"Rozbieranie słowa" w Koninie - 7.10-4.11.2010
Dodane przez moderator2 dnia 28.09.2010 12:51
"ROZBIERANIE SŁOWA" - za tym intrygującym, dwuznacznym hasłem kryje się akcja poetycka przygotowana przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Koncert, spotkania autorskie, warsztaty literackie i slam poetycki to propozycje, z których będzie można nieodpłatnie skorzystać pomiędzy 7 października a 4 listopada. Choć jesienna aura tradycyjnie kojarzy się z poetyckim klimatem, to innowacyjny charakter imprez w ramach projektu oraz wyjątkowi goście biorący w nim udział są gwarancją niesztampowego wydarzenia.
Celem akcji poetyckiej "Rozbieranie słowa" jest popularyzacja współczesnej poezji polskiej. Ogólna idea całego przedsięwzięcia wyraża się w szeroko pojętym promowaniu czytelnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem mowy wiązanej.
PODGLĄDANIE ŚWIATA - SPOTKANIA AUTORSKIE
Realizację projektu rozpoczyna się 7 października 2010 r. w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, inaugurując cykl trzech spotkań z poetami. Naszym celem jest przybliżenie sylwetek i twórczości współczesnych uznanych poetów młodego i średniego pokolenia. Rozmowy z gośćmi poprowadzą krytycy i literaturoznawcy.
7 października, godz. 12.00 - spotkanie z Jackiem Dehnelem
J. Dehnel (ur. w 1980 r.) - poeta, prozaik, tłumacz, malarz. Laureat Nagrody Kościelskich (2005 r.), Paszportu Polityki (2006 r.), nominowany do nagród: Angelus (2007 r.), Nike (2009 r., 2010 r.). Charakterystycznym elementem jego twórczości jest stylizacja na dawne czasy, co widać zarówno w wierszach, jak i prozie. Jedną z bardziej znanych powieści Jacka Dehnela jest mówiąca o pamięci i przemijaniu Lala. Temu zabiegowi zazwyczaj towarzyszy estetyzacja znajdująca wyraz w wizerunku samego twórcy - kreacja oparta na wzorcu XIX-wiecznego dandysa. O tym przewrotnie czerpiącym z tradycji literackiej autorze mówi się już: Dehnel nigdy nie pasował do obrazu współczesnej literatury polskiej.
21 października, godz. 12.00 - spotkanie z Krzysztofem Siwczykiem
K. Siwczyk (ur. w 1977 r.) - poeta, krytyk literacki, okazjonalnie aktor. Laureat nagród "Czasu Kulturyz" (1995 r.) i Fundacji Kultury (1999 r.). Zagrał tytułową rolę w filmie Lecha Majewskiego poświęconym kultowemu poecie-samobójcy Rafałowi Wojaczkowi, za którą był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej (2000 r.). W 2009 r. wystąpił w filmie Adama Sikory Wydalony inspirowanym prozą Becketta. Jego stosunek do poezji opiera się na dystansie: Wiersze są potrzebne przede wszystkim tym, którzy je piszą. A jeśli ktoś je czyta, to wtedy jest się cudownie zaskoczonym, i tyle.
4 listopada, godz. 11.00 - spotkanie z Hatifem Janabi
H. Janabi (ur. w 1952 r.) - poeta, krytyk, arabista, teatrolog, tłumacz. W 1976 r. opuścił Irak ze względów politycznych (zakaz publikacji) i od tamtego czasu pozostaje w Polsce. Tworzy w językach polskim i arabskim, a jego utwory tłumaczono m.in. na angielski, francuski, duński. Ma w swoim dorobku kilkanaście tomów poezji, opracowań krytycznych i przekładów. Od 1979 r. pracuje w Zakładzie Arabistyki i Islamistyki na Uniwersytecie Warszawskim.
Spotkanie z Hatifem Janabi jest elementem programu 33. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, którego głównym organizatorem jest Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu. 4 listopada 2010 r. około pięcioosobowa grupa poetów związanych z tym przedsięwzięciem odwiedzi wybrane placówki kultury w mieście (CKiS) i regionie, spotykając się z młodzieżą na tak zwanych lekcjach poetyckich.
TWOJE SŁOWO - WARSZTATY POETYCKIE Z ROMANEM HONETEM
23 października, godz. 10.00-18.00 organizatorzy zapraszają wszystkich piszących (młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych) na bezpłatne spotkanie warsztatowe, które poprowadzi poeta, wykładowca kreatywnego pisania na Uniwersytecie Jagiellońskim Roman Honet. Praktyczne porady dla początkujących, po czym poznać dobre wiersze, co i dlaczego czytać, dlaczego i po co piszemy - czyli wspólna dyskusja, autorski wykład oraz indywidualne konsultacje to zarys programu warsztatów.
Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest dostarczenie do siedziby CKiS lub przesłanie 3 tekstów poetyckich w pliku Word e-mailem na adres ckis@ckis.konin.pl ze wskazaniem 1 (np. poprzez zaznaczenie kolorem), który będzie przedmiotem indywidualnej konsultacji z prowadzącym, wraz z danymi kontaktowymi autora (zgłoszone teksty będą podstawą uczestnictwa w warsztatach) do 15 października.
Program warsztatów:
10:00-11:30 - Zapoznanie się uczestników warsztatów
11:30-12:00 - Przerwa
12:00-14:00 - Wspólna dyskusja - dlaczego i po co piszemy?
14:00-14:30 - Przerwa
14:30-15:30 - Wehikuły poetyckie i pola minowe. Wykład autorski prowadzącego (praktyczne porady dla początkujących; po czym poznać dobre wiersze; co i dlaczego czytać)
15:30-15:45 - Przerwa
15:45-18:00 - Indywidualne konsultacje uczestników z prowadzącym
SLAM POETYCKI - 28 października, godz. 18.00
Duże zainteresowanie slamem poetyckim, który CKiS zorganizowało po raz pierwszy w Koninie w 2007 r., zachęciło organizatorów do przypomnienia tej otwartej i egalitarnej formy prezentacji, usytuowanej na styku poezji i performance'u. Pojedynek na wiersze umożliwi połączenie mowy wiązanej z popisem oratorskim, aktorskim, a nawet wokalnym. Uczestnicy slamu, czyli autorzy wierszy samodzielnie interpretują swoje teksty (czytając je, a nie recytując) przy użyciu rozmaitych środków ekspresji scenicznej. Będzie to doskonała okazja do zaktywizowania konińskich twórców, skonfrontowania doświadczeń i podzielenia się swoim dorobkiem. Zgromadzona publiczność bierze udział w zabawie, wyłaniając zwycięzców, którzy otrzymają nagrody w postaci pakietów książek. Pozostali uczestnicy również otrzymają upominki książkowe.
Slam poprowadzi Wojciech Cichoń.
Zgłoszenia od autorów wierszy bez względu na wiek i dorobek poetycki przyjmowane są telefonicznie (63) 243 63 50/51 lub e-mailem: ckis@ckis.konin.pl do 22 października. Każdy uczestnik slamu powinien być przygotowany na zaprezentowanie trzech swoich tekstów poetyckich.
KONCERT ŚWIETLIKÓW - 29 października, godz. 19.00
(bezpłatne wejściówki do odbioru w CKiS)
Krakowski zespół usytuowany w obszarze alternatywnego rocka, którego liderem jest ekscentryczny poeta Marcin Świetlicki – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia "bruLionu". Posługując się charakterystyczną manierą melorecytacji, wykonuje własne utwory.
Zespół wydał pięć płyt: Ogród Koncentracyjny (1995 r.), Cacy Cacy Fleischmaschine (1996 r.), Perły Przed Wieprze (1999 r.), Złe Misie (2001 r.) - z udziałem Kasi Nosowskiej i Lecha Janerki, Las Putas Melancolitas (2005 r.) - z udziałem Bogusława Lindy.
LATAJĄCA SZKOŁA PISANIA MICHAŁA ZABŁOCKIEGO - WARSZTATY LITERACKIE W BIEGU - 30-31 października
Prezentacja serwisu poetyckiego eMultipoetry, wspólne pisanie wierszy na czatach i w grach internetowych, jak nakręcić wiersz na video, jak napisać wiersz okolicznościowy, piosenkę, poemat w 10 minut i wiele innych cyrkowych atrakcji. Tak w skrócie przedstawia się program bezpłatnego, dwudniowego spotkania z Michałem Zabłockim - poetą, autorem tekstów piosenek dla Czesław Śpiewa, Agnieszki Chrzanowskiej, Grzegorza Turnaua, reżyserem, współautorem Międzynarodowego internetowego serwisu poetyckiego eMultipoetry. Ta propozycja, łącząca pozornie odległe światy - poezji i szeroko pojętych multimediów - skierowana jest do wszystkich zainteresowanych odkrywaniem nowych obszarów, w jakich może zaistnieć słowo poetyckie.
Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest zgłoszenie telefoniczne (63) 243 63 50/51 lub e-mailem: ckis@ckis.konin.pl do 25 października.
Wszystkie wydarzenia odbywają się w Centrum Kultury i Sztuki – ul. Okólna 47a.
Wstęp wolny.
Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.
Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Partner: Biuro Literackie.
Patronat medialny: TVP Poznań, "Przegląd Koniński", TV Konin, "Głos Wielkopolski", "Życie Konina", Radio Merkury, Radio Planeta, Radio Konin, portal regionalny Wirtualny Konin.
Szczegóły: www.ckis.konin.pl.
(nadesłane)
Rozszerzona zawartość newsa