poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 21.11.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
playlista- niezapomn...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
Proza poetycka
...PP
slam?
Poematy
"Na początku było sł...
Cytaty o literaturze
Ostatnio dodane Wiersze
Co
Ona jest w górach
O kindersztubie*
Przedustawność
Ostatni seans przed ...
W godzinach dla seni...
Chciejstwo
ujrzane okiem nieuzb...
Samotność
Opowieść o dwóch mia...
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW
Autor Walczę - recenzja tomiku "Grafika Raduni" Romana Ciesielskiego
JOTA
Użytkownik

Postów: 1
Miejscowość: Juszkowo
Data rejestracji: 10.12.12
Dodane dnia 10.12.2012 16:46
Poezje Romana Ciesielskiego należy czytać sercem, nie znakami. Kto szuka znaków interpunkcyjnych,ten nigdy poezji nie zrozumie. Wiersze R.Ciesielskiego zalicza się do liryki refleksyjno-filozoficznej, co nie znaczy, że czytelnik nie znajdzie przykładów liryki opisowej czy lekkich o zabarw1ieniu humorystycznym, utworów. Najnowszy tomik zawiera wiersze pisane przez ostatnie lata czy miesiące, a także liryki napisanej jakiś czas temu. Twórczość R.Ciesielskiego nie starzeje się; przeciwnie- jest jak wino ... Wiersze powstałe niedawno są dojrzałe, pełne mądrości życiowej, doskonałe i ponadczasowe.
Są to utwory bezrymowe, a krótkie frazy i okruchy myśli oddają nastrój chwili. To wystarczy by powiedzieć wszystko. By pobudzić wyobraźnię i zachęcić odbiorcę do głębszego zastanowienia się, gdyż poezja i muzyka jest najsubtelniejszą formą oddziaływania na podświadomość człowieka. Dużą popularnością cieszą się liryki poety ze zbiorku pt. "Grafika Raduni". Już sam tytuł jest symboliczny. Grafika, jako trzecia dziedzina sztuki po malarstwie i rzeźbie, stanowi coś bardzo ważnego. Tworzy ją pracowita rzeka Radunia, która nie tylko rzeźbi teren, uatrakcyjniając go i budząc zachwyt u turystów. To rzeka dzieciństwa, która jest od zawsze ... Niepokorna, z wielkim charakterem. Jest symbolem płynności i przemijania.
Podmiot liryczny- to człowiek żyjący w głębokiej symbiozie z przyrodą oprowadza czytelnika po tym kawałku świata bardzo ważnego dla zrozumienia słów:"(...) tu jest moje miejsce wśród ludzi". W rzece jak w lustrze dostrzega się odbicie kolejnych etapów życia człowieka. Ale żeby poznać Radunię trzeba z nią obcować. "nie rozumiecie daru raduni spływ niczego nie załatwia". (z "Będziemy" dedykowany Halinie Komackiej). Rzekę należy obserwować, patrzeć na nią, podziwiać a niekiedy lękać się jej - cały czas, bez względu na nastrój czy złe samopoczucie. Z okien salonu widać połyskującą srebrem i odbijającą promienie słoneczne - Radunię i budzącą się do życia przyrodę. "wiosenne wybuchy wstrząsnęły radunią(...), (...) w maju najpiękniej w juszkowie" ( w "Wiosenne wybuchy").
Lato paruje miętą, bo jest upał, a drzewa kładą się na kanał Raduni ... Wokół domu ogród, w którym panoszą się hortensje a zimą zdziwiony jest ... kwitnącą stokrotką! Ten ogród "jest bramą do czegoś więcej"- do domu w którym jest kominek, jest przytulnie, ciepło i bezpiecznie. Jest tam Rodzina, są Córki i Ona, najwierniejsza przyjaciółka, troskliwa opiekunka, kochająca żona i pierwsza recenzentka - Ona- Dusia ... Tę sielskość przeszywa niepokój, pada na nią smuga cienia. To widmo choroby. Wtedy następuje powrót do dzieciństwa, które było szczęśliwe. Na konsekwentnie skonstruowanym świecie odbija się echo zimnej fali. Poeta snuje wspomnienia, dedykuje wiersze bliskim osobom. Ciesielski, wierny przyjaźniom, czci pamięć Mietka Czychowskiego; wzruszający wiersz dedykuje Jasiowi Milanowi; dużą porcję optymizmu kieruje do Haliny Komackiej, urocze impresje - Cecylii Sobczyk, Kazikowi Babińskiemu dedykuje erudycyjny a Buniemu Tuskowi, sympatycznemu artyście ceramikowi - nie tylko wiersz. Obiecuje mu ... kominek z salonu! Natomiast urocze klimaty, czarnoleską lipę, aleje lipową, miodowe ule i słomkowy kapelusz, to dla ks. profesora Andrzeja Żebrowskiego.
Wspomnienia i dedykacje uskrzydlają, napawają optymizmem a przewodzi temu liryk pt. "Walczę". Blednie przy nim świat przedstawiony przeszyty zgrzebną nicią- chorobą i niepewnością. Wiersz jest przesłaniem do odbiorcy i zachęceniem do pokonywania własnych słabości. Podjęta walka to sposób na pokonanie przeciwności losu.
Poezja Romana Ciesielskiego uczy dostrzegać piękno nie tylko w urodzie języka ojczystego. Uczy czytelnika szukać piękna w sobie.

Halina Rybkowska
Pruszcz Gd., 2012 r.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
Jubileusz
XII OKP im. Michała ...
OKP Festiwalu Litera...
VII OK Poezji dla Dz...
OKP "Środek Wyrazu" ...
XVIII Konkurs Litera...
REFLEKSY XVII Ogólno...
XXXIX OKL im. Mieczy...
Wyniki XLIV OKP "O L...
Informacja o blokadz...
Użytkownicy
Gości Online: 40
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 439
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: chimi

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

71790573 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005