"Drzwi otwarte na nicość" Melanii Fogelbaum w Kaliszu - 7.04.2013
Dodane przez Łyżka Mleka dnia 29.03.2013 08:33
7 kwietnia 2013 r. na godz.17:00 W Sali Studio CKiS w Kaliszu (ul. Łazienna 6) rozpocznie się wieczór poświęcony Melanii Fogelbaum i jej ponownym narodzinom.
DRZWI OTWARTE NA NICOŚĆ to książka wydana nakładem Wydawnictwa SONAR w grudniu 2012 r. i zawierająca całą spuściznę poetycką Melanii Fogelbaum (1911-1944), która za życia nie doczekała się "zaistnienia". W pierwszym dniu likwidacji getta łódzkiego Mela została wywieziona do Auschwitz-Birkenau i tam stracona. Po wojnie przyjaciele pod gruzami domu znaleźli jej rękopisy, 78 kartek z wierszami i zapiskami - dowód niezwykłego talentu. Wydali w 2004 r. wybór (24 utwory) pt. Zeszyt z Getta w Łodzi. Zeskanowane zeszyty trafiły do Leszka Żulińskiego kilka lat temu. W ubiegłym roku zobaczył je i rozszyfrował Z. Marek Piechocki. Tak powstało 158 stron, na których jest wszystko, co zostało po Melanii. Opatrzone wstępem Żulińskiego i komentarzami edytorsko-redakcyjnymi Żulińskiego i Piechockiego są próbą przywrócenia oryginalnej i przejmująco tragicznej twórczości, jest też kolejnym niezwykle dramatycznym głosem ofiary Holocaustu.
7 kwietnia w Kaliszu to:
- poezja Melanii w wykonaniu kobiet związanych ze Stowarzyszeniem Promocji Sztuki Łyżka Mleka,
- rozmowa Anety Kolańczyk ze sprawcami ponownych narodzin Melanii, Z. Markiem Piechockim i Leszkiem Żulińskim,
- multimedialny pokaz rękopisów poetki.
Ten wieczór to także głos Karola Samsela, redaktora serii "Powrót do Karczewskiej" i współtwórcy portalu archeologów literatury - http://artpubliteratura.blogspot.ie/ - głos o wielkim trudzie i zarazem sensie ocalania wartościowej literatury, która z różnych przyczyn, często tak dramatycznych jak w przypadku Melanii, jest nieobecna.
Ten wieczór to również niezwykły koncert zespołu "Rozmark Cafe", muzyka żydowska skomponowana przez Irenę Piechotę i Dominika Piechotę do tekstów (w tym wielu premierowych) Teresy Rudowicz (Anety Kolańczyk) i Izy Fietkiewicz-Paszek dotyczących dawnego Kalisza i jego żydowskich mieszkańców. Piosenki wybrzmią w wykonaniu Patrycji Kliber i Lecha Wierzbowskiego z akompaniamentem Adama Chmielewskiego, Marka Maciejewskiego, Ireny Piechoty, Marka Raczyckiego i Mirosława Skowrońskiego.
Strona imprezy: http://lyzkamleka.eu
Rozszerzona zawartość newsa