Postów: 3 Miejscowość: Turze Pole Data rejestracji: 22.10.09
Dodane dnia 17.04.2011 10:23
Bunt prowadzony był przez wielu poetów, począwszy od starożytności, skończywszy na czasach dzisiejszych. Pozwalał zachować indywidualne cechy osobowości poety, podejście do tematu. W przypadku ostatniego tomiku poezji Haliny Kurek ,,Bawełniany motyl" ukazany jest w formie artystycznego piękna, do którego nikt nie przypisze żadnych konkretnych cech jak w przypadku człowieka (np. jest wysoki).
Widzimy podejmowane rozważania piękna i tutaj wypada wspomnieć o najważniejszym dziele, które w idei piękna odegrało ważną rolę - ,,Historia piękna" Umberta Eco, zaś podmiot liryczny w poezji Haliny Kurek podejmuje wypowiedź, gdzie tematem jest własna historia piękna i jego idea. Motyl postrzegany jest w przyrodzie jako coś pięknego z powodu swoich barw na skrzydłach. Spójrzmy na historię piękna: Przepoczwarzanie trwało dwa lata.
Motylem wkraczałam w młodość -
która dla jednych jest piekłem
(s. 13)
Człowiek niejednokrotnie doświadczał i będzie doświadczał rozmaitych zmian. Często uwidacznia się to w jego wyglądzie fizycznym od dziecka po dorosłego osobnika - jak mówi przyroda - aż po osobę starszą.
Podmiot liryczny często wspomina o florze i faunie. Ma to charakter czysto chemicznej reakcji na zaistniałe okoliczności. Sposobem dramy zachęca odbiorcę do zainteresowania się. Wie, że tego potrzebuje każdy z nas, ale nikt nie potrzebuje obsesji na czyimś lub swoim punkcie. W darmowych wypowiedziach podmiotu lirycznego występuje delikatność jako cecha i jako rzecz.
Podmiot liryczny przywołuje ważne historyczne wydarzenia, które utrwaliły mu się w świadomości: Wrosła we mnie pamięć pochodów -
możesz mnie pytać co myślałam w ten dzień
odpowiem:
rozlał się kolor czerwony
(s. 29)
Z perspektywy czasu pragnie wyciągnąć wnioski. Skupić się na najważniejszej części, która według psychologii odgrywa najważniejszą rolę - myśl. Jaka jest? Następny wers przekonuje, że wydarzyło się coś złego, powodując socjologiczną reakcję, jaką jest krzyk będący oznaką paniki. Być może stara się odpowiedzieć na pytanie, kto jakie wyznawał ideologie podczas pochodu, jednak tej odpowiedzi nie znajduje, stara się odpowiedzieć na pytanie, czy znalazł się we właściwym miejscu i o właściwej porze.
Wyraża swoje pragnienia, próbując decydować o tym, co zostanie utrwalone w jego pamięci. Wie, że w jego świadomości będzie to trwało wiecznie. Łatwo podejmuje przy tym rolę sędziego, ponieważ wie, jak bardzo ważna jest dla następnego pokolenia przyszłość, o której cała ludzkość chce jak najszybciej zapomnieć, ponieważ żyje w czasie teraźniejszym.
W miarę uważnej lektury znajdziemy odpowiedź na pytanie, co jest najważniejsze, mówiąc o tym zwyczajnie prosto: Lirnik Orfeusz kochał muzykę
i chyba trochę mniej Eurydykę.
Kiedy już jej nie było
zadziorna młodość pchnęła go do Hadesu bram
(s. 44)
Przypomina to zwykłą, zwyczajną prostą historię o zasięgu lokalnym.
,,Bawełniany motyl" pani Haliny Kurek jest czwartym tomikiem poezji stanowiącym opowieść o ideałach piękna, postrzeganego przez każdego z nas (jak np. motyl) i o próbie poszukiwania własnego ideału piękna, składającego się z własnych wymyślonych cech, o których mówi w swojej poezji. Ukazuje i udowadnia, że najważniejszym pięknem jest życie i miłość. Przemawiające twarde argumenty znajdziemy w tym oto tomiku poezji.