poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMPoniedziałek, 20.05.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Chimeryków c.d.
playlista- niezapomn...
FRASZKI
"Na początku było sł...
Monodramy
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Ostatnio dodane Wiersze
O, słońce!
szkoda mi wierszy
Dystans
na próżno
Pustka
O nowej sekretarce
dedykacja
Pokrzywy
Para.dwoje
mały książę
Wiersz - tytuł: PTAKU
Życie - więc, zuchwałość chwili,
radość, ból i przemijanie.
Spragnionym, niedosyt i nadzieja
nie-śmierci, i śmierci obfitość.

Nie ptaki błądzą, lecz ich los ćwiczony,
przycięty na tułaczy bilet.
Nie ptaki przesądzone,
ale lot stłumiony.

- Jaskółko - ptaku, i sokole!
Nie śpiesz ku słońcu
wspaniale odmienionemu
- bo zaniewidzą oczy twoje.

- Nie zawierzaj wiatrowi
pochlebstwem starego głodu,
pośpiesznie szczęśliwszego
zawrotem głowy.

- Sokole - ptaku, i jaskółko!
Nie farbuj, nie podmieniaj imion.
Oswojonym słowem
lat nie wykarmisz, a lata miną.

- Obejrzyj się odlatując,
gdyż dzieci swoje zaniechawszy,
nigdy już nie zobaczysz
łez naszych.
Dodane przez Grzegorz Moss dnia 15.09.2019 08:41 ˇ 14 Komentarzy · 698 Czytań · Drukuj
Komentarze
Ooo dnia 15.09.2019 20:48
Czuć naftaliną a mole i tak żerują.

Pisanie tytułu dużą literą jest rodem z transparentów pierwszomajowych.
Dzieci też mają skłonność pisania ważnych rzeczy dużymi literami. Niektórzy wszystko piszą małymi literami i zasady pisowni dużą literą mają w poważaniu. Każdy pisze jak chce i jak może; w poezji wszystko jest dozwolone łącznie z tym, że można nie napisać wiersza i czuć się poetą. Niby klasyczny wiersz a tu taka innowacja. Może mamy do czynienia z jakimś skrótem, który układa się w słowo PTAKU? Raczej nie. Autor wszystkie tytuły swoich wierszy pisze dużymi literami. Ma taki styl i już. Na tym polega awangarda sztuki, że przeciętny odbiorca nie jest w stanie jej ogarnąć ani wytłumaczyć.

"Nie ptaki błądzą, lecz ich los ćwiczony" r11; stwierdzenie to jest bolesne dla przeciętnego ptaka, któremu wydawało się, że umie i jest w stanie wrócić do swojego gniazda, nawet gdy zbłądzi. W wierszu dowiadujemy się, że jeśli ów ptak błądzi to dlatego, że jego los jest zdeterminowany, tu "ćwiczony". Czy to ptak ćwiczy swój los, czy może ktoś z zewnątrz nim zarządza? To jest poetyckie kłamstwo. Ćwiczyć to można żołnierza na poligonie albo ładne, wyraźne wysławianie się, ale losu nie da się ćwiczyć, nawet w przenośni. Myślę, że chodziło tu o lot a nie o los. Zmiana jednej literki i jak pięknie brzmi, to nic, że bez sensu. Na los nie ma się żadnego wpływu, tym bardziej nie można go ćwiczyć jak żołnierza. Nawet jeśli los leży w czyichkolwiek rękach jest sprawą zamkniętą bo to ma w swojej istocie.

Inwokacje z zamienionym szykiem nazw ptaków - żeby czytelnik nie miał wątpliwości, raz ptakiem jest jaskółka a drugi raz sokół. Czyli, za pierwszym razem sokół nie jest ptakiem a za drugim jaskółka? Przecież średnio wykształcony młody człowiek wie, że sokół i jaskółka są ptakami niezależnie czy zwróci się do nich per Ptaku czy - po prostu - po imieniu. W ogóle nie musi się do nich zwracać, niech sobie latają. Tutaj może spotkać go zakłopotanie: jak to się dzieje, że raz ptakiem jest ten a drugi raz tamten. Wykrzykniki świadczą dobitnie kto tu jest kim. Dodanie słowa "ptaku" rytmizuje wers i chyba tylko po to zostało dodane.

