Adam Wiedemann (poezja), Marian Pankowski (proza) oraz Piotr Matywiecki (esej) zostali laureatami Nagrody Literackiej Gdynia 2008. Zwycięzców poznaliśmy podczas uroczystej Gali Finałowej, która odbyła się na Skwerze Kościuszki 14 czerwca 2008.
Uroczystość przeprowadzono po raz pierwszy z początkiem lata, a nie jesienią, jak było w poprzednich edycjach, na scenie plenerowej przy statku-muzeum "Dar Pomorza". Do konkursu nadesłano 197 tytułów, z których wyłoniono po pięć nominacji w trzech kategoriach: poezji, prozie oraz eseistyce. W finałowej Gali udział wzięła większość autorów z grona nominowanych. Ostatecznie gdyńskie Kostki Literackie oraz nagrody pieniężne (50 tys. zł) otrzymali: Adam Wiedemann za tomik wierszy Pensum wydany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Poznaniu. W kategorii proza zwyciężył Marian Pankowski za książkę Ostatni zlot aniołów (Wydawnictwo Krytyki Politycznej). Natomiast w kategorii eseistyka doceniony został Piotr Matywiecki za Twarz Tuwima (W.A.B.). Galę prowadzoną przez Andrzeja Poniedzielskiego uświetnił występ Katarzyny Groniec. Zaś całe wydarzenie było transmitowane na żywo przez TVP Gdańsk (retransmisja w TVP Kultura). W tym roku odbyła się już trzecia edycja Nagrody Literackiej Gdynia. Po raz pierwszy towarzyszył jej dwudniowy Festiwal Literaturomanie - nowa inicjatywa kulturalna Gdyni. Festiwal obejmował liczne wydarzenia odbywające się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, m.in. debatę członków kapituł polskich nagród literackich oraz turniej jednego wiersza. Ponadto odbyły się liczne spotkania z autorami, laureatami poprzednich edycji oraz osobistościami świata literatury. Czytelnicy spotkali się m.in. z Wiesławem Myśliwskim, Eustachym Rylskim, Witoldem Beresiem czy Magdaleną Tulli.
Pomimo krótkiej historii Nagroda Literacka Gdynia zaliczana jest już do najważniejszych krajowych wydarzeń w środowisku literackim, które na stałe wpisało się już w kalendarz kulturalny Gdyni i Polski.
(za: www.nagrodaliterackagdynia.pl)
|