|
Po raz pierwszy publicznie zapraszamy autorów do publikacji w "Dworcu Wschodnim". Dzieje się tak, bo nie chcemy przegapić żadnego sprzeciwu.
Dworzec Wschodni - Sprzeciw!
Ach, i cóż to jest ten sprzeciw? Niby nie trzeba tłumaczyć. A jednak. Skąd ta głęboka, wewnętrzna niezgoda na zastaną rzeczywistość? I skąd ten manifestujący się ból i bunt, i gniew? Czy to jakiś głęboki, pierwotny, atawistyczny nurt sił od-wewnętrznych, czy może tylko tarcia zwartych w uścisku sił społecznych?
Pierwsze, co widać, to spór we współczesnej kulturze - co i raz jaskrawszy na każdej kolejnej wystawie, w każdej kolejnej sztuce teatralnej, w każdym kolejnym wierszu, filmie, opowiadaniu - spór o zaangażowanie.
Czy to spór o pewną lewicową wrażliwość polityczną - jakby zwrot polityki w stronę kultury i zwrot kultury w stronę polityki? Tyle, że także prawa strona odpowiada, spiera się, angażuje sztukę i wykorzystuje słowa. Jeśli w innych sprawach, to może dlatego, że inne są dla niej ważne. Może więc zaangażowanie to jest po prostu realizacją polityki w sztuce, a sztuka, która kiedyś stawała się wyrazem sprzeciwów narodowych (XIX wiek), jest dziś wyrazem napięć społecznych i światopoglądowych?
A może w sporze tym chodzi jedynie o możliwość zaangażowania się albo też o kategoryczny sprzeciw wobec czegokolwiek innego w sztuce poza nią samą? Społeczeństwo - polityka - sztuka.
I jeszcze te spory, przez które przechodzimy od zawsze - zmiana pokoleń. Sprzeciw, bunt, manifestacja? I jak wyjaśnić ten sprzeciw wobec struktury, wobec wszelkiej struktury, wobec "porządku tego świata". Oburzeni - zieloni - alterglobaliści - tradycyjny islam.
Ten numer to także miejsce na sprzeciw aktywny - oddajemy nasze wirtualne strony w ręce tych, którzy chcą gdzieś podjąć niedokończone dyskusje, którzy się nie zgadzają, buntują, manifestują. Oddajemy te strony świadomi, że sprzeciw niewyrażony, niewykrzyczany, niewysłuchany zmieni się w nienawiść, zamieni się w społeczną nerwicę. Autorzy - piszcie. Autorzy - krzyczcie!
Słowa klucze: sprzeciw, bunt, spór o zaangażowanie, manifestacja, oburzeni, gniew, ból, polityka.
Ostateczny termin nadsyłania tekstów (wierszy, opowiadań, grafik, zdjęć, esejów, szkiców, wywiadów, felietonów): 18 marca 2013.
Akceptacja tekstów zależeć będzie od czteroosobowej redakcji "DW".
Planowana data wydania: 4-5 kwietnia 2013.
Prosimy o tytułowanie plików swoim imieniem i nazwiskiem, a także przesłanie krótkiej notki biograficznej w tym samym pliku pod tekstem.
Adres e-mail: dworzecwschodni@gmail.com
Dworzec Wschodni - Pismo
|
|