40. Turniej Jednego Wiersza "O Puchar Wina" - 23.01.2009
Dodane przez Rafał Gawin dnia 15.01.2009 12:36
Ośrodek Literacko-Wydawniczy Łódzkiego Domu Kultury

organizuje

40. Turniej Jednego Wiersza "O Puchar Wina" imienia Jerzego Jarmołowskiego.

Turniej odbędzie się 23 stycznia 2009 roku o godz. 18.00 w sali 221 ŁDK, ul. Traugutta 18.

Turniej Jednego Wiersza "O Puchar Wina" to jeden z najstarszych turniejów poetyckich. Narodził się w 1967 roku w Kole Młodych przy ówczesnym Związku Literatów Polskich. Od około dwudziestu lat organizatorem imprezy jest Łódzki Dom Kultury. Laureatami turnieju było wielu znanych poetów m.in. Andrzej Biskupski, Mieczysław Michał Szargan, Krystyna Kwiatkowska, Dorota Koman, Piotr Macierzyński, Wojciech Kądziela. W turnieju mogą wziąć udział zarówno członkowie stowarzyszeń twórczych jak i poeci nie zrzeszeni. Warunkiem jest przeczytanie nie publikowanego utworu poetyckiego i złożenie maszynopisu jury. Tematyka i forma utworów dowolna. W jury tegorocznego turnieju zasiądą: Agnieszka Kuciak oraz dwaj łódzcy poeci Kacper Bartczak i Robert Miniak. Przewidziane są nagrody pieniężne, a dla zwycięzcy dodatkowo tytułowy puchar wina.

Konkursowym zmaganiom będzie towarzyszyć spotkanie autorskie z jurorką turnieju - Agnieszką Kuciak.

Całość poprowadzi Piotr Grobliński.

Wstęp wolny!

Agnieszka Kuciak - literaturoznawca, specjalistka w dziedzinie literatury romantyzmu (Dante romantyków, 2003), pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest tłumaczką (m. in. Boska Komedia Dantego, Sonetów Petrarki i Historia piękna Umberto Eco) i poetką. Publikowała m.in. w "Zeszytach Literackich", "Czasie Kultury", "Kresach", "Studium" i "Arkuszu". Jest autorką dwu tomików wierszy (Retardacja, 2001 i Dalekie Kraje. Antologia poetów nieistniejących, 2005). W jej dorobku jest też książeczka z wierszami i opowiadaniami dla dzieci, Przygody kota Murmurando (2006) oraz zbiór opowiadań fantasy Animula Blandula (2007). Jest również redaktorką antologii włoskiej poezji miłosnej pt. Dawne płomienie (2008).

A Agnieszka Kuciak, kim jest? Wyobrażam ją sobie jako czarodziejkę, która z wysokości swego mieszkanka na ostatnim piętrze bonińskiego bloku spogląda na Poznań i zmienia go w miasto bajeczne. Mury i ludzie tracą oczywistość, zyskując w zamian niezliczone przywileje wyobraźni. W świecie Agnieszki wszystko jest bowiem możliwe, wszystko z wyjątkiem banału i nudy. Bo mamy tu do czynienia z czarodziejką uczoną, wytrawną filolożką, ekspertką od słów i aluzji, ironistką, erudytką. Trzeba więc uważać, by - zirytowana czytelniczą ignorancją - nie zamieniła nas w encyklopedyczny lapsus.
Piotr Śliwiński


Więcej informacji pod nr tel. 042 633-98-00 wew. 241

Rozszerzona zawartość newsa