Mimo, że nie ma w wierszu czasu, miejsca i akcji jest dramat. Dramat młodego człowieka, który czyta te quasi XIX-to wieczne odezwy naszpikowane archaizmami, językiem kompletnie mu odległym, często niezrozumiałym, nadętym patetycznością i dydaktyką. Chciałby usłyszeć coś, co ma jakiś związek z jego rzeczywistością. Czyta o rzeczywistości wyabstrahowanej, nieciekawej i nużącej.

P.S. Mam pytanie do Autora: był Pan na Syros, jak tam jest?
Janusz dnia 15.09.2019 22:40
Wybacz, ale nie jest to Twój najlepszy tekst z dotychczas przeze mnie czytanych... Ooo ma wiele racji. Nie będę wchodził w szczegóły, za dużo by tego było :)
Moc pozdrowień.
Grzegorz Moss dnia 16.09.2019 02:05
Poeta Ooo: "PTAKI" to wiersz o wchodzących w życie i zbierających bolesne doświadczenia, ludziach (nasz los rzeźbimy my oraz inni ludzie "ćwicząc" go np. batogiem przemocy lub szyderstwa; los jako przedustawne fatum to stare złudzenie ludzkości). Dokonując "nowatorskichr1; życiowych wyborów, powtarzamy znane od setek pokoleń, błędy. "Pośpiesznie szczęśliwszy stary głód" to miłość / seks, wedle dowolnej reguły / z kimkolwiek, we współczesnych społeczeństwach, na etapie dekadencji.
Chcę wyrazić Ci podziękowanie, za troskę z jaką pochyliłeś się nad moim pisarstwem, z łatwością demaskując błyskotliwą reasumpcją niezdarne poetyckie wprawki.
Twoje zwierzenia dotyczące woni i czułości własnych zmysłów, awangardowej wielkości liter, skandaliczności wielkoliterowych tytułów wobec awangardowości małoliterowych, słusznej nagany względem nikczemności interpunkcji, kłamstwa i bezsensu "losu ćwiczonego", błędności odczuć małych poetów, ornitologicznej analizy wiersza o ludziach (!), deprecjonujących wykrzykników, jednoczesnego zarzut archaiczności i awangardowości (!) itdr30; są odkrywcze i dobrze ilustrują skalę Twego potencjału.
Wszystko to słusznie obnażyło mankamenty wiersza, unaoczniając dobitnie wielkość emocji i intelektu Komentatora. Wybacz więc, że marnością mojego pisarstwa, przez nieuwagę, uchybiłem Twej wierszopisarskiej kompetencji, która tak słusznie i donośnie tu wybrzmiała. Pozostając z podziwem dla pisarskiego geniuszu, współczuję Ci i pozdrawiam.
Grzegorz Moss dnia 16.09.2019 02:13
Janusz: Przy żadnym z moich wierszy - zapewne słusznie / intencjonalnie - nie napisałeś, że jest "dobry", więc i w tym przypadku mnie nie zaskakujesz. Może tylko tym, że "chowasz się" za tak mizernego komentatora jak Ooo? Pozdrawiam.
Janusz dnia 16.09.2019 09:21
Grzegorzu, nie używam ogólników typu "dobry " lub "zły", bo każdy tekst, nawet najlepszy, ma zawsze swoje dobre i gorsze miejsca i właśnie je staram się skonkretyzować w komentarzach. Oczywiście nie zawsze mi się to udaje, ale komentarze jak wiersze - też mają swoje lepsze i gorsze miejsca :) Masz dużo tekstów, gdzie miejsca dobre przeważają nad złymi, w tym niestety mz jest odwrotnie. I pamiętaj, że, jak ktoś mądry powiedział, krytyka jest darem niebios, nawet, jeśli wydaje się niesłuszna i złośliwa, bo zawsze można z niej wyłuskać jakieś zdrowe ziarno, które umożliwia doskonalenie się, Bez krytyki wciąż tkwilibyśmy w przeświadczeniu o własnej nieomylności :)
Moc pozdrowień.
Ojciec Przekręt dnia 16.09.2019 12:43
Duże to są słonie zaś litery małe lub wielkie i nie ma znaczenia czy tytuł wpisze się wielkimi czy małymi.
RokGemino dnia 16.09.2019 13:43
od początku ku końcowi egzaltacyji, inwersji wór, albo i dwa.
Ell dnia 16.09.2019 13:56
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/;4090 - proszę nie wprowadzać w błąd :)
Ojciec Przekręt dnia 16.09.2019 17:40
Czy to ważne w jakim języku się tytuł napisze i czy on będzie duży wielki czy wszechogromny nie zmieni to treści😄
Ooo dnia 16.09.2019 23:21
Panie Autorze, (pozwolę sobie tak napisać, bo nie przypominam żebyśmy pili brudzia i nie jestem Pańskim kolegą)
odniosłem się do Pańskiego utworu a nie do Pańskiej skali potencjału, wielkości emocji i intelektu, wierszopisarskiej kompetencji i pisarskiego geniuszu. Pomijam epitet poeta Ooo - chociaż żyję dosyć długo i napisałem parę tysięcy wierszy - mi to z lekka powiewa; nie czuję się poetą i nie jest to moje główne zajęcie. Natomiast takiego mizernego komentatora jak ja, życzę Panu zawsze.

