poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMPiątek, 29.03.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
playlista- niezapomn...
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Chimeryków c.d.
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
poezja,org
Ostatnio dodane Wiersze
O przedświątecznym m...
mam urodziny !!
Oko
Marina z wlewek
Na początku
Przebudził się
Miniaturki na wesoło
kino objazdowe
do siebie
wielki post, wczesna...
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor RE: ABC Haiku
Ell
Użytkownik

Postów: 66
Miejscowość: Wie-liczka
Data rejestracji: 24.03.17
Dodane dnia 13.10.2020 21:25
równonoc
nie uciekaj dniu
jesieni
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: ABC Haiku
Ell
Użytkownik

Postów: 66
Miejscowość: Wie-liczka
Data rejestracji: 24.03.17
Dodane dnia 08.10.2020 03:52
na słupku
kolejne małe
co nieco
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: ABC Haiku
stebloff
Użytkownik

Postów: 31
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 18.01.17
Dodane dnia 09.02.2017 07:32
rzam w tym roku... więc ostrożnie z publikacjami... warto poczytać archiwum zwycięskich haiku po ang... są też po chińsku i japońsku... Czy ma pan coś o kotach...?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: ABC Haiku
stebloff
Użytkownik

Postów: 31
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 18.01.17
Dodane dnia 09.02.2017 07:29
Haiku lub Haiko jak mówią niektórzy to bardziej medytacja filozoficzna niż poezja - stary Miłosz tworzył traktaty poetyckie... Ile ludzi, tyle filozofii... Urban / Obscene / Comic zawsze miały się i mają dobrze, także w Japonii... Japonia organizuje co roku Międzynarodowy Konkurs Haiku... Brał pan udział kiedykolwiek? Ja zamie
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: ABC Haiku
stebloff
Użytkownik

Postów: 31
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 18.01.17
Dodane dnia 08.02.2017 14:06
Pan Panie Januszu, jako znawca haiku, zna też zapewne inne tematyczne warianty tego gatunku niż przyrodnicze... opis zjawiska- zmysłowy, najlepiej + wewn iluminacja... chodzi mi o odważniejsze obyczajowo i bez cenzury, a także bliższe satyrze...
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: ABC Haiku
stebloff
Użytkownik

Postów: 31
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 18.01.17
Dodane dnia 26.01.2017 14:19
Pani Edyto, chętnie poczytam HAIKU doświadczonych mistrzów gatunku... P
Panie Januszu, czy w wątku HAIKU też można znaleźć pana miniatury...?
Znalazłem też na forum wątek HAIKU w amatorskim wydaniu...
Może, rzeczywiście, należy traktować je na równi z innymi wierszami - niezależnie od ich rozmiaru...
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: ABC Haiku
stebloff
Użytkownik

Postów: 31
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 18.01.17
Dodane dnia 20.01.2017 22:23
Prześledziłem cały wątek i sporo się dowiedziałem... Czasem warto się spierać o proste rzeczy... Nie rozumiem tylko tego ukrywania tajemniczej osoby, która ma haiku w małym palcu... Za dużo tu autorów, żeby bawić się w ciuciubabkę...
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: ABC Haiku
Janusz
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 143
Miejscowość: Piaseczno
Data rejestracji: 16.04.16
Dodane dnia 26.06.2016 22:29
kkb napisał/a:
http://www.danielkalinowski.net/tresci/eseje5.html

Dla umysłów bardziej technicznych. :)

Przeczytałem - dobrze i ciekawie napisane, aczkolwiek do niektórych drobiazgów mógłbym się czepić. Ale po co - nie jestem rzepem :)

Pozdrawiam.
Edytowane przez Janusz dnia 26.06.2016 22:31
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: ABC Haiku
kkb
Użytkownik

Postów: 161
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 06.11.15
Dodane dnia 26.06.2016 15:41
http://www.danielkalinowski.net/tresci/eseje5.html

Dla umysłów bardziej technicznych. :)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: ABC Haiku
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 24.06.2016 14:45
Janusz napisał/a:
abirecka napisał/a:

Na razie, Panie Januszu, dzięki Pana informacjom daję do nich link na inne Portale :) Znaczy wszędzie tam, gdzie ktoś interesuje się haiku :)

Dziękuję za logistyczne wsparcie, Pani Anielo!..

