poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMNiedziela, 24.11.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Proza poetycka
playlista- niezapomn...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
...PP
slam?
Poematy
"Na początku było sł...
Cytaty o literaturze
Ostatnio dodane Wiersze
Kalkomania
Po prostu miłość
Delikatny śnieg
Co
Ona jest w górach
O kindersztubie*
Przedustawność
Ostatni seans przed ...
W godzinach dla seni...
Chciejstwo
Wiersz - tytuł: a tobie dobrze to brzmi
Oni tam giną

napisz wiersz
o żuczku
śwince morskiej
w tym czasie

Oni tam giną

stwórz wiersz
o miłości
o cnocie
fajansie gdy

Oni tam giną

piękno
zachody słońca
ich podziwianie
uduchowione gdy

Oni tam giną

ubaw po pas
limeryk szemrany
lanie wody
i piwko raz dwa lecz

Oni tam giną

przyjemna rozrywka
scfi
kilka skakanek
i konik rży

Oni tam giną

a tobie dobrze to brzmi
Dodane przez Ell dnia 23.12.2022 11:08 ˇ 15 Komentarzy · 289 Czytań · Drukuj
Komentarze
małgorzata sochoń dnia 23.12.2022 12:48
Ell, czytałam niedawno obszerne refleksje dziennikarza, który jest w Ukrainie. Wspominał rozmowy z żołnierzami. Jeden powiedział, że dlatego lubi żartować i śmiać się, bo "od tej ciągłej gotowości" można zwariować.
Żołnierz zginął.

Mnie się wydaje, że pisanie nie tylko o wojnie, ale i na inne tematy, jest potrzebne.

Wyobrażam sobie, że gdybym siedziała w okopie, to oprócz Twojego wiersza, który byłby dla mnie wspierający (o, ktoś o mnie wie, myśli o moim strasznym losie), szukałabym też innych treści, takich, które pozwolą zapomnieć, oderwać się od tego, co jest, podtrzymać wiarę, że walka ma sens.
Żołnierze nie noszą w kieszeni rysunku, przedstawiającego kościotrupa z kosą, ale fotkę swojej dziewczyny, albo dziecka.
I na tę fotografię patrzą ukradkiem, żeby znaleźć sens walki, jakąś nadzieję.
A może któryś ma w kieszeni śmieszny wiersz o żuczku?
Albo - o miłości? Jak np. nasz K.K. Baczyński...
Ell dnia 23.12.2022 13:45
czyżbym, aż tak się przeliczył? piszę z wielkiej litery Oni, a o tobie z małej - czy nie ma w tym odrobiny autoironii?
małgorzata sochoń piszę o rzeczywistości o takiej jaką widzę i o tej w sobie, w krzywym zwierciadle, czy też nieco przejaskrawionej, myślę o dominującej rzeczy - strachu, o wydźwięku zdania "Oni tam giną"
konto zablokowane nr 4 z 2023 dnia 23.12.2022 13:52
Wyrzuty sumienia, współodczuwanie z innymi, w dzisiejszych teflonowych czasach to rzadkość..
Wiersz , bardzo mi przypadł do gustu, i przypomniał wypowiedź bodajże Romy Ligockiej, na temat sytuacji powojennej, kiedy to radość z przeżycia koszmaru, była u ludzi większa, niż siła żalu- po stracie bliskich.
Nazwała to nawet syndromem / witaminy R/🥹

Dlaczego nie umiemy cieszyć się życiem, dopóki jest nam dane?
Projekcją cudzych dramatów na własne losy, niczego konstruktywnego nie zdziałamy ( ale z drugiej strony, rezonowanie - jest przecież przywilejem wrażliwych🥹).

