Lidia Amejko w ŁDK-u - Łódź, 16.04.2008
Dodane przez Rafał Gawin dnia 04.04.2008 23:20
Ośrodek Literacko-Wydawniczy ŁDK i Wydawnictwo W.A.B zapraszają na spotkanie z Lidią Amejko, autorką książki Żywoty świętych osiedlowych.
Lidia Amejko (ur. w 1955 roku we Wrocławiu) - dramatopisarka i prozaiczka. Zadebiutowała w 1993 roku w miesięczniku Dialog utworem Gdy rozum śpi - włącza się automatyczna sekretarka. Jej dramaty były wielokrotnie realizowane przez Teatr Telewizji (Farrago, Przemiana, Dwadrzewko), rozgłośnie radiowe w kraju i za granicą, wystawiane m.in. w Polsce, Anglii, Austrii, Niemczech, Czechach, Chorwacji, tłumaczone na wiele języków. Debiut książkowy Amejko, Głośne historie, był nominowany do Nagrody Literackiej NIKE 2004. Żywoty świętych osiedlowych to jej druga książka.
Żywoty świętych osiedlowych to przesycone absurdalnym humorem surrealistyczne opowieści o nietypowych świętych. Mamy tu historię o św. Janinie obrębiającej nicość, o św. Chajdegerze, który przygarniał niewypowiedziane słowa, o św. Dormidorze r11; szyfrancie snów... I o wielu innych. Z Żywotów... wyłania się obraz dziwnego Osiedla, spuszczonego z boskiej betoniarki poza planem stworzenia. Świata, gdzie żywi porozumiewają się ze zmarłymi przez internet, a ulepieni z ciasta ludzie mają dusze na kartę lub abonament i dostają od Boga SMS-y. Czas jest tutaj kolisty, daje się zatrzymać, zawrócić, rozszczepić; granica między życiem a śmiercią jest umowna, tożsamość bohaterów niedookreślona, znaczenia i pojęcia niepokojąco rozmyte. Przedmioty wykorzystuje się jako części mowy, a język stanowi namacalne tworzywo rzeczywistości - wszędzie snują się hordy bezdomnych słów, zdania kiełkują jak nasiona, pytania rosną i wymagają opieki, myśli wylewają się z głów. Bawiąc się językiem i konwencjami, Amejko tworzy alternatywną mitologię, w której purnonsensowy mistycyzm splata się z filozoficznym żartem.
Spotkanie poprowadzi Piotr Grobliński.
Odbędzie się 16 kwietnia o godz. 18
w Łódzkim Domu Kultury,
ul. Traugutta 18,
sala 221.
Wstęp wolny!
Więcej informacji pod nr tel. 042 633-98-00 wew. 241
Rozszerzona zawartość newsa