Również jak najserdeczniej :)


Grochem o ścianę jednak :( Kto przekonany o swojej wielkości, to nawet nie raczył wyrzec mrukliwego podziękowania :/

Dla Pana serdecznie :)))


"Na początku było Słowo, a słowo było u Boga i Bogiem było Słowo..." (Prolog Ewangelii wg św. Jana)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: ABC Haiku
Janusz
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 143
Miejscowość: Piaseczno
Data rejestracji: 16.04.16
Dodane dnia 24.06.2016 14:12
abirecka napisał/a:

Na razie, Panie Januszu, dzięki Pana informacjom daję do nich link na inne Portale :) Znaczy wszędzie tam, gdzie ktoś interesuje się haiku :)

Dziękuję za logistyczne wsparcie, Pani Anielo!..

Również jak najserdeczniej :)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: ABC Haiku
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 24.06.2016 11:17
Janusz napisał/a:
:))))
Proponuję na początek Haiku Czesława Miłosza, Księgarnia Haiku, Kraków 2001. Pewnie można za psi pieniądz kupić na allegro.


Na razie, Panie Januszu, dzięki Pana informacjom daję do nich link na inne Portale :) Znaczy wszędzie tam, gdzie ktoś interesuje się haiku :)

Bardzo serdecznie :)))


"Na początku było Słowo, a słowo było u Boga i Bogiem było Słowo..." (Prolog Ewangelii wg św. Jana)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: ABC Haiku
Janusz
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 143
Miejscowość: Piaseczno
Data rejestracji: 16.04.16
Dodane dnia 20.06.2016 12:40
:))))
Proponuję na początek Haiku Czesława Miłosza, Księgarnia Haiku, Kraków 2001. Pewnie można za psi pieniądz kupić na allegro.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: ABC Haiku
kkb
Użytkownik

Postów: 161
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 06.11.15
Dodane dnia 20.06.2016 12:30
Dzięki :) Muszę jednak chyba trochę poczytać, żeby załapać różnicę.

pozdrawiam Ciebie
Januszu po japońsku
moim haikiem

;)

... tak napewno nie.
Edytowane przez kkb dnia 20.06.2016 12:41
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: ABC Haiku
Janusz
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 143
Miejscowość: Piaseczno
Data rejestracji: 16.04.16
Dodane dnia 20.06.2016 12:23
Można tak to ująć. Lub nieco inaczej: haiku to zapisany w trzech krótkich wersach przebłysk myśli, odkrywający jakąś ciekawą prawdę o oglądanym fragmencie natury. Co do tytułu - przy tak krótkiej formie byłby to faktycznie czwarty (czy raczej pierwszy) wers. Haiku z tytułem to już nie haiku, a miniaturka. Ale są tacy autorzy, co tytułują swoje utworki i nazywają je haiku (tak np. często robi R. Krynicki) Moim zdaniem nie jest to poprawne, bo jeśli użycie słowa "haiku" ma mieć coś wspólnego z jego japońskim oryginałem, to nie należałoby tego robić. Ale cóż... W odróżnieniu od nauk ścisłych, w humanistyce rację ma często nie logika, a nazwisko :P

Pozdrowień fura
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: ABC Haiku
kkb
Użytkownik

Postów: 161
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 06.11.15
Dodane dnia 20.06.2016 10:38
Czyli w skrócie Haiku to zapisana myśl, obraz, sytucja czy raczej relacja z wnętrza tego wyrywka przyrody. . Zapis powinien być nie długi najlepiej 5-7-5 ale bez spiny. Różnica między mini a Haiku polega na jego pozyskaniu...

Tak? Czy niekoniecznie...

