DLA MARII. Ten ostatni tomik miał również drugie - poszerzone wydanie i rozszedł się w kilkunastu tysiącach egzemplarzy. W dwa lata później wydano ZDROWAŚ MATKO - ŁASKI PEŁNA, czyli wiersze poświęcone zmarłej matce poety, a w 1989 r. pojawił się wybór wierszy Ziemianina DWOJE NA BALKONIE(WL)- Nagroda im. Anny Świrszczyńskiej. Kolejny wybór tego poety BOSKI WIECZORNY MŁYN ukazał się rok później i rozszedł się w sporym nakładzie.
1995 rok przyniósł poecie nową ksiażkę poetycką DOM OKOLICZNOŚCI ŁAGODZĄCYCH (Oficyna Cracovia), w 1996 r. ukazała się ULICA OGRODOWA, a w 1997 r. NOSI MNIE. Wiersze i opowiadania Ziemianina publikowane były w najbardziej liczących się periodykach w kraju i za granicą. Jego utwory tłumaczono na kilka języków, m.in. angielski, włoski, niemiecki, rosyjski itd. Poeta ten jest też laureatem głównych nagród wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, m.in. trzykrotnie był laureatem Łódzkich Wiosen Poetyckich, zdobył gł. nagrodę w konkursie im. Jana Śpiewaka, czy w Jaszczurowych Laurach. Jego wiersze zamieszczono w wielu antologiach poetyckich.
Dużą popularność przyniosły Ziemianinowi wiersze śpiewane m.in. przez Elżbietę Adamiak, Jacka Wójcickiego, czy zespoły Wolna Grupa Bukowina, a przede wszystkim przez Stare Dobre Malżeństwo. Płyty tej lubianej grupy np MAKATKI, CZARNY BLUES O CZWARTEJ NAD RANEM, czy solowa płyta Krzysztofa Myszkowskiego składają się w większości z wierszy Adama Ziemianina.
Od 1978 r., aż do rozwiązania, Adam Ziemianin należał do Związku Literatów Polskich. W ostatniej, przerwanej stanem wojennym kadencji był skarbnikiem krakowskiego Zarządu ZLP. Obecnie jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, gdzie pełni funkcję wiceprezesa krakowskiego SPP. Należy również do PEN CLUBU.
W 1993 r. poeta obchodził 25 lecie pracy twórczej. Z tej okazji w Krakowskiej Filharmonii odbył się uroczysty koncert, w którym wystąpili przyjaciele poety śpiewający i recytujący jego wiersze. Koncert zgromadził tłumy miłośników poezji Ziemianina. Był również retransmitowany przez krakowską TV.
21 czerwca 1999 r. w krakowskich Sukiennicach poeta otrzymał Złoty Laur za Mistrzostwo w Sztuce przyznany przez Krakowską Filię Fundacji Kultury Polskiej.
W 2002 roku wydano tom wierszy "Na głowie staję", a w 2004 "Notesik amerykański" i "Modlitwy mojego wieku" (Wydawnictwo Gaudium).
Rok 2005 przyniósł "Makatki", które graficznie opracowała córka poety - Halszka.
Książka ta zdobyła tytuł Najlepszej Krakowskiej Książki Miesiąca - luty 2006r. W 2007 r. ukazał się tom "Przymierzanie peruki" - najbardziej bolesny, opisujący chorobę i śmierć Żony - Marii. Za książkę tę przyznano autorowi Nagrodę im. Władysława Orkana. (2008 r.)
Rok 2008 przyniósł tom wierszy pt. "Co za szczęście!" i tom opowiadań "Chory na studnię". Obie wydane przez Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu w Rzeszowie. W latach osiemdziesiątych powstał dokumentalny film Krzysztofa Miklaszewskiego, a w latach 90-tych artystyczny portret filmowy stworzył Piotr Słowikowski. W 2001 r. kolejny obraz - "Źródła i korzenie", zrealizowała dla telewizji Iza Szylko.

Zapraszam na swoją stronę internetową gdzie znajdą się m.in. aktualne informacje o spotkaniach i imprezach z moim udziałem.
Polecam ten adres: www.ziemianin.eu

Ulica Ogrodowa List do zielonej ścieżki Nosi mnie
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67444958 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005