Podgórskie Akordeonowe Piątki: Django Tango Project - Kraków, 27.04.2011
Dodane przez moderator2 dnia 21.04.2011 22:09
Fundacja Art Forum powstała z myślą, by szerzyć ideę syntezy sztuki i udowadniać, że sztuka jest jedna, a środki wyrazu - różne. W planach fundacji znajdują się: coroczne Warsztaty Partytur Graficznych, konkurs kompozytorski w dwóch kategoriach - utwór wokalno-akordeonowy i partytura graficzna, Krakowski Festiwal Akordeonowy, współpraca z Polonią, koncerty dla więźniów, dzieci i osób niepełnosprawnych oraz starszych, promocja i krzewienie muzyki akordeonowej - w tym nowy cykl "Podgórskie Akordeonowe Piątki", wydawanie płyt i książek, teatr instrumentalny, a także projekty multimedialne.

Podgórskie Akordeonowe Piątki to nowy cykl koncertów, które organizowane będą przez Fundację Art Forum we współpracy z Domem Kultury Podgórze. Pomysłodawcą cyklu jest Bożena Boba-Dyga. Koncerty odbywać się będą od kwietnia do grudnia b.r. – w każdy ostatni piątek miesiąca (29 kwietnia, 27 maja, 24 czerwca, 29 lipca, 26 sierpnia, 30 września, 28 października, 25 listopada oraz 30 grudnia 2011). Podczas każdego koncertu wiodącym instrumentem będzie akordeon, któremu będą towarzyszyć m.in. skrzypce oraz głos ludzki. Podczas koncertów będzie można usłyszeć kompozytorów muzyki dawnej takich jak J.S. Bach, J.F. Rameau, A. Corelli poprzez twórców epoki klasycyzmu i romantyzmu oraz kompozytorów współczesnych zarówno z XX jak i XXI wieku. Zaplanowano także występy prezentujące różne gatunki muzyczne - musette, tango, jazz oraz muzykę etniczną - żydowską, francuską, cygańską, bałkańską, ukraińską, a także piosenkę poetycką. Na koncertach zabrzmi również muzyka bardzo popularnego kompozytora kojarzonego z akordeonem i bandoneonem - Astora Piazzolli.

Z pierwszym koncertem wystąpi zespół Django Tango Project.

27.04.2011 r., godz. 19:00
Kinoteatr Wrzos
Kraków, ul. Zamoyskiego 50

Zespół Django Tango Project powstał z inicjatywy akordeonisty Konrada Ligasa i gitarzysty Jacka Serczyka. Główną ideą zespołu jest szukanie unikalnego brzmienia w trio z wymagającym instrumentarium, jakim jest akordeon, gitara i kontrabas. Prezentowany repertuar jest bardzo zróżnicowany. Począwszy od walców francuskich i cygańskiego jazzu z charakterystycznym akompaniamentem gipsy gitary, po tango Astora Piazzolli, utwory Richarda Galliano i Chicka Corei. Warto zwrócić uwagę na zróżnicowanie poszczególnych partii instrumentalnych pod względem aranżacyjnym, przestrzennym oraz bogatą paletę barw i wirtuozerię wykonawców. Fenomenem jest zastosowanie akordeonu zarówno jako instrumentu solowego, jak i harmonicznego w tak zróżnicowanym i wymagającym repertuarze, dzięki czemu powstaje charakterystyczne i ciekawe brzmienie.

Bożena Boba-Dyga - pieśniarka i kompozytorka, uprawia piosenkę literacką i muzykę współczesną (ma na koncie dwie płyty z poezją śpiewaną) ukończyła Laboratorium Głosu Olgi Szwajgier, brała udział m.in. w Letniej Akademii na Akademii Muzycznej w Krakowie w kursie mistrzowskim Alison Pearce profesor wokalistyki z Royal Music Academy z Londynu, poetka (dwa tomiki poetyckie oraz trzy wielojęzyczne wybory), konserwator i restaurator dzieł sztuki oraz zabytków architektury (kilkaset realizacji, w tym m.in. kancelaria premiera RP w Warszawie oraz Zamek Prezydencki w Wiśle). Absolwentka krakowskiej ASP na wydziale konserwacji i restauracji dzieł sztuki, stypendystka europejskiego Tempus Programm i Deutsche Akademische Austauschdienst w Niemczech. Członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest założycielką Fundacji Art Forum, której celem jest promowanie idei syntezy sztuki. Od kilku lat zafascynowana jest możliwościami brzmieniowymi akordeonu, który daje bardzo szerokie możliwości akustyczne (szeroka paleta barw - od fletu po kontrabas, skala podobna do skali fortepianu, możliwość wydobywania takich dźwięków, jak szelesty, westchnienia i efekty perkusyjne).


(nadesłane)
Rozszerzona zawartość newsa