Trzeba żyć i ewentualnie wymiernie pomagać.Ale zachować własną siłę, bo jeszcze może się przydać, (choćby innym ) pozdrawiam ciepło i świątecznie :)), D.
Ell dnia 23.12.2022 14:06
Dagny Dagny, przywilej, który przeradza się w odpowiedzialność - popatrz nigdzie nie wspominam gdzie giną, to ta wojna tak rzutuje, empatia jest wzajemna.
Dziękuję i przepraszam ,że nie podziękowałem wcześniej. Obu Paniom świąteczne pozdrowienia ;)
adaszewski dnia 23.12.2022 14:25
Bezsilność, nieadekwatność, czy wręcz bezczelność poezji ("pisania wierszyków") jest przedmiotem zadumy od końca II Wojny Światowej. Padało wiele odpowiedzi. Herbert na przykład uważał, że warto zrównoważyć skandal wojny pięknem słowa...
silva dnia 23.12.2022 14:50
Był Celan i Różewicz... Od czasu, gdy Kain zabił Abla trwa okrucieństwo. Nie znaczy to jednak, że nie przystoi pisać o czymś radosnym. Miliony dzieci umiera z głodu... Ogrom cierpień na świecie jest niewyobrażalny, a mimo to dla równowagi musi być usmiech i radość. Pozdrawiam.
Ell dnia 23.12.2022 20:13
silva, adaszewski tak, można potraktować te przykłady jako rodzaj misji do spełnienia, utrzymać równowagę i zrównoważyć, przynieść ulgę i nadzieję, a może nawet pójść o krok do przodu i zabiegać o Pokój. Tyle starań o jego utrzymanie poszło na marne. Tak wielka krzywda się dzieje i potrzeba odpowiedni mocnych słów na określenia. I wpaść w przesadę? nie tu trzeba prostych, dobitnych. Poezja stawiała pytanie czym jest - teraz trzeba działań i nie pytać po co, ale dlaczego? tak aby każdy sobie mógł odpowiedzieć. Dziękuję i pozdrawiam.
Janusz dnia 26.12.2022 00:01
Jestem pod wrażeniem.
Kiedyś popełniłem taki tekst:

nad ranem

noc skacze po dachach i ogrodach
ucieka przed pobladłym świtem
wychodzą z mroku wiersze
metaforami roziskrzone

poeci idą spać w poczuciu
dobrze spełnionego obowiązku

a obok szpital aż jęczy od bólu
dziewczyna o smutnych oczach
wpatruje się w jedno z okien
wiersze obchodzą ją ostrożnie
uważają by nie potrącić

Po napisaniu tegoż zrozumiałem, jak złudne jest to poczucie r1;dobrze spełnionego obowiązkur1;. Od tego czasu nie napisałem już ani jednego wiersza r11; i niech tak zostanie. Liczą się czyny, nie słowa
Pozdrowienia.
konto zablokowane nr 4 z 2023 dnia 26.12.2022 06:37
Nie zgadzam się niestety ( pomimo wielkiej sympatii dla imienia😉) z moim przedmówcą. Tak, jak Herbert pisał, że / zbyt szybko uwierzyliśmy, że piękno nie zbawia/, tak i moim skromnym zdaniem piękno w sztuce, przyrodzie, architekturze,( lub w czynach( Pilecki, JP2, Kardynał Wyszyński) - jest chlebem dla duszy na ciężkie czasy. Jest punktem odniesienia naszych możliwości, pokazując skalę działań człowieka i działa kojąco, pozwalając wypocząć, być /w domu/ ( Scruton).
A poza tym uważam, że każdy ma swoją misję do wypełnienia i artyści powinni nieść otuchę innym o ile są w stanie tworzyć.
Dzielmy się wierszem, muzyką, pamiętając, że najlepsze dzieła powstawały w skrajnych okolicznościach. Pozdrawiam świątecznie :)
Janusz dnia 26.12.2022 12:23
Dagny - te wszystkie slogany o szczególnej misji sztuki wszelakiej są wytworem samych artystów, chcących się jakoś dowartościować. Mnie, jako człowieka nauk ścisłych, interesują tylko fakty. A są one takie, że jeden Pasteur uczynił dla dobra ludzkości bez porównania więcej, niż tysiąc poetów. I tego nie potrafią odmienić żadne zaklęcia. Oczywiście sztuka jest potrzebna, a nawet niezbędna, bo jest ona jednym z wyróżników naszej kondycji intelektualnej, ale pokaż mi choć jeden fakt z historii ludzkości, kiedy artyści mieli na nią istotny wpływ. Niestety, od zarania do dzisiaj historią rządzi zupełnie co innego - z pięknem i uduchowieniem nie ma to wiele wspólnego. Są to prymitywne instynkty władzy, posiadania i często mordu. Osobiście mam do artystów żal, że nie potrafili stworzyć mechanizmów, które by się temu skutecznie przeciwstawiały. No ale jest jak jest...
Wiem, że niektórym trudno tu się będzie ze mną zgodzić, ale każdy ma prawo do własnych poglądów, nieprawdaż? :)
Pozdrawiam.
konto zablokowane nr 4 z 2023 dnia 26.12.2022 14:59
Januszu

