XIX Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jana Krzewniaka
Dodane przez redaktor dnia 19.05.2008 14:05
PROTOKÓŁ


z posiedzenia Jury XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Krzewniaka, ogłoszonego przez Burmistrza Karczewa, Radę Miejską w Karczewie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Redakcję "Głosu Karczewa".

W dniu 17 maja 2008 r. Jury w składzie:

przewodniczący - Zdzisław Łączkowski
członkowie - Maria Aulich
Zbigniew Irzyk
Krzysztof Kasprzak
Anna Przeździecka

rozstrzygnęło XIX Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jana Krzewniaka.

Na konkurs wpłynęło 366 zestawów wierszy z Polski, Litwy, Niemiec, USA, Anglii. Z przyczyn regulaminowych (brak godła, ujawnienie danych bezpośrednio na pracy, nadesłanie prac po terminie) nie rozpatrywano 22 zestawów. Ostatecznie w Konkursie wzięły udział 354 zestawy wierszy. Po zapoznaniu się z zestawami dopuszczonymi do konkursu Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I nagroda w wysokości 2 tysięcy złotych
, zestaw nr 231, godło ELI , Izabela Filipek z Warszawy;

II nagroda w wysokości 1500 złotych, zestaw 163, godło IKS, Zofia Grabowska Andrijew z Chodzieży;

III nagroda w wysokości 1 tysiąca złotych, zestaw 52, godło KWIAT LOTOSU, Zuzanna Truchlewska z Łazisk Górnych;

Nagroda Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w wysokości 500 zł, zestaw 322, godło hodowca myszy, Mirosław Puszczykowski z Mogilna;

Nagroda Redakcji "Głosu Karczewa" w wysokości 500 złotych, zestaw 9, godło W uwięzi obrazu, Aneta Borewicz z Warszawy;

Nagroda Parafii Karczew w wysokości 500 złotych, zestaw 207, godło Hagiograf, Cezary Lipka z Warszawy;

Wyróżnienia ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Otwocku:

Wyróżnienie, zestaw 19, godło rosa negra, Małgorzata Marcinkowska ze Śremu;

Wyróżnienie, zestaw 98, godło strzykwa, Dorota Ryst z Warszawy.

Nagroda Specjalna Redakcji Tygodnika "Głos Nauczycielski" zestaw 342, godło brzoza Zdzisław Drzewiecki z Białego Boru.

Jury stwierdza, że poziom artystyczny XIX już Konkursu był dość wysoki i odnosiło się wrażenie, że autorami większości wierszy są twórcy młodzi. Szczególną uwagę zwróciła duża liczba utworów o charakterze lirycznym. Wyrównany, wysoki poziom konkursu spowodował, że szereg zestawów wierszy, mimo ich niezaprzeczalnych walorów literackich, nie znalazło się wśród laureatów.
Wartości literackie utworów konkursowych oraz zainteresowanie konkursem twórców mieszkających poza Polską, potwierdzają jego rangę na mapie kulturalnej kraju, co odnotowujemy ze szczególna satysfakcją.
Jury oceniając nadesłane utwory brało pod uwagę nie tylko sprawność warsztatową twórców, ale i czystość języka, która w czasach uczestniczenia w życiu Europy świadczy o naszej przyneleżności narodowej.
Jury proponuje, aby następnemu, XX konkursowi organizatorzy nadali szczególną oprawę dla podkreślenia znaczenia konkurs jako jednego z najważniejszych wydarzeń literackich kraju.
Jury wyraża uznanie dla Gospodarzy Karczewa za tak życzliwe spojrzenie na sprawy literatury, które przyczynia się do rozwoju kulturowego Polski, co ma szczególne znaczenie dla promowania młodych twórców pochodzących z różnych regionów kraju.

(nadesłane)



Rozszerzona zawartość newsa