Warsztaty mają dać uczestnikom umiejętność świadomego kształtowania tekstu, wybierania jego stylu i formy.
PRZEBIEG
Rys teoretyczny; czym jest krytyka, rodzaje krytyki, rodzaje tekstów krytycznych, jak napisać tekst, pułapki czyhające na krytyka, historia polskiej krytyki po 1989 na przykładach (teksty / autorzy), wykład / prezentacja o kulturze polskiej po 1989 (film, teatr, literatura, sztuka), najbardziej znane postacie krytyków z różnych dziedzin sztuki, zajęcia z przykładami tekstów z najnowszej krytyki.
Autorskie ćwiczenia; kreatywność języka i myślenia, spostrzegawczość, umiejętność docierania do materiałów.
Codzienne pisanie tekstów; relacje z wydarzeń, które na Famie przeprowadzone zostały danego dnia.
Zakwalifikowane osoby wezmą udział w warsztatach, prowadzonych przez Magdalenę Ujmę, oraz wejdą w skład redakcji "Gazety Festiwalowej", wydawanej podczas trwania Famy. Przewidziana jest także codzienna redakcja i publikacja relacji na blogu: www.famateksty.blox.pl.
Ponadto, uczestnicy warsztatów będą rywalizować o jedną z festiwalowych nagród;
dziennikarską Nagrodę im. Marka Kasza (2 000 zł brutto)
Zapraszamy osoby pełnoletnie, studentów, osoby zainteresowane najnowszą kulturą. Zgłoszenia i próbki tekstów należy wysłać na adres:
fama.festiwal@gmail.com
do 10 lipca 2010.
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Karty zgłoszeniowe dostępne są na stronie festiwalu (dział 'regulaminy i formularze' > Formularz Zgłoszeniowy 'FAMA'). W zgłoszeniu należy opisać swoje zainteresowania kulturą współczesną oraz dotychczasowe doświadczenia związane z pisaniem tekstów o sztuce (tematyka tekstów, miejsca publikacji).
OPIEKA REALIZACYJNA
Magdalena Ujma - Kuratorka i krytyczka sztuki, redaktorka. Zajmuje się najnowszą sztuką polską, problematyką gender, mediów, estetyki versus polityczności, zaangażowania artystów, problematyką wizerunków we współczesnej kulturze, a także transkulturowością. Ma na swoim koncie ponad 300 opublikowanych tekstów. Prowadzi bloga o krytyce sztuki (magdalena-ujma.blogspot.com). Pracuje w krakowskim Bunkrze Sztuki, a także w nieformalnym teamie kuratorskim Exgirls.