Ten portal nie jest miejscem do personalnych wycieczek a jeśli Pan tego nie rozumie, to proszę przeczytać regulamin lub skontaktować się z moderatorem.

Ontologia i ornitologia leżą blisko siebie. Wystarczy zamienić sokoła na kondora a jaskółkę na kaczkę.

Kwestią zasadniczą jest to, że czytamy dwa różne wiersze. Pan czyta PTAKI a ja czytam, jak wół namalowane dużymi literami, PTAKU.

Wie Pan czym różni się hippokryta od hipokryty? Tym, że pierwszy jedzie na koniu a drugiemu tylko się wydaje, że na nim jedzie.

Pytanie o Syros pozostawiam otwarte.
Nie był Pan tam, tylko przeczytał o tym w książkach?
Grzegorz Moss dnia 17.09.2019 13:26
Komentator Ooo: W poprzedniej odpowiedzi, faktycznie, przywołując tytuł wiersza, popełniłem poważny błąd / literówkę. Zamiast "PTAKU" to...", napisałem "PTAKI" to...". Ta fatalna literówka przymusiła Pana do prawdopodobnie błędnego przekonania i równie stanowczej tezy..., że mówimy o różnych wierszach (!) [Komentator Ooo: "Kwestią zasadniczą jest to, że czytamy dwa różne wiersze. Pan czyta PTAKI a ja czytam, jak wół namalowane dużymi literami, PTAKU."]. Skarcony, przyznaję się ze skruchą do literówki, za którą niniejszym, oficjalnie Komentatora Ooo, przepraszam. Co do wysp, znam kilka osobiście, i owszem. Nawet na jednej z nich właśnie przemieszkuję, ale o wyspach rozmawiam z... przyjaciółmi. Gratuluję Panu niewątpliwych poetyckich sukcesów i płodności, i życzę kolejnych wieńczonych laurami, a mniejszych sukcesów życzę... w komentatorskiej erystyce. Pozdrawiam w nadziei.
winyl dnia 18.09.2019 20:49
Ładnie to napisane, trza przyznać, ale treść mdła jak podły bimber.
Grzegorz Moss dnia 18.09.2019 22:52
Dziękuję wszystkim, którzy znaleźli chwilę aby czytać ten wiersz. Tym , którzy doskonale go rozumieją, a także takim, którzy nie chcieli bądź nie mogli zrozumieć. Serdecznie pozdrawiam!
abirecka dnia 23.09.2019 16:32
Zaciekawiło - Zaniepokoiło :)

Bardzo serdecznie :)))
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67433550 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005