P.S. Czy Haiku mogą mieć tytu?
Edytowane przez kkb dnia 20.06.2016 10:39
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: ABC Haiku
Janusz
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 143
Miejscowość: Piaseczno
Data rejestracji: 16.04.16
Dodane dnia 07.06.2016 12:19
abirecka napisał/a:

żadnego sporu z silvą nie ma, chyba że Pan tak interpretuje pewne różnice zdań?

No to bardzo się cieszę, że się myliłem. Pozory też nieraz mylą :)

Pozostaję z nieustającym szacunkiem - dla Pani osobiście oraz dla Pani twórczości :ll
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: ABC Haiku
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 07.06.2016 11:54
Janusz napisał/a:
abirecka napisał/a:
Janusz napisał/a:
silva napisał/a:
Edyto i Januszu, wypowiedzi tej tajemniczej osoby są na 6. stronie wątku HAIKU, znamy jej dorobek od niej samej i żałujemy, że nie chce się nim podzielić z Użytkownikami PP, chociaż dzieli się z całym światem... Pozdrawiam.

Aha... A zatem,Pani IRGO, zapraszam do przeczytania i krytycznego skomentowania :-)


Panie Januszu, noblesse oblige :) Pani IRGA nie lubi być w błysku dymnej świecy, jakim są obecnie sztucznie nadmuchiwane oraz rozmnażane tematy pt. "haiku" w najrozmaitszych stylach i odsłonach.

Tylko po to, żeby więcej, żeby więcej, a o "mnie" jak najwięcej?


Szanowna Pani Anielo, chyba Pani nie sądzi, że mój wątek jest niezgodny z ideą Forum, które z definicji winno służyć dyskusjom problemowym i wymianie informacji. A to, że powstały wcześniej wątki, w których zainteresowani prezentują własną twórczość w zakresie, nazwijmy to ogólnie, poetyckich miniaturek, jest wynikiem braku w strukturze PP miejsca dla takiej twórczości - bo powinno być, oprócz Wierszy Użytkowników, jeszcze miejsce dla wszelkiego rodzaju "drobnicy" poetyckiej. Moim zdaniem powinno być też miejsce dla miniprozy poetyckiej oraz aforyzmów i kalamburów. Nie wymieniam tu villanelli czy sonetów, bo to są "normalne" wiersze z punktu widzenia ich objętości. Niestety, Administracja oświadczyła, że z jakichś powodów, przypuszczam że technicznych, wprowadzenie dodatkowych działów jest niemożliwe. Jednocześnie zgodziła się, żeby, "z braku laku", do tych celów wykorzystywać Forum. Tak też się dzieje i szczerze mówiąc, nie rozumiem, jaki ma Pani z tym problem. Ale to nie jest mój problem i uprzejmie proszę, aby w tym wątku tego tematu nie poruszać, szczególnie w aspekcie Pani sporu z Sylvią. Nie jestem anarchistą i decyzje Administracji szanuję i akceptuję.

A Panią Irgę ponownie zapraszam do wyrażenia merytorycznej opinii na temat ABC Haiku.

Również z wyrazami szacunku


Szanowny Panie,

żadnego sporu z silvą nie ma, chyba że Pan tak interpretuje pewne różnice zdań?

Nasze opinie (sugestie), oczywiście Pana i moje, w opisanym przez Pana przypadku są zbieżne. Stworzyć nowe działy, jeżeli zaś tego uczynić nie można, to pozostać przy tym, co jest bez mnożenia w nieskończoność coraz to nowych i coraz bardziej spektakularnie hałaśliwych tematów.

Wyjaśniłam wyłącznie dlaczego rozumiem zachowanie - do tej pory - Pani IRGI. Jeżeli zmieni zdanie, Jej indywidualna sprawa. I chyba na tym zakończymy naszą rozmowę.

