Wyniki V Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Refleksy"
Dodane przez moderator2 dnia 24.02.2013 18:18
Jury V Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Refleksy" w składzie:

Piotr Michałowski (prof. Uniwersytetu Szczecińskiego) - przewodniczący Jury;
Andrzej Skrendo (prof. Uniwersytetu Szczecińskiego) - członek Jury;
Marek Maj (przedstawiciel Organizatora Konkursu, poeta) - członek Jury,

stwierdza, że na konkurs wpłynęło 441 zestawów wierszy, z których (ze względów formalnych) do oceny zakwalifikowano 415. Liczby te świadczą o wciąż rosnącej popularności Konkursu i jego pozycji pośród licznych krajowych turniejów poetyckich. Jury z satysfakcją stwierdza rosnący poziom nadsyłanych prac. Po lekturze zestawów wierszy i kilkuetapowym procesie selekcji oraz długich dyskusjach, Jury postanowiło przyznać dwie nagrody za całe zestawy wierszy oraz cztery równorzędne wyróżnienia za poszczególne utwory.

Wyróżnienia otrzymują:

Agnieszka Marek - godło "Lacrimosa" - za wiersz "DDA. Love Affair";

Bogdan Nowicki - godło "gottard" - za wiersz "Kapelusze";

Marta Raczyńska - godło "Campanulla 22" - za utwór "Pinus silvestris L.";

Dorota Ryst - godło "Metale kolorowe" - za wiersz "Pierwsza pomoc";


Jury przyznało następujące nagrody:

III miejsce - Jury nie przyznało.

II miejsce i nagrodę 700 zł - Mariuszowi Cezaremu Kosmali - godło "Pipi" - za cały zestaw, w szczególności za wiersze: "Morskie. Oko", "Niepatrycja" oraz "Malizna";

I miejsce i nagrodę 1 000 zł - Annie Marii Mazurek - godło "Animariim" - za cały zestaw, w szczególności za wiersze: "Stacja pierwsza", "Podobieństwa" oraz za wiersz bez tytułu o incipicie zastanawia mnie trwanie nigdy.

Jury z satysfakcją stwierdza, że tegoroczna edycja konkursu stanowi forum, na którym współistnieją wiersze autorów doświadczonych warsztatowo, intelektualnie i artystycznie oraz tych, którzy dopiero kształtują swoje rzemiosło i wrażliwość na niełatwym poletku, jakim jest liryka, czy też szerzej - poezja. Domysłem jurorów pozostaje rozpiętość wiekowa autorów nadesłanych zestawów prac - od podejrzewanych o młodzieńczy - a czasem wręcz dziecięcy - sposób postrzegania, definiowania i opisywania, aż po dojrzałe, możliwe tylko w "doświadczonej życiowo" refleksji spostrzeżenia, konstatacje i pointy. Piąte Refleksy potwierdziły pozycję już zauważonych i wyłoniły kolejne indywidualności artystyczne oraz ciekawe propozycje poetyk autorskich. Podobnie jak w poprzednich latach, zwraca uwagę zróżnicowanie stylistyczne i tematyczne wierszy. Plon konkursu świadczy o tym, że dla twórców ważne wciąż pozostają zarówno aktualne kwestie współczesności, jak uniwersalne dylematy filozoficzno-etyczne, bo ujawniają się one jako przedmiot wypowiedzi lirycznej, niekiedy stanowią jej istotne tło lub rekwizyt.

Na marginesie warto dodać, że poetycką inwencję wykazały również niektóre godła, którymi opatrzono konkursowe zestawy, nie tylko te nagrodzone.


(nadesłane)
Rozszerzona zawartość newsa