Leopold Staff według Jadwigi Maliny - Kraków, 15.02.2011
Dodane przez Clio dnia 08.02.2011 10:39
Podgórska Scena Poezji zaprasza na nowy cykl literacki Poeta według Poety.
Od lutego każdego miesiąca wybitni polscy poeci różnych generacji przedstawiać będą jednego, wybranego przez siebie poetę-klasyka, który jest dla nich mistrzem. Przedstawią sylwetkę artysty, którego dzieła wywarły największy wpływ na ich własną drogę twórczą.
Pierwsza odsłona należeć będzie do Jadwigi Maliny, która poprowadzi nas w twórczość Leopolda Staffa.
LEOPOLD STAFF (1878-1957)
Poeta, dramatopisarz, tłumacz. Twórca trzech epok: Młodej Polski, dwudziestolecia międzywojennego i współczesności. Studiował prawo, filozofię i romanistykę na Uniwersytecie Lwowskim. Na jego twórczość miały wpływ liczne podróże, m.in. do Włoch. Był członkiem Polskiej Akademii Literatury. Debiutował tomem wierszy SNY O POTĘDZE (1901) ogłaszając kolejno, m.in. PTAKOM NIEBIESKIM (1905), GAŁĄŹ KWITNĄCA (1908), WYSOKIE DRZEWA (1932), MARTWA POGODA (1946), WIKLINA (1954). Bliskie mu były ideały humanistyczne, dążenie do zachowania umiaru, postawa stoicka. Został uhonorowany wieloma nagrodami w tym dwukrotnie nagrodą państwową. Jest uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela klasycyzmu polskiej poezji dwudziestowiecznej.
JADWIGA MALINA (ur. 1974)
Poetka. Autorka tomików SZUKAM CIEMNA (1996), ZANIM (2007), STRONA OBECNOŚCI (2010). Debiutowała w czasopiśmie "Filipinka" w 1992. Od tej pory jej wiersze ukazały się na łamach m.in. "Odry", "Frazy", "Dziennika Polskiego", "Poezji Dzisiaj" i "Knjiazevnika" (Serbia). Ponad to są zamieszczane w wielu edycjach zbiorowych i wydawnictwach pokonkursowych. Tłumaczona na język serbski przez Biserkę Rajcić oraz ukraiński przez Oleksandra Gordona. W 2010 roku wyróżniona Nagrodą Starosty Powiatowego w Myślenicach za całokształt pracy twórczej. Należy do Myślenickiej Grupy Literackiej TILIA, którą obecnie kieruje.
Poeta według poety
Scenariusz JADWIGA MALINA
Recytacja JADWIGA MALINA / KRZYSZTOF PIOTR LISOWSKI
Muzyka MACIEJ ZIMKA
Koncepcja ERYK OSTROWSKI
15 luty (wtorek) 2011 r., godz. 18.00
Dom Kultury "Podgórze", Kraków
ul. Krasickiego 18 - Sala Kameralna (parter)
Wstęp wolny.
Rozszerzona zawartość newsa