Z wyrazami szacunku :)


"Na początku było Słowo, a słowo było u Boga i Bogiem było Słowo..." (Prolog Ewangelii wg św. Jana)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: ABC Haiku
Janusz
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 143
Miejscowość: Piaseczno
Data rejestracji: 16.04.16
Dodane dnia 07.06.2016 11:33
abirecka napisał/a:
Janusz napisał/a:
silva napisał/a:
Edyto i Januszu, wypowiedzi tej tajemniczej osoby są na 6. stronie wątku HAIKU, znamy jej dorobek od niej samej i żałujemy, że nie chce się nim podzielić z Użytkownikami PP, chociaż dzieli się z całym światem... Pozdrawiam.

Aha... A zatem,Pani IRGO, zapraszam do przeczytania i krytycznego skomentowania :-)


Panie Januszu, noblesse oblige :) Pani IRGA nie lubi być w błysku dymnej świecy, jakim są obecnie sztucznie nadmuchiwane oraz rozmnażane tematy pt. "haiku" w najrozmaitszych stylach i odsłonach.

Tylko po to, żeby więcej, żeby więcej, a o "mnie" jak najwięcej?


Szanowna Pani Anielo, chyba Pani nie sądzi, że mój wątek jest niezgodny z ideą Forum, które z definicji winno służyć dyskusjom problemowym i wymianie informacji. A to, że powstały wcześniej wątki, w których zainteresowani prezentują własną twórczość w zakresie, nazwijmy to ogólnie, poetyckich miniaturek, jest wynikiem braku w strukturze PP miejsca dla takiej twórczości - bo powinno być, oprócz Wierszy Użytkowników, jeszcze miejsce dla wszelkiego rodzaju "drobnicy" poetyckiej. Moim zdaniem powinno być też miejsce dla miniprozy poetyckiej oraz aforyzmów i kalamburów. Nie wymieniam tu villanelli czy sonetów, bo to są "normalne" wiersze z punktu widzenia ich objętości. Niestety, Administracja oświadczyła, że z jakichś powodów, przypuszczam że technicznych, wprowadzenie dodatkowych działów jest niemożliwe. Jednocześnie zgodziła się, żeby, "z braku laku", do tych celów wykorzystywać Forum. Tak też się dzieje i szczerze mówiąc, nie rozumiem, jaki ma Pani z tym problem. Ale to nie jest mój problem i uprzejmie proszę, aby w tym wątku tego tematu nie poruszać, szczególnie w aspekcie Pani sporu z Sylvią. Nie jestem anarchistą i decyzje Administracji szanuję i akceptuję.

A Panią Irgę ponownie zapraszam do wyrażenia merytorycznej opinii na temat ABC Haiku.

Również z wyrazami szacunku
Edytowane przez Janusz dnia 07.06.2016 11:37
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: ABC Haiku
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 07.06.2016 09:40
Janusz napisał/a:
silva napisał/a:
Edyto i Januszu, wypowiedzi tej tajemniczej osoby są na 6. stronie wątku HAIKU, znamy jej dorobek od niej samej i żałujemy, że nie chce się nim podzielić z Użytkownikami PP, chociaż dzieli się z całym światem... Pozdrawiam.

Aha... A zatem,Pani IRGO, zapraszam do przeczytania i krytycznego skomentowania :-)


Panie Januszu, noblesse oblige :) Pani IRGA nie lubi być w błysku dymnej świecy, jakim są obecnie sztucznie nadmuchiwane oraz rozmnażane tematy pt. "haiku" w najrozmaitszych stylach i odsłonach.

Tylko po to, żeby więcej, żeby więcej, a o "mnie" jak najwięcej?

Teraz już rzeczywiście popieram Pańską decyzję, iż obecny wątek do 6 lipca... A później w niebyt :)

Kto zainteresowany, to ma wystarczająco dużo czasu, aby Pana teoretyczne rozważania sobie przekopiować.

Z wyrazami szacunku :)))


"Na początku było Słowo, a słowo było u Boga i Bogiem było Słowo..." (Prolog Ewangelii wg św. Jana)
Edytowane przez abirecka dnia 07.06.2016 10:53
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 12
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 436
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: atramentowapanna

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

66816092 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005