poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMSobota, 23.11.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Proza poetycka
playlista- niezapomn...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
...PP
slam?
Poematy
"Na początku było sł...
Cytaty o literaturze
Ostatnio dodane Wiersze
Po prostu miłość
Delikatny śnieg
Co
Ona jest w górach
O kindersztubie*
Przedustawność
Ostatni seans przed ...
W godzinach dla seni...
Chciejstwo
ujrzane okiem nieuzb...
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | O POEZJI
Autor Wokół podmiotu lirycznego (parę typowo osobistych uwag)
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 16.05.2013 07:28
Różne czytuję wiersze; interesują mnie szczególnie liryki autorów nieznanych bądź mało znanych, albo dopiero poznawanych, w których szukam zalążka przyszłej klasyki poezji polskiej XXI wieku.

Nasza rodzima poezja posiada w tej dziedzinie ogromny potencjał, potencjał uwarunkowany polską mentalnością typu uczuciowość, wrażliwość, bogactwo niebanalnej wyobraźni, a zwłaszcza umiejętność skojarzeń. Właśnie: umiejętność skojarzeń, która nie każdemu bywa dawana w stopniu jednakowym.

Prawdą jest, iż mało kto, tym poetą nie jest. Parafrazując bowiem słowa zmarłego 2 maja 2012 roku Ryszarda Rodzika, to niemal każdy rodzi się poetą. Czy każdy? Zapytała w 2008 roku na łamach Gazety Wyborczej Beata Anna Symołon wspomnianego rozmówcę:

Beata Anna Symołon: Skąd wziął się tytuł Każdy rodzi się poetą jako nazwa audycji, grupy poetyckiej i kolejnych tomików prze nią wydawanych?

Ryszard Rodzik: Od mojego nazwiska. To zasadniczo prowokacja. Ja nie wierzę, że każdy rodzi się poetą. Tym tytułem chcę poruszyć wszystkich tych, którzy piszą, aby się troszeczkę zastanowili.

BAS: Czy słusznie robią, że piszą?

RR: Chyba tak. Nie wiem czy w tej chwili, bo obecnie wszystko trochę się już zrównoważyło na rynku poetyckim, ale we wczesnych latach 90. każdemu się wydawało, że jest poetą.

BAS: Z czego to się brało?

RR: Właściwie nie wiem. Była jakaś moda na poezję. Z jednej strony było tak, że moja audycja powstała po to, by dać szansę poetom debiutującym, żeby mieli gdzie zaprezentować to, co robią. Mówiąc o debiucie nie mam na myśli wieku, ale początek działalności poetyckiej. Po 1989 roku mało było takich miejsc. Skończyły się pisma literackie i ci, którzy pisali, poczuli się nagle bardzo samotni. Wymyśliłem taką audycję i przedstawiłem szefowi nowego radia[1], które powstało w 1993 r. Miał wątpliwości, czy w radiu komercyjnym poetycka audycja ma szansę znaleźć zainteresowanie wśród słuchaczy. Ale po pierwszej rozmowie na antenie rozdzwoniły się telefony. Wtedy zrozumiałem, że warto to robić (...)

Zapewne koincydencjonalnie koncepcja owa znalazła swoje odzwierciedlenie w rozmaitych literackich portalach. Bo zwłaszcza tam i na nich rodzą się poeci, którym, nie raz i nie dwa, wydaje się jedynie, iż nimi (poetami) są.

Dlaczego się wydaje? Wydaje dlatego, bowiem według mniemania tychże wystarczy napisać dużo oraz kwieciście (częstokroć regularne rymy nader mile widziane!) po czym natychmiast nadać temu rangę dzieła literackiego.

Ale: stety czy niestety do samej poezji przeważnie długo trzeba dojrzewać. Owszem, są wyjątki, iż bardzo młody autor staje się literackim objawieniem (Artur Rimbaud; w poezji polskiej np. Jan Lechoń, wcześniej Juliusz Słowacki) niemniej, w większości przypadków tej poezji uczyć się trzeba przez całe życie. Aż do śmierci, jak widzimy to na przykładzie Leopolda Staffa. Zdarza się też, iż natchnienie wypala się. Zaś w momencie, kiedy wysycha źródło inspiracji, umiera także poezja.

Poezja to wielka pani, której bez reszty należy się poświęcić powiedział niegdyś przyszły papież Ksiądz Kardynał Karol Wojtyła. Oczywiście, było to powiedziane kiedyś, gdy literatura (w tym również poezja) była profesją również w sensie zarobkowym. Aktualnie: mało kto z niej wyżyje, a często doń, ze swoich materialnych środków - dołoży i jeszcze na dodatek uszarpie ze złośliwą krytyką.

Wiersze jednak warto pisać pod pewnymi wszak warunkami. Przede wszystkim musi się bardzo dokładnie sprecyzować swój podmiot liryczny. Jeżeli dedykujemy swój liryk wiośnie (najbardziej zjawiskowej, poza jesienią, porze roku) to nie wystarczą tu różne tęcze, motyle, magie, krople, perły bądź brylanty (rosy) plus inne wypchane promienie (słowa Tadeusza Boya-Żeleńskiego) słońca bądź księżyca, ponieważ sam wiersz najpierw musi być autentyczny, później liryczny, następnie artystyczny (lecz nie przegadany) wreszcie ma on zawierać puentę, czyli przesłanie.

W takim razie kolejne pytanie: w jaki więc sposób należy spełnić powyższe warunki?

Akurat tutaj potrzebny jest talent, gdyż nie wystarczy li tylko obrazowo pisać (kopiując na przykład z cudzego wiersza do swojego liryku mniej lub bardziej adekwatne metafory); tu konieczna jest swoista iskra Boża, która zapali serce oraz duszę czytelnika.

I tego właśnie (wspomaganego poetyckimi lekturami, własnymi przeżyciami oraz przemyśleniami, wnikliwą obserwacją otaczającej rzeczywistości) talentu życzę wszystkim tworzącym liryczne strofy.

[1] Podkrakowskie radio Alfa (przyp. aut.)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
Szacunek dla tych, k...
Jubileusz
XII OKP im. Michała ...
OKP Festiwalu Litera...
VII OK Poezji dla Dz...
OKP "Środek Wyrazu" ...
XVIII Konkurs Litera...
REFLEKSY XVII Ogólno...
XXXIX OKL im. Mieczy...
Wyniki XLIV OKP "O L...
Użytkownicy
Gości Online: 42
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 439
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: chimi

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

71927081 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005