Zdaj sobie proszę z tego sprawę, ze Twoje pierwsze zdanie jest dla artystów prawie obraźliwe.
Sztukę kwalifikujesz jako przejaw kondycji intelektualnej człowieka - czyżby tylko?
Co z wybiórczo pominiętą przez Ciebie metafizyką - będącą determinantą sztuki wysokiej ? (Piszę / wybiórczo/, bo odwołanie się do zaklęć, całkiem nienajgorzej o niej przypomina(; ).
Oprócz tego, że sama żyjąc na dobrym poziomie dzięki zapotrzebowaniu na sztukę (żeby nie powiedzieć jej /głód /) w różnych zakątkach świata, widzę również ( Ty pewnie też), jak bardzo jest ona potrzebna bieżącej polityce do przemycania ideologii, a w historii - funkcjonując, jako instrument propagandy.

Sztuka jest międzypokoleniowym nośnikiem narodowej tożsamości - fakt, ze na każdej wojnie jej dzieła się wykrada (dewastując to, czego nie można wywieźć) - nie pozostawia co do tego złudzeń.
I, pomimo iż dla żadnego dzieła muzycznego wojen nie zaniechano, to doceńmy np. słowo ( była kiedyś na PP wyjątkowa kolumna/ Na początku było słowo/.)
Choć Hitler - malarz, nie tworzył literatury pięknej, to jego / Mei.. Kr30;pf/ posłużyło jako iskra dla zbrodniczego totalitaryzmu.
A co wreszcie z Biblią - księgą wszechczasów, będącą nie tylko źródłem historycznym, źródłem Słowa Objawionego, ale również fundamentem dla organizacji politycznej dla Civitas Christiana w średniowieczu? I niewyczerpaną inspiracją dla wielkich dzieł ludzkiego działania?
Doceńmy sztukę i to, że człowiek jest istotą duchowo - cielesną i wykluczanie którejkolwiek ze składowych, zaburzy prawdę o nas.

P.S. Znam dwóch znakomitych artystów ( mających za sobą międzynarodową karierę), będących świetnymi szachistami ( czyli umysły ścisłe). Jeden - to były Mistrz szachowy Niemiec, drugi.. - to mój Mąż ;).

Pozdrawiam świątecznie :), D.
konto zablokowane nr 4 z 2023 dnia 26.12.2022 15:00
Do Janusz : po tej zdawkowej wymianie poglądów, z uwagi na czas świąteczny, proponuję - zaniechajmy dalszej polemiki, - pozdrowienia ;)
Janusz dnia 26.12.2022 15:50
Dagny - ok, Przyjmuję propozycję. A nawiasem mówiąc, też jestem szachistą i to nie najgorszym :)
Miłego świętowania :)
konto zablokowane nr 4 z 2023 dnia 26.12.2022 19:17
Janusz, gratuluję Ci :)) mam szacunek dla szachistów i .. szermierzy 🤺b76;, pozdr.
Ola Cichy dnia 30.12.2022 14:26
"rzeczywistość jest do zniesienia, bo niecała dana jest doświadczeniu"
Tak to jest.
A rola sztuki... i jej zasadność. Rozległy temat.
Pozdrawiam ciepło wszystkich.
Ola
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
Szacunek dla tych, k...
Jubileusz
XII OKP im. Michała ...
OKP Festiwalu Litera...
VII OK Poezji dla Dz...
OKP "Środek Wyrazu" ...
XVIII Konkurs Litera...
REFLEKSY XVII Ogólno...
XXXIX OKL im. Mieczy...
Wyniki XLIV OKP "O L...
Użytkownicy
Gości Online: 28
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 439
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: chimi

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

71984399 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005