SYFON 2007 - PROGRAM ROZSZERZONY
Dodane przez moderator1 dnia 07.05.2007 12:18
10.05.2007 czwartek
Galeria BCK
- Godzina 17:00 - Psy Pana Spotkanie autorskie: Artur Nowaczewski, Szymon Babuchowski, prowadzenie: Radosław Wiśniewski
Obaj należą do najmłodszego pokolenia piszących wiersze i obaj nie boją się otwarcie przyznawać do swojej katolickiej konfesji, stąd "Psy Pana" albo r"Domini Cannes" jako przewrotna metafora ich, oraz podobnie piszących, pozycji na mapie młodego pokolenia. Czasem wyśmiewani, czasem znowu wartościowani bardzo wysoko - co sami sądzą o sobie i swojej metodzie na pisanie? Czy jest to jedna metoda czy różne metody przez przypadek z racji konfesji prowadzane do tego samego mianownika?
- Godzina 18:30 - Zdania na wypadek śmierci - promocja numeru 1(2)/2007 kwartalnika literackiego "Red." i spotkanie autorskie: Karol Maliszewski; prowadzenie: Aleksandra Stanek
Karol Maliszewski jest najczęściej rozpoznawany jako pracowity krytyk towarzyszący, czasem jako prozaik czerpiący z tzw. szkoły Berezy, zaś jego twórczość poetycka pozostaje najczęściej zmilczana, mimo tego, że wydaje się być siła prymarną jego pisarstwa. Redakcja wydawanego w Brzegu kwartalnika "Red." podjęła próbę rewizji tej recepcji poprzez edycję wierszy wybranych Karola Maliszewskiego w autorskim wyborze Radosława Wiśniewskiego pod tytułem "Zdania na wypadek".
11.05.2007 piątek
Galeria BCK
-Godzina 18:00 Agnostycy spotkanie autorskie: Wojciech Brzoska, Radosław Kobierski, prowadzenie: Lena Jedlicka po wszystkim
- Opowieść o ikonie - Radosław Kobierski mówi o pisaniu Ikon
Czy to tylko wykorzystanie języka religijności dla uzyskania pełniejszego efektu artystycznego czy transmisja światopoglądu, ducha czasu w którym inne niż zhierarchizowane, ułożone w strukturę społeczną konfesje nie mają racji bytu a jednak przejawiają się w postaci agnostycyzymu czy - jak siebie często określa Jerzy Sosnowski - postkatolicyzmu? Radosław Kobierski i Wojciech Brzoska i ich pisanie to zaledwie dwa przykłady w których można znaleźć echa fascynacji doświadczeniem religijnym, oczywiście w jednym i w drugim przypadku zupełnie rożnie ujmowanym.
- Godzina 19:30 - Innowiercy Spotkanie autorskie: Selim Chazbijewicz, Dariusz Adamowski, Hatif Al Janabi; prowadzenie: Radek Wiśniewski
Inność zawsze stanowiło, nieraz zapomniany lub niechętnie przywoływany składnik polskiej kultury i tożsamości stąd pomysł przyjrzenia się poezji tworzonej w duchu innej niż oczywista, katolicka czyszerzej - juedochrześcijańska konfesja. Dwaj Muzułmanie - Tatar i Irakijczyk piszący w języku polskim oraz Buddysta przy jednym stole czytający wiersze to zestawienie rzadko spotykane. Czy wyniknie z tego coś więcej nad współobecność, Coexist?
Sala Klubowa BCK (BCK, I piętro)
- Godzina 21:00 Sen Proroka Trio Moniki GąsiorekMetafizyczna podróż - droga w sferę muzyki i Poezji, poprzez magiczne ścieżki, sensy i znaczenia słów ilustrowanych muzyką świata , na końcu której czeka w swym dziwnym Śnie Prorok. że uda się go zbudzić?
12.05. 2007 sobota Galeria BCK
- Godzina 15:00 - Sopot Reformowany - Piotr Wiktor Lorkowski wykłada motywy religijne w liryce polskiej
Piotr Wiktor Lorkowski - urodzony i zamieszkały w Sopocie krytyk, eseista, tłumacz poeta, redaktor pisma literackiego "Topos" i przyjaciel młodej polskiej poezji a niezależnie od tego z doświadczenia wykładowca uniwersytecki i nauczyciel młodzieży ponadgimnazjalnej w krótkim wystąpieniu przygotowanym specjalnie na festiwal w Brzegu skupi się na kilku najbardziej jego zdaniem wyrazistych, chociaż nie zawsze dobrze rozpoznanych przykładach liryki otwarcie zaangażowanej religijnie.
- Godzina 16:00 - Czeska Fronda Spotkanie autorskie: Miloš Doležal; prowadzenie: Radosław Wiśniewski
Milos Dolezal - poeta, eseista, felietonista, urodzony w 1970 roku na Wyżynie Czesko-Morawskiej; ukończył uniwersytet Karola w Pradze, opublikował cztery tomy wierszy, zbiór felietonów oraz tomik w języku polskim "Gmina" Jest otwarcie konfesyjny w kraju gdzie katolików jest jak na lekarstwo. O tym, o rodzinnych stronach a także o poza-religijnych źródłach jego pisarstwa, o czeskiej ironii będzie można z Milosem porozmawiać.
