Spotkanie promocyjne antologii "Powiedzieć to inaczej. Polska liryka nowoczesna" - Lublin,
Dodane przez moderator2 dnia 27.05.2011 10:30
2 czerwca 2011 roku o godz. 18.00 w KUL Collegium Norwidianum 208 odbędzie się spotkanie promocyjne antologii Powiedzieć to inaczej. Polska liryka nowoczesna.

W spotkaniu wezmą udział: Michał Larek, Jerzy Borowczyk, Andrzej Niewiadomski

Prowadzenie: Maciej Topolski

Organizator: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Wstęp wolny


Antologia Powiedzieć to inaczej. Polska liryka nowoczesna (Wydawnictwo WBPiCAK, Poznań 2011) ułożona przez Jerzego Borowczyka i Michała Larka obejmuje obszerny wybór wierszy ponad trzydziestu polskich poetów XX i XXI wieku.

Ryszard K. Przybylski o antologii Powiedzieć to inaczej:
Projekt Jerzego Borowczyka i Michała Larka proponuje zmianę. Zmianę gwałtowną, dzięki temu jednak wyrazistą. To bez wątpienia propozycja przewietrzenia biblioteki, w której dawno nie otwierano okien. Radykalizm nie wiąże się w tym przypadku jednak z zapędami likwidatorskimi. Fakt, iż pewnych poetów czytelnik w niej nie znajdzie, nie idzie w parze z pozbawianiem ich znaczenia i wagi. Sprawa wydaje się o wiele prostsza: otóż nie wnoszą oni niczego istotnego do narracji na temat poezji nowoczesnej. Oczywiście, jeśli zgodzimy się z Borowczykiem i Larkiem na ich sposób definiowania samej nowoczesności. Aby to uczynić, pierwej musimy zaangażować się w spór, wziąć udział w debacie. A co może bardziej sprzyjać samej poezji, jeśli nie dyskusja jej dotycząca?

Antologię będzie można kupić po spotkaniu.

Michał Larek (ur. w 1978 r.) - adiunkt w Zakładzie Literatury i Kultury Nowoczesnej IFP UAM, redaktor "Czasu Kultury", wykładowca w WSNHiD; krytyk literacki, czasem teatralny. Zajmuje się literaturą XX i XXI wieku, antropologią mediów i kulturą popularną. Wydał tom wywiadów z pisarzami Rozmowa była możliwa (razem z J. Borowczykiem), współredagował Kres logocentryzmu i jego kulturowe konsekwencje. Publikował m.in. w "Kresach", "Tekstualiach", "Teatrze".

Jerzy Borowczyk (ur. w 1968 r.) - jako historyk literatury (na polonistyce UAM) zajmuje się romantyzmem. Ogłosił doktorat Rekonstrukcja procesu filomatów i filaretów 1823-1824 (Poznań 2003), pisał do tomów zbiorowych poświęconych Mickiewiczowi, Słowackiemu, Norwidowi i Krasińskiemu. Pisuje również o literaturze dwudziestego wieku i najnowszej. Publikuje w "Czasie Kultury", którego jest redaktorem, a ponadto drukował swoje teksty w "Pamiętniku Literackim", "Ruchu Literackim", "Kresach", "Polonistyce", "Frondzie", "Arcanach". Zdarzają mu się publikacje na portalu sztukapilki.pl.

Andrzej Niewiadomski (ur. w 1965 r.) - pracuje w Zakładzie Literatury Współczesnej na UMCSie. Współzałożyciel i członek redakcji kwartalnika "Kresy". Autor sześciu tomów poezji, książek literaturoznawczych, licznych artykułów i szkiców w "Odrze", "Twórczości", "Pamiętniku Literackim", "Arkadii", "Akcencie". Nominowany do Literackiej Nagrody Gdynia 2011. Mieszka w Lublinie.

Maciej Topolski (ur. w 1989 r.) - prozaik, krytyk literacki. Publikował w "Odrze", "Lampie", "Korespondencji z Ojcem", "Ricie Baum" i in. Współpracuje z Fundacją im. Tymoteusza Karpowicza i Biurem Literackim. Redaktor serwisu niedoczytania.pl. Jeden z założycieli inicjatywy "Dworzec Wschodni".


(za: www.nieszuflada.pl, liternet.pl)
Rozszerzona zawartość newsa