ROZSTRZYGNIĘCIE II OKP im. Wacława Iwaniuka
Protokół podsumowania
II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Wacława Iwaniuka sporządzony w Chełmie w dniu 15 stycznia 2009 roku.
Jury w składzie:
1. Jacek Dehnel
2. Waldemar Michalski
3. Longin Jan Okoń
stwierdza, co następuje:
- na Konkurs nadesłano 25 zestawów wierszy, z czego wymogi formalne spełniło 25 zestawów;
- Jury, po zapoznaniu się z propozycjami tomików poetyckich, nominowało do nagrody autorów o następujących pseudonimach (w układzie alfabetycznym):
- Arka Noego
- Bazylia
- Dłoń
- EZOP
- schoste
- Słówko
po wnikliwej analizie i dyskusji wytypowano do nagrody głównej prace 3 autorów o godłach:
- Bazylia
- Ezop
- Dłoń
ostatecznie nagrodę główną w postaci druku wyboru wierszy pt. Rzeczy delikatne otrzymuje
Natalia Zalesińska z Katowic - godło: Bazylia;
wyróżnienia otrzymują:
-
Ewelina Kuśka z Jastrzębia Zdroju; godło: Arka Noego;
-
Mariusz Cezary Kosmala z Legionowa; godło: Dłoń;
-
Arkadiusz Stosur z Krakowa; godło: EZOP
-
Agnieszka Tomczyszyn-Harasymowicz z Głuchołazów, godło: schoste
-
Zofia Gabowska-Andrijew z Chodzieży, godło: Słówko
Laureatka otrzymuje pamiątkowy medal oraz 100 sztuk autorskich egzemplarzy tomiku Rzeczy delikatne
autorzy wyróżnieni otrzymują dyplomy oraz wydawnictwa książkowe;
ponadto wszyscy autorzy, biorący udział w konkursie, otrzymują pamiątkowe dyplomy i publikacje Chełmskiego Wydawnictwa TAWA.
Uzasadnienie:
1. Utwory Natalii Zalesińskiej, opatrzone wspólnym tytułem Rzeczy delikatne są przykładem poezji kreującej indywidualną wizję świata. Autorka wykorzystuje bogaty zasób leksykalny, budując ciekawe i zaskakujące metafory. Stosuje przy tym swobodne rozczłonkowanie na wersety, co z jednej strony zaciemnia schemat składniowy, ale z drugiej - otwiera na interpretacyjną dowolność
2. Tworzy nowe znaczenia poetyckich przenośni.
3. Zestaw pt. Małe dziewczynki Eweliny Kuśki to poezja bolesnych i brutalnych refleksji o życiu kobiet. Autorka stosuje oryginalną metaforykę w tonacji depresyjnej.
4. Tomik Mariusza Cezarego-Kosmali pt. Redl Life (short version) jest przykładem poezji jako gry słowem. Autor, kreujący wizję realnego życia, swobodnie posługuje się bogatą leksyką i formami poetyckiej narracji, ze szczególnym uwrażliwieniem na muzykę. Z powodzeniem buduje strofy klasycyzujące bez zbędnego rymowania.
5. Zestaw Arkadiusza Stosura, opatrzony tytułem Kardiogram to rozbudowany monolog o znamionach wielowątkowej narracji. Autor stosuje czytelne nawiązania do poetyki wierszy Andrzeja Bursy, szczególnie zauważalne w cyklu Elegie świata. Utwory wyróżnia ciekawa metaforyka i obrazy o wyrazistej ekspresji.
6. Wiersze Agnieszki Tomczyszyn-Harasymowicz (tytuł zestawu: Wizytacja) skłaniają się ku uniwersalności, nawiązują do sytuacji lirycznych z życia codziennego, a jednocześnie wyróżniają się bogactwem metaforyki i ciekawym pointowaniem. Cechuje je ciekawa poetycka wizja świata, postrzeganego przez pryzmat literatury (głównie rosyjskiej).
7. Wiodącym motywem zestawu Migotania prawdy Zofii Gabowskiej-Andrijew jest twarz i jej portrety w różnych sytuacjach życiowych. Utwory spaja swobodna kreacja obrazu poetyckiego oraz jedność emocjonalno-przedstawieniowa. Autorka sprawnie operuje wierszem wolnym i wyprowadza ciekawe pointy.
Na tym protokół zakończono i podpisano.