Od 19 maja do 16 czerwca br. będzie odbywać się projekt
Wiersze w Metrze, realizowany m.in. poprzez prezentację poezji w stołecznym metrze. W inicjatywie Instytutu Książki i British Council bierze udział trzynaście instytutów kultury zrzeszonych w EUNIC, Biuro Promocji m.st. Warszawy oraz liczni partnerzy. Inspiracją dla Wierszy w Metrze były podobne projekty zorganizowane w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Stuttgarcie i Moskwie, a przede wszystkim zainicjowany w 1986 roku projekt Poems on the Underground, który odbywa się cyklicznie w Londynie. Głównym celem Wierszy w Metrze jest popularyzacja współczesnej poezji europejskiej poprzez jej prezentację w stołecznym metrze.
To przedsięwzięcie absolutnie nowatorskie. Pokażemy poezję tam, gdzie na co dzień raczej się nie pojawia - w przestrzeni publicznej miasta - powiedział Grzegorz Gauden, Dyrektor Instytutu Książki.Wiersze w metrze odbywać się będą w ramach stowarzyszenia europejskich instytutów kultury EUNIC.
Dzięki wspólnemu wysiłkowi 13 instytutów kultury zorganizujemy szereg spotkań z europejskimi autorami, happeningi, IV Spoke'n'Word Festival, warsztaty slamowe dla gimnazjów i liceów oraz konkurs poetycki "Haiku dla Warszawy" - powiedział Tony O'Brien, Prezes EUNIC i dyrektor British Council w Polsce. Najważniejsze przedsięwzięcia związane z projektem odbędą się w centrum Warszawy (metro, Centrum Sztuki Współczesnej, Cafe Kulturalna, Chłodna 25, etc.). Projekt będzie również promowany poza Warszawą w ramach DKK (Dyskusyjnych Klubów Książki) prowadzonych przez Instytut Książki w całej Polsce.Wiersze w Metrze to również część ogólnopolskiego festiwalu "Pora Poezji" organizowanego przez Instytut Książki oraz międzynarodowego projektu "Creative Cities" zainicjowanego przez British Council. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie: http://www.wierszewmetrze.eu/.
Organizatorami Wierszy w Metrze są: Instytut Książki i British Council.
Współpraca: Instituto Camoes, Rumuński Instytut Kultury, Austriackie Forum Kultury, Czeskie Centrum, Instytut Goethego w Warszawie, Szwajcarska Fundacja dla Kultury - ProHelvetia, Węgierski Instytut Kultury, Ambasada Grecji, Ambasada Republiki Litewskiej, Ambasada Szwecji, Instytut Słowacki.
Partnerzy: Biuro Promocji m.st. Warszawy, Centrum Sztuki Współczesnej KinoLab, Cafe Kulturalna, Chłodna 25, Stowarzyszenie Pociąg do Sztuki oraz Stołeczne MetroProjekt.
Projekt objęty jest Honorowym Patronatem Pani Prezydent m.st. Warszawy - Hanny Gronkiewicz-Waltz.
(nadesłane)