Zbigniew Mentzel w ŁDK-u - Łódź, 15.01.2008
Dodane przez Rafał Gawin dnia 03.01.2008 20:47
Ośrodek Literacko-Wydawniczy ŁDK i Wydawnictwo Znak zapraszają na spotkanie ze Zbigniewem Mentzlem, autorem książki Wszystkie języki świata oraz zbioru rozmów z Leszkiem Kołakowskim pt. Czas ciekawy, czas niespokojny.
Zbigniew Mentzel (ur. 1951) r11; polski pisarz, eseista i felietonista "Tygodnika Powszechnego" oraz "Przekroju".
Wszystkie języki świata to wielowarstwowa powieść, której akcja toczy się w Warszawie, dziesięć lat po upadku komunizmu. Jeden dzień z życia bohatera książki to zaledwie punkt wyjścia do opowieści o skomplikowanych relacjach rodzinnych, o dorastaniu w Polsce lat 50. i 60. i o zawiłych losach polskiej inteligencji. Przede wszystkim jednak jest to pasjonująca historia kogoś, kto pragnie wyrazić siebie, kto dąży do prawdy i próbuje nadać swemu życiu głębszy sens. W powieści Z. Mentzla spomiędzy obrazów współczesności wyłania się historia, a spod śmiechu i groteski przebija refleksja nad tajemnicą ludzkiego losu i istotą języka.
Czas ciekawy, czas niespokojny. Z Leszkiem Kołakowskim rozmawia Zbigniew Mentzel - profesor Leszek Kołakowski nigdy nie pisał dziennika i unikał odpowiedzi na pytania dotyczące własnej biografii. Tym razem jednak złamał tę żelazną zasadę. W rozmowie ze Zbigniewem Mentzlem zdradza tajemnice swojego życia. Szczera rozmowa ukazuje, jakie były koleje losu i drogi kształtowania się znakomitego autorytetu.
Rozmowa Mentzla i Kołakowskiego praktycznie nie ma ograniczeń tematycznych. Istnieją tylko dwa tematy tabu: Nie będziemy rozmawiać o moich Rodzicach. Jestem bardzo przywiązany do bliskich Zmarłych r11; zaznacza Kołakowski. I dodaje: Nie chcę również rozmawiać o tym, kto z kim spał. Poza tym Zbigniew Mentzel pyta o wszystko, tworząc kompendium wiedzy na temat życia wielkiego polskiego filozofa.
Pierwszy tom rozmów obejmuje okres do 1968 roku. Kołakowski opowiada Mentzlowi o dzieciństwie, okupacji, latach szkolnych, wstąpieniu do partii i dojrzewaniu intelektualnym oraz oczywiście o wyjeździe z Polski. Dzięki doskonale prowadzonej rozmowie poznajemy wiele nieznanych szczegółów z życia profesora Kołakowskiego, a zarazem panoramę epoki, w której żył.
Znakomity styl i erudycja rozmówców sprawiają, że książka oprócz walorów faktograficznych ma także ogromną wartość literacką.
Spotkanie poprowadzi Piotr Grobliński.
15 stycznia 2008 r., godz. 18:00
Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18
sala 221
Wstęp wolny!
Więcej informacji pod nr tel. 042 633-98-00, wew. 241
Rozszerzona zawartość newsa