2008-11-26, środa, godz. 18:00
autor: Bohdan ZADURA, Jarosław BOROWIEC
rodzaj imprezy: Spotkanie autorskie
nazwa: Spotkania autorskie
adres: Wrocław, Pl. Nankiera 17
miejsce: Księgarnia Naukowa Kapitałka
wstęp: wolny
2008-11-27, czwartek, godz. 18:00
autor: Bohdan ZADURA, Jarosław BOROWIEC
rodzaj imprezy: Spotkanie autorskie
nazwa: Spotkania autorskie
adres: Poznań, ul. Półwiejska 42
miejsce: BOOKAREST Księgarnia
wstęp: wolny
Spotkania autorskie z Bohdanem Zadurą i Jarosławem Borowcem wokół wydanych ostatnio książek
Zadura. ścieżka wiersza oraz
Wszystko.
Zadura. ścieżka wiersza to pierwsza, poświęcona twórczości poetyckiej Bohdana Zadury książka krytyczno-literacka, która jest relacją z poetyckiej drogi autora
Prześwietlonych zdjęć i próbą opisania kilku niełatwych do pogodzenia ze sobą zjawisk, tendencji i zmian. Obok tekstów krytycznych znalazły się w niej rozmowy z poetą, a także jego odautorski komentarz do trzech wybranych wierszy. Książka zawiera także kompletną bibliografię literackich dokonań Zadury.
Książka ta powstała z fascynacji i zaciekawienia, skąd bierze się poetycka swoboda i odwaga Zadury - umiejętność łączenia powagi z humorem i dystansem, jego - jak powiedział Andrzej Sosnowski - "niemal bezprzykładny realizm, niemal hermetyczna prywatność i niemal ostentacyjna światowość". [Jarosław Borowiec we wstępie do książki].
Wszystko to najnowszy tom wierszy Bohdana Zadury, który według Stanisława Stabryły "wznosi się na paradoksie, kontraście, binarnych opozycjach zaskakujacych odbiorcę. Jego kompozycja oparta jest na przeciwstawieniach albo zestawieniach dwóch rodzajów wierszy, z których jeden zmierza w stronę maksymalnej kondensacji treści, lakoniczności, a drugi - zwłaszcza oglądany na jego tle - jawi się jako "przegadany". Ale to złudzenie. Również i nim rządzi naczelna zasada lapidarności i kondensacji treści".
Bohdan Zadura - poeta, prozaik, krytyk literacki i tłumacz, redaktor naczelny "Twórczości". Urodził się w 1945 r. w Puławach. Debiutował w 1968 r. powieścią
Lata spokojnego słońca i tomem wierszy
W krajobrazie z amfor. Opublikował kilkanaście tomów poetyckich, m.in.:
Podróż morska (1971),
Pożegnanie Ostendy (1974),
Małe muzea (1977),
Starzy znajomi (1986),
Prześwietlone zdjęcia (1990),
Cisza (1994),
Kaszel w lipcu (2000),
Więzień i krotochwila (2001),
Ptasia grypa (2002),
Kopiec kreta (2004), a także książki prozatorskie:
A żeby ci nie było żal (1972),
Patrycja i chart afgański (1976),
Do zobaczenia w Rzymie (1980) oraz
Lit (1997).
Jarosław Borowiec - doktorant w Zakładzie Semiotyki Literatury UAM w Poznaniu. Rozmowy o literaturze i teksty na temat współczesnej poezji polskiej publikował głównie na łamach "Tygodnika Powszechnego". Redaktor w krakowskim wydawnictwie "Austeria". Mieszka w Poznaniu.
(za: www.biuroliterackie.pl)