Czytania_W_Porcie - Wrocław, 25-27.04.2008
Dodane przez moderator1 dnia 30.03.2008 15:13
C Z Y T A N I A _ W _ P O R C I E
http://biuroliterackie.pl/biuro/biuro?site=210&news_ID=2008-03-21
Dziewięć książek, każdego festiwalowego dnia wieczór z udziałem trójki poetów, ponadto spotkanie czworga finalistów projektu "Połów 2008" - tak w skrócie zapowiadają się "krajowe" czytania w "Porcie Wrocław". Jak przystało na 13. edycję festiwalu na scenie Teatru Polskiego wystąpi 13 autorek i autorów!
Festiwal zainauguruje w piątek 25 kwietnia o 18:00 wieczór "Samochód na babilońskich numerach". Ubiegłoroczny laureat nagrody GDYNIA Wojciech BONOWICZ zaprezentuje wiersze z dwóch książek. Na tom "Wybór większości i Wiersze z okolic" składa się debiutancki zbiór z 1995 roku oraz utwory dotychczas nie zamieszczane w książkach (w tym kilka z zestawu wyróżnionego w konkursie "bruLionu" w 1991 roku). Druga publikacja to wznowienie w jednym tomie "Hurtowni ran" (2000) i "Wierszy ludowych" (2001).
Następnie na scenie pojawi się Julia SZYCHOWIAK, która czytać będzie wiersze ze swojej pierwszej książki "Po sobie". "Bardzo dorosłe wydają mi się te teksty. I bardzo młodzieńcze w odkrywaniu istnienia śmierci (nieistnienia)" - tak o wierszach laureatki "Połowu 2007" mówiła Krystyna Miłobędzka.
Na zakończenie Andrzej SOSNOWSKI przedstawi zbiór "Po tęczy", o którym tak pisał Jacek Gutorow: "Te wiersze wybiegają do przodu tak szybko i gwałtownie, tak nagle zmienia się ich częstotliwość, że nie sposób ich oszacować - domagają się lektury zupełnie nowej, na prawach stanowionych przez nie same, zupełnie pod prąd naszych oczekiwań bądź przyzwyczajeń. Zatem odrzućmy przyzwyczajenia i rzućmy się w wir, który zgotował nam poeta".
Wyjątkowy charakter będą miały, tradycyjne w "Porcie", czytania autorów przed debiutem książkowym. Czwórka finalistów "Połowu 2008": Sławomir ELSNER, Kornelia PIELA, Rafał PRASZCZAŁEK i Rafał SKONIECZNY zaprezentują w sobotę 26 kwietnia o godzinie 16:00 wiersze z arkuszy: "Afekt", "Dobre maniery", "Zakłócenie korespondencji" i "Antologia hałasu".
Dziewięćdziesiąt minut później na deskach Teatru Polskiego wystąpią biurowi debiutanci sprzed lat. "Srebro i kwarc" - tak nazywać się będzie wieczór, na który złożą się indywidualne czytania Łukasza JAROSZA, Anny PODCZASZY i Adama ZDRODOWSKIEGO.
"Biały tydzień" Jarosza to druga po "Somie" książka laureata "Połowu 2006". "To dalszy ciąg przygód bohatera żyjącego jakby na marginesie współczesnego świata, czciciela najprostszych czynności, pielgrzyma do miejsc osobnych, niestrudzonego piewcy prywatnej i rodzinnej mitologii" - pisał w szkicu "Następca Grochowiaka?" Maciej Robert.
"Mniej, więcej" to trzeci tom nominowanej do Nagrody Nike (za debiutancki "danc") Anny Podczaszy. "Mówi szeptem, cedzi, albo modli się i na głos wypowiada tylko połowę. Ma pęknięty język, ale składa go, zszywa na nowo. Niby znajomy, prosty, najprostszy: dwa, trzy słowa i kropka. A jednak niezwykły w tym swoim drugim życiu, święty" - tak po wydaniu książki pisała Agnieszka Wolny-Hamkało.
"Jesień Zuzanny" to świetnie przyjęty, nowy tom Adama Zdrodowskiego. "Opowiada o tym, jak bardzo można zaangażować się w życie i jak bardzo można zawieść się w nadziei na odwzajemnienie tej miłości. Rozczarowanie rekompensuje jednak język: a ten u autora 'Przygód, etc.' przekonuje do świata estetycznym erotyzmem" - zauważa Anna Kałuża.
W niedzielę 27 kwietnia o godzinie 16:00 na literacki finał festiwalu zaplanowano "Café Cobro". Zaprezentowane zostaną dwie książki z serii "Dożynki" oraz jedna premierowa (z serii "Poezje"). Wydany przed kilkoma tygodniami "Trap" Marcina SENDECKIEGO to, jak pisze Grzegorz Jankowicz, "Pułapka. Jedni powiedzą, że pułapka rzeczywistości. Inni - że pułapka języka. I jedni, i drudzy będą mieli rację, ponieważ rzeczywistości od języka nie da się tutaj oddzielić".
"Czysta ziemia" Dariusza SUSKI to książka gromadząca w sobie historie z dzieciństwa, przeżywania spraw codziennych i ostatecznych. To wiersze opisujące okrucieństwo niewinności ułaskawione naiwnością doświadczenia.
"Skądinąd" to zebrana w jednej książce twórczość poetycka Jerzego JARNIEWICZA z ostatnich trzydziestu lat. Osiem tomów (od debiutanckich "Korytarzy" po "Oranżadę") ponownie przejrzanych, niekiedy przeredagowanych - to poezja w nieustannym ruchu, dążąca ku coraz większej językowej precyzji i stylistycznej odrębności.
Czytania w "Porcie" mają swój niepowtarzalny charakter. W tym roku oprawę muzyczną przygotowuje kwartet TRZASKA/FRISS/HAUTZINGER/JORGENSEN. Wizualizacje - Jakub LECH wraz z 35 studentami wrocławskiej ASP! W poszczególnych wieczorach weźmie udział łącznie 10 aktorów. Reżyseria wydarzeń powierzona została Robertowi SKOLMOWSKIEMU, znanemu m.in. z superprodukcji operowych. Festiwalowej scenografii Pawła PAWLAKA i Piotra MAKAŁY nie da się streścić, przybliżyć, opisać. Trzeba ją po prostu obejrzeć.
(za: http://www.biuroliterackie.pl)
Rozszerzona zawartość newsa