- Godzina 18:00 - Ezoterium Spotkanie autorskie: Artur Szlosarek; prowadzenie: Piotr Wiktor Lorkowski, Lena Jedlicka
Artur Szlosarek - poeta, tłumacz (przekłady z Kafki, Lichtenberga, Celana), krytyk, urodzony w 1968 roku w Krakowie. Mieszka w Berlinie (a w Bonn studiował komparatystykę). Autor sześciu tomów poetyckich, tłumaczonych również na język angielski, niemiecki, francuski, szwedzki, bułgarski, czeski i słowacki. Stypendysta Akademii Sztuk, Fundacji Roberta Boscha i naszego Ministra Kultury. Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich w 1993 r.
- Godzina 20:00 Noc poectwa Występują m.in.: laureaci, jurorzy oraz wszyscy ochotnicy. Ogłoszenie werdyktu Konkursu Literackiego "Bóg, proza, poezja" w kategorii poezja i esej z towarzyszeniem zespołu Sen Proroka Trio. Dogrywka o nagrodę publiczności do oporu
Co roku w Brzegu spotykają sie laureaci i jurorzy, którzy zarazem są zeszłorocznymi laureatami Konkursu o laur Stowarzyszenia Żywych Poetów, oraz inni autorzy występujący w ramach imprezy po pierwsze żeby razem, wspólnie czytać wiersze nie mieszczące się w ramach prezentacji autorskich a oprócz tego żeby konkurować o honorowy Złoty Syfon przyznawany w wolnym i tajnym głosowaniu przez publiczność. Co roku także przed wręczeniem nagród kończącym ten swoisty literacki hyde-park odsłuchiwana jest sugestywna i subiektywna radio-relacja z obrad jury konkursu zsamplowana przez Tomka Zacharewicza. W tym roku dodatkowo czytającym będą towarzyszyli muzycy z zespołu Moniki Gąsiorek - Wit Wilczyński oraz Patryk Fizban. Spotkanie jest otwarte na wszystkich piszących wiersze, każdy może wyjśc i przeczytać.
13.05. 2007 Niedziela
- Godzina 16:00 - Okna - wernisaż ; prowadzenie: Tomasz Fronckiewicz
- Godzina 16:30, Galeria BCK -Godzina 18:00 - Izajasz Anioł Spotkanie autorskie: Jakub Winiarski; prowadzenie: Radosław Wiśniewski
Jakub Winiarski to autor dwóch tomów wierszy, dwóch książek prozatorskich które mimo woli skupiają sie wokół kwestii ostatecznych i budują obraz społeczności. Jego twórczosc wyraźnie odstaje pod tym względem od współczesnych mu i rowieśnych prozaików. Jest tez znany ze swoich wyrazistych poglądów krytycznych. Spotaknie to stanowi swoisty eksperyment z publicznością - po raz pierwszy w ramach Syfonu wystąpi prozaik.
- Godzina 18:30, Sala widowiskowa BCK Shofar - Koncert zespołu Rafael RogińskiegoShofar/Szofar- liturgiczny instrument dęty (rodzaj rogu), wykonanego z rogu, najczęściej baraniego, używany przez żydów w czasie niektórych świąt (m.in. Rosz ha-Szana), umieszczany w synagogach. Repertuar zespołu Shofar składa sie z tradycji, religijnej muzyki żydowskiej. Podobnie jak komentowanie Tory tak i tu, poprzez muzykę odtwarzamy różne prądy religijności. Dlatego obok chasydzkich nigunów znajdziemy muzykę najstarszego obrządku w synagodze, a obok pieśni kantorów z międzywojnia, muzykę obrządku liberalnego. W tej chwili na program koncertowy, w większości, skladają się utwory z tradycji chasydzkiej. Głównym impulsem do zajęcia się tą tradycją było odnalezienie przeze Rafaela Rogińskiego, lidera zespołu, zbioru pieśni chasydzkich Bieregowskiego (1892-1961). Muzykolog ten, począwszy od lat 20, badał muzykę żydowską. Jednym z efektów jego pracy był tom poświęcony tradycji chasydzkiej. Utwory te zebrane są, na terenach Mołdawii, Ukrainy i południowej Polski.
Założeniem zespołu jest zderzenie wspomnianej muzyki żydowskiej z free jazzem. Pod wspólnym mianownikiem jakim jest improwizacja w dwóch tych gatunkach, skupiamy sie też nad duchowym znaczeniem tych tradycji.
Organizatorzy:
K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów
Redakcja pisma literackiego "Red."
Brzeskie Centrum Kultury
Patronaty:
Marszałek Województwa Opolskiego
www.forumbrzeg.pl - inernetowe społeczeństwo miasta Brzeg
Imprezę Wspiera:
Starostwo Powiatowe w Brzegu
Urząd Miasta Brzeg
Brzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej
Hotel "Romeo"
PWC "Odra"
Legendarnie przyjazna gastronomia
Restauracja "Bar Mleczny"
ul. Długa 41, tel. (077) 416-29-23
mleczak@list.pl
http://www.mleczak.eu
Przyjazna Gastronomia imprezy:
Restauracja "Ratuszowa"
Rynek - Ratusz, tel. (077) 416-52-67
Restauracja "Brzeska"
ul. Piastowska 15c, tel. (077) 416-76-11
Restauracja "Herbowa"
ul. Łokietka 15, tel. (077) 416-74-89
Restauracja "Stara Karczma"
ul. Kapucyńska 3, tel. (077) 416-69-75
Pub "Wozownia"
ul. Piastowska 6
Tawerna "Wodnik"
ul. Korfantego 34
Pub "Grota"
ul. Chrobrego 15, tel. (077) 416-44-93
Rozszerzona zawartość newsa