Nagrodę literacką Nike 2011 otrzymał
Marian Pilot za powieść
Pióropusz.
To nie jest książka miła, ponętna, szykowna, łatwa i "glamour". Jest za to szorstka, zuchwała, oszałamiająca, zamaszysta i kunsztowna. Trzeba uznać tę formułę za bardzo trafną, a na dodatek wyrażoną w języku powieści, która w wielosłowiu, w słowotwórczej produktywności znajduje siłę, schronienie i wsparcie - powiedziała w laudacji przewodnicząca jury prof. Grażyna Borkowska, cytując słowa innego jurora, krytyka literackiego Jana Gondowicza.
Mój status literacki jest szczególny. Jestem dosyć leniwym pisarzem. Wydaję książkę mniej więcej raz na dziesięć lat i zostaję potem zapomniany. Nawet bardzo doświadczeni krytycy dwukrotnie traktowali mnie jako debiutanta - mówił Pilot po wręczeniu po statuetki. Akcja powieści
Pióropusz (Wydawnictwo Literackie) toczy się w rodzinnej wsi pisarza, Siedlikowie koło Ostrzeszowa w Wielkopolsce.
Toczy się bardzo dawno temu, także dzisiejsi jej mieszkańcy już niewiele o tamtych czasach pamiętają. Wtedy wieś miała lampę naftową i sołtysa, w tej chwili ma telewizję, internet, a nawet swojego europosła - mówił Pilot. Zaznaczył też, że
książka napisana jest dosyć szczególnym językiem, niezrozumiałym dla wszystkich Polaków.
Zwycięzca tegorocznej Nike jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował m.in. w "Wiadomościach Filmowych", "Na Przełaj", "Tygodniku Kulturalnym". Wydał m.in.
Panny szczerbate: opowiadania (1962),
Karzeł pierwszy, król tutejszy; Tam, gdzie much nie ma... (1976),
W słońcu, w deszczu (1981),
Matecznik (1988),
Na odchodnym: opowieści i opowiadania (2002). W tym roku opublikował
Ssapy, szkudły, świętojanki: słownik dawnej gwary Siedlikowa.
Ogłoszenie zwycięzcy tegorocznej edycji Nike odbyło się w niedzielę 2 października 2011 r. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Wyboru dokonało jury w składzie: Przemysław Czapliński, Edward Balcerzan, Tomasz Fiałkowski, Jan Gondowicz, Inga Iwasiów, Adam Pomorski, Iwona Smolka i Joanna Tokarska-Bakir.
Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Przyznawana jest zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły.
Dotychczas literacką nagrodę Nike otrzymali: Wiesław Myśliwski (1997 i 2007), Czesław Miłosz (1998), Stanisław Barańczak (1999), Tadeusz Różewicz (2000), Jerzy Pilch (2001), Joanna Olczak-Ronikier (2002), Jarosław Marek Rymkiewicz (2003), Wojciech Kuczok (2004), Andrzej Stasiuk (2005), Dorota Masłowska (2006), Olga Tokarczuk (2008), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (2009) i Tadeusz Słobodzianek (2010). Fundatorami nagrody są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.
(za: http://kultura.